جزئیات اجرای برنامه پزشک خانواده از ابتدای اردیبهشت، بیماران بستری چگونه مشمول تخفیف می شوند؟

به گزارش دیتاپد، وزیر بهداشت ضمن تشریح جزئیات اجرای برنامه پزشک خانواده از ابتدای اردیبهشت ماه امسال، از کاهش پرداخت از جیب بیماران بستری که از این مسیر پذیرش می شوند، اطلاع داد.

جزئیات اجرای برنامه پزشک خانواده از ابتدای اردیبهشت، بیماران بستری چگونه مشمول تخفیف می شوند؟

به گزارش تسنیم، بهرام عین اللهی درباره جزئیات اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع از امسال اظهار کرد: پزشکی خانواده ترجمه مناسبی از Family Medicine نیست، زیرا منظور از کلمه Medicine در این عبارت، صرفاً پزشک نیست بنابراین بهتر است نام آن را سلامت خانواده بگذاریم چرا که این فقط پزشک نیست که می تواند باعث سلامت خانواده گردد بلکه نیرو های بهداشتی و مراقبین سلامت نیز می توانند قبل از اینکه فرد بیمار گردد از بروز آن پیشگیری نمایند.

وی اضافه نمود: ما تمام تمرکز را در برنامه پزشکی خانواده روی پایگاه های سلامت و مراقبین بهداشتی قرار داده ایم تا بتوانیم شرایط سلامتی همه افراد را ارزیابی کنیم.

وزارت بهداشت در پی تحقق شعار هر ایرانی باید یک مراقب بهداشت داشته باشد است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: شعار ما این است که هر ایرانی باید یک مراقب بهداشت داشته باشد و ما در این برنامه در پی تحقق این شعار هستیم؛ الزامی ندارد که این مراقب سلامت حتماً پزشک باشد بلکه سایر نیرو های کادر بهداشتی و درمانی نیز قرار است در این برنامه، شرایط سلامتی افراد را پایش نمایند و در صورت احتیاج او را به پزشک ارجاع دهند.

اجرای سراسری پزشکی خانواده از ابتدای اردیبهشت ماه

وی اعلام نمود: در راستای اجرای پزشکی خانواده و نظام ارجاع، قرارگاه پزشکی خانواده تشکیل شده است و از ابتدای اردیبهشت ماه برنامه پزشکی خانواده در سراسر کشور با اولویت منطقه ها محروم اجرا خواهد شد.

چگونگی پایش سلامت مردم و ارجاع بیماران در برنامه پزشکی خانواده

عین اللهی با بیان در سال 1401 نظام ارجاع و پزشکی خانواده در تمام روستا ها و شهر های زیر 20 هزار نفر کشور اجرا شد توضیح داد: هدف ما از اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع، تقویت نظام شبکه بهداشتی در کشور است؛ در این برنامه به مراقبین سلامت بسته های مختلف خدمات سلامت آموزش داده می گردد تا به جلوگیری و کنترل بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی ـ عروقی، دیابت و بیماری های عفونی بپردازند. در صورتی که فردی دچار بیماری شد مراقب سلامت بیمار را به پزشک سطح یک که عمدتاً پزشک عمومی است؛ ارجاع می دهد. در صورتی که پزشک عمومی توانایی درمان بیمار را داشت او را درمان می نماید و در صورت احتیاج بیمار به مراجعه به متخصص، بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می دهد.

وزیر بهداشت ادامه داد: پزشک متخصص بیمار را درمان می نماید یا در صورت احتیاج، او را برای بستری در بیمارستان ارجاع می دهد. پس از انجام ویزیت هرگونه اقدامی که به وسیله متخصص و فوق تخصص انجام گردد، اعم از تجویز دارو، آزمایش، صدور دستور بستری و یا ارجاع به متخصص دیگر، همگی در قالب اسناد الکترونیک به پزشک خانواده در همان لحظه منعکس می گردد تا وی در جریان روند بیماری و درمان فرد قرار گیرد. برای اینکه این روند به خوبی انجام گردد احتیاج به یک سامانه الکترونیک داشتیم که در این راستا نیز در روز های اخیر سامانه نظام ارجاع رونمایی شد که با استفاده از آن می توان روند ارجاع بیمار را به خوبی انجام داد.

تخفیف برای بیماران بستری شده از مسیر ارجاع

عین اللهی اعلام نمود: برای بیمارانی که از این مسیر پذیرش شوند اندازه پرداخت از جیب کاهش می یابد و در صورتی که بیمار به وسیله نظام ارجاع بستری گردد مشمول تخفیف خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 فروردین 1402 بروزرسانی: 30 فروردین 1402 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2387

به "جزئیات اجرای برنامه پزشک خانواده از ابتدای اردیبهشت، بیماران بستری چگونه مشمول تخفیف می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اجرای برنامه پزشک خانواده از ابتدای اردیبهشت، بیماران بستری چگونه مشمول تخفیف می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید