بورل بر روی چگونگی بازگشت آمریکا به مذاکرات برجامی تمرکز نموده است

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران، یورونیوز به دنبال طرح شرط لغو تحریم ها از سوی مقام های ایران در تبادل نظر با سخنگوی اتحادیه اروپا از پیتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا، در خصوص آمادگی این اتحادیه برای برداشتن قدم های اولیه برای لغو تحریم ها علیه تهران پرسید.

بورل بر روی چگونگی بازگشت آمریکا به مذاکرات برجامی تمرکز نموده است

وی در پاسخ گفت: اروپا پیشاپیش قدم هایش را برداشته است و تحریم ها را در مقابل پایبندی ایران به تعهدات برجامی اش لغو نموده است. بنابراین هیچ تحریم اروپایی که همچنان علیه ایران پابرجا باشد، وجود ندارد. با وضع هر گونه تحریم جدیدی علیه ایران، اتحادیه اروپا تعهداتش را نسبت به توافق هسته ای نقض می نماید و به همین خاطر هیچ تحریمی وجود ندارد.

سخنگوی اتحادیه اروپا اضافه کرد که درخواست ایران لغو تحریم هایی است که در دوره زمامداری دونالد ترامپ و پس از خروج آمریکا از برجام به صورت یکجانبه از سوی واشنگتن وضع شد.

استانو گفت: بی تردید شما درباره قدم ها و تحریم های ایالات متحده (در ساعات اخیر) دیده و شنیده اید. اینکه ایالات متحده مکانیسم ماشه را برداشته و محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی را لغو نموده است. شما پیغام های دولت آمریکا به سازمان ملل را می بینید.

استانو بازگشت آمریکا به برجام را یکی از اولویت های اتحادیه اروپا بیان کرد.

او در عین حال چگونگی بازگشت آمریکا به میز مذاکرات مربوط به توافق هسته ای را از دیگر موضوعاتی دانست که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر روی آنها متمرکز شده است.

وی در این خصوص گفت: بورل به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در مقام میانجیگر برجام به شدت در کوشش برای یافتن راهکار است. امروز زمان دیپلماسی و مصاحبه است. اتحادیه اروپا بصورت فعال در حال مصاحبه با تمامی کشورهای حاضر در برجام و نمایندگان ایالات متحده است.

استانو در خصوص اقدامات اجرا شده برای احیای برجام گفت: کوشش هایی در چند هفته گذشته جریان داشته است. کوشش هایی که بازتابش نشست مدیران وزارت خارجه کشورهای عضو برجام در ماه دسامبر بود که با هدف بازگشت دوباره آمریکا به برجام برگزار گردید.

سخنگوی اتحادیه اروپا درباره احتمال برگزاری نشستی درباره برجام گفت: ما به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته ای حاضریم با تمامی کشورهای امضاکننده و همچنین آمریکا میزبان نشستی باشیم تا به صورت غیر رسمی درباره روش های عملی بازگشت آمریکا به برجام و تمامی چالش ها به سوالات پاسخ بدهیم. برگزاری ملاقات امکان پذیر است اما هنوز هیچ تاریخ و زمان مشخصی برای آن معین نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1646

به "بورل بر روی چگونگی بازگشت آمریکا به مذاکرات برجامی تمرکز نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل بر روی چگونگی بازگشت آمریکا به مذاکرات برجامی تمرکز نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید