روی افزایش قیمت گاز حساب نکنید

به گزارش دیتاپد، قیمت گاز طبیعی مایع سال 2019 را با حدود 25 درصد کاهش به انتها می برد و برخلاف نفت خام، امید چندانی به بهبود قیمت آن وجود ندارد.

روی افزایش قیمت گاز حساب نکنید

به گزارش خبرنگاران، رکورد بالای تولید و دمای هوای ملایم، بازار گاز در آمریکا را با عرضه فراوانی روبرو کرده است. سطح ذخایر گاز آمریکا پس از این که یک سال پیش به رکورد پایینی سقوط کرد، در سال 2019 به سطح میانگین پنج ساله صعود کرد. در نتیجه، آمریکا با گاز فراوان وارد فصل پیک تقاضای زمستانی شد.

سرمایه گذاران بزرگ درباره مسئله بهبود قیمت ها بدبین هستند. طبق گزارش وال استریت ژورنال، صندوق های پوشش ریسک و سایر مدیران سرمایه بزرگترین قراردادهای فروش را جمع کرده اند که به معنای انتظار آن ها برای ادامه کاهش قیمت ها است.

کاهش شدید دمای هوا در سراسر آمریکای شمالی هنوز از راه نرسیده است و پیش بینی های دمای هوای نسبتا ملایم، قیمت ها را پایین نگه داشته است.

اما مسئله بسیار فراتر از دمای هوای گرم غیرمعمول است. یک دهه شور و علاقه برای حفاری ممکن است به پایان رسیده باشد. در واقع افت شدید قیمت های گاز در سال 2019 مسائلی را عیان کرد که مدتها صنعت گاز شیل را فراگرفته اند. سرمایه گذاران پولشان را از این بخش خارج کرده و در را به روی تزریق سرمایه جدید بسته اند. دوران مخارج سنگین و حفاری غیرسودآور ممکن است به آخر رسیده باشد.

این مسئله ای که گریبانگیر صنعت گاز شده است، شرکت ها را ناچار کرده هزینه ها را کاهش دهند که در کندی رشد تولید منعکس شده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا کاهش تولید گاز در مناطق مختلف این کشور را در ژانویه نسبت به دسامبر پیش بینی کرده است. با این حال همچنان انتظار می رود مجموع تولید گاز آمریکا به دلیل رشد در منطقه پرمیان، افزایش پیدا کند.

در نتیجه رکورد تولید گاز همچنان بالا بوده و صنعت گاز آمریکا همچنان در موقعیت بغرنجی واقع شده است. همزمان مسائل مالی گسترده ای در صنعت به خصوص برای شرکت هایی که فعالیتشان به تولید گاز متمرکز است، وجود دارد. یکی از پرسش های بزرگ در خصوص تولید این است که آیا شرکتهای حفاری تگزاس می توانند به رشد تولید گاز همچنان ادامه دهند تا افت تولید در آپالاچیا را جبران کنند؟

در این بین، مازاد عرضه یک مشکل جهانی است. تصمیم اخیر شرکت شورون برای کاهش ارزش دارایی های خود به میزان 11 میلیارد دلار نشان می دهد که دارایی های گاز شیل این شرکت در آپالاچیا به ارزشمندی که تصور می رفت نیست و کاهش ارزش پروژه LNG در کانادا هم منعکس کننده تیره شدن بازار جهانی گاز است.

قیمت LNG برای تحویل فوری در بازار آسیا به پایین ترین حد خود برای این وقت از سال سقوط کرده اند و اشباع عرضه به حدی بد است که یک خریدار LNG در سنگاپور اخیر سفارش خود را لغو کرد اما تصمیم گرفت پول آن را پرداخت کند. ممکن است چند سال طول بکشد تا عرضه مازاد در بازار رفع شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اما تاثیر مازاد عرضه در آمریکا که به شکل افت شدید قیمتها دیده می شود، ممکن است تا پایان زمستان عیان تر شود. اگر دمای هوا همچنان ملایم بماند، قیمت گاز طبیعی آمریکا ممکن است به زودی به دو دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتیش سقوط کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1031

به "روی افزایش قیمت گاز حساب نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روی افزایش قیمت گاز حساب نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید