فغان پور: چون شستا پول فدراسیون فوتبال را برنگرداند، یعنی توافق را قبول کرد، برای پرداخت مطالبات اسکوچیچ مشکل داریم

به گزارش دیتاپد، رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال گفت: براساس توافق شفاهی با شستا پول آنها را به صورت ریالی دادیم و چون پول مان را پس ندادند یعنی توافق را قبول کردند.

فغان پور: چون شستا پول فدراسیون فوتبال را برنگرداند، یعنی توافق را قبول کرد، برای پرداخت مطالبات اسکوچیچ مشکل داریم

به گزارش خبرنگاران، صفی الله فغان پور در پاسخ به این سوال که فدراسیون فوتبال چقدر در فیفا پول دارد، گفت: بیش از 7 میلیون یورو در فیفا پول داریم. پولی که نزد فیفا هست مربوط به باشگاه ها نیست. تعهدات باشگاه ها را سازمان لیگ انجام می دهد و فدراسیون فوتبال تعهدی به باشگاه ها ندارد.

رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که دلیل تناقض گویی ها درباره مبلغ پول فدراسیون فوتبال نزد فیفا چیست؟ عنوان کرد: فیفا در هر مقطع زمانی مبلغی را به تناسب زمان و موقعیت به فدراسیون ها تخصیص می دهد و این تناقض گویی ها به این دلیل است. تناقض نیست بلکه هر بار ممکن است به مبلغ طلب ما اضافه شود.

فغان پور ادامه داد: بارها صحبت از تحریم ها به وجود آمده و این سوال برای مردم مطرح شده که تحریم چیز جدیدی نیست و در 40 سال گذشته کشور ما تحریم بوده و چه شده که یک دفعه فدراسیون فوتبال صحبت از تحریم می کند. در گذشته پرداختی های مربیان خارجی را از طریق فیفا انجام می دادیم. دبیرکل AFC و فیفا در نامه هایی جداگانه در سال گذشته به ما بیان کردند که طبق قوانین جدید تحریم ها بانک های ما امکان انتقال هیچگونه پرداختی جدیدی را به حساب ایران ندارند.

وی که در برنامه سلام صبح بخیر حضور یافته بود، گفت: وقتی از تحریم صحبت می کنیم، موارد جدید است که بانک های جهان مراودات شان را با ایران قطع کرده اند، مثل زمانی که باید مطالبات ویلموتس را پرداخت می کردیم. بیش از 10 نامه به فیفا زدیم که مطالبات مان را دریافت کنیم. الان برای پرداخت مطالبات اسکوچیچ هم مشکل داریم و برای پرداخت به او هم نامه زده ایم. آنها در نامه شان اشاره کرده اند که نقدی نمی توانیم پرداخت کنیم. با توجه به نامه های رسمی فیفا و AFC نتوانستند در این مدت پول های ما را پرداخت کنند. 5 ماه حقوق ویلموتس را پرداخت نکردیم و او هم اصرار بر این داشت که وقتی حقوقش پرداخت نمی شود قراردادش را فسخ کند.

فغان پور گفت: برای دریافت پول مان از فیفا و پرداخت طلب ویلموتس، فدراسیون فوتبال به وزیر ورزش نامه زد و وزیر ورزش هم از وزیر تعاون تقاضای کمک کرد و پس از مصوبه ستاد مبارزه با تحریم ها توانستیم این پول را از شستا قرض بگیریم. بعد از اینکه آقای جهانگیری معاون رئیس جمهور دخالت کردند این مقررات ایجاد شد که بتوانیم پول را به حساب بانک زراعت ترکیه، بانکی که ویلموتس در آن حساب باز کرده بود، واریز کنیم. ویلموتس هم هنوز نتوانسته این پول را دریافت کند. ویلموتس 175 هزار یورو از این پول را برداشت کرده و بقیه آن را نتوانسته برداشت کند و کار متوقف شده است.

وی در پاسخ به این سوال که فدراسیون فوتبال باید 2 میلیون یورو به شستا را ریالی پرداخت کند یا ارزی، بیان کرد: در نامه نگاری بین وزیر ورزش و وزیر تعاون مقرر شده بود بعد از اینکه از فیفا پولمان را بگیریم، بدهی مان را پرداخت کنیم. در کنار این موضوع قرار شد یک چک تضمینی برای پرداخت مان علی الحساب در اختیار شرکت شستا قرار بگیرد. چک های فدراسیون فوتبال با امضای رئیس و خزانه دار و مُهر فدراسیون صادر می شود ولی چکی که در اختیار شرکت شستا قرار گرفته فقط با امضای خزانه دار فدراسیون است و امضای رئیس و مهر فدراسیون فوتبال را ندارد. بارها از مدیران شستا تشکر کردیم که در آن زمان به فدراسیون فوتبال کمک کردند، منظور ما این نیست که به شستا بدهی نداریم اما زمان پرداخت تعهدات ما تاریخ آن چک نبود. در آن زمان توافقاتی داشتیم که به مرور زمان به صورت اقساط پرداخت کنیم. 2 ماه بعد از اینکه از شستا پول گرفتیم، در چند مرحله به صورت اقساط 16 میلیارد تومان به شستا پرداخت کردیم و با اطلاع شرکت شستا به حساب شان واریز شد.

رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال عنوان کرد: در همان زمان دو توافق شفاهی با شرکت شستا داشتیم که این مسائل مکتوب نیست؛ ابتدا اینکه تعهدات مان را پس از دریافت طلب مان از فیفا پرداخت کنیم. این موضوع در تمام مکاتبات ما وجود دارد. مسئله دوم این بود که بدهی مان را به صورت ریالی پرداخت کنیم، به همین دلیل بود که بدهی مان را دو ماه پس از دریافت پول به صورت اقساط پرداخت کردیم. وقتی شرکت شستا این اقساط را پذیرفت یعنی اینکه براساس همان توافق شفاهی که داشتیم پول را به صورت ریالی پرداخت کردیم و آنها هم قبول کردند. در واقع شستا چون پول مان را پس نداد یعنی توافق را پذیرفت. بحث ما با ویلموتس هم همین است، او می گوید قبل از بازی با عراق تقاضای فسخ قرارداد کردم. ما هم می گوییم که بعد از تقاضای فسخ با سرمربی تیم ملی مذاکره کردیم و ویلموتس هم قبول کرد که در بازی با عراق روی نیمکت تیم ملی بنشیند.

فغان پور در پاسخ به این سوال که تکلیف ساختمان فدراسیون فوتبال چه شد؟ گفت: وقتی که حکم صادر شد، ساختمان به مبلغ 68 میلیارد و 500 میلیون کارشناسی شد و ما به نظر کارشناسی اعتراض کردیم. حدود 100 میلیون تومان باید بابت اعتراض مان پرداخت می کردیم که این کار انجام نشد و همان مبلغ کارشناسی باقی ماند. تقاضای فرجام خواهی کردیم و الان در این مرحله هستیم و باید هزینه دادرسی 500 میلیون تومان پرداخت کنیم که معلوم نیست می توانیم پرداخت کنیم یا نه. اگر بتوانیم پرداخت کنیم به مرحله فرجام خواهی می رویم و اگر هم نتوانیم پرداخت کنیم موضوع در همین مرحله باقی می ماند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1574

به "فغان پور: چون شستا پول فدراسیون فوتبال را برنگرداند، یعنی توافق را قبول کرد، برای پرداخت مطالبات اسکوچیچ مشکل داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فغان پور: چون شستا پول فدراسیون فوتبال را برنگرداند، یعنی توافق را قبول کرد، برای پرداخت مطالبات اسکوچیچ مشکل داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید