لاوروف: بایدن به سمت تصمیمات جمعی باز نخواهد گشت، کوشش اروپا برای رهایی از وابستگی به دلار

به گزارش دیتاپد، وزیر امور خارجه روسیه معتقد است، در صورت بازگشت آمریکا به بعضی توافقنامه ها و ساختارهای جهانی در دوره ریاست جمهموری جو بایدن، باز هم آمریکایی ها قصد تابعیت از تصمیمات جمعی در برخورد با مسائل را نخواهند داشت.

لاوروف: بایدن به سمت تصمیمات جمعی باز نخواهد گشت، کوشش اروپا برای رهایی از وابستگی به دلار

با ما سفر کنید و با هزینه سفر به اروپا با تور از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (آدینه) در ملاقات با شرکت نمایندگان در برنامه علمی و آموزشی سالانه بنیاد دیپلماسی عمومی آ.م.گورچاکوف تحت عنوان گفت وگوی آینده که به وسیله کنفرانس ویدیویی برگزار گردید، خاطرنشان کرد که به عقیده وی، ایالات متحده، در دوره ریاست جمهوری جوزف بایدن، حتی اگر به بعضی ساختارها و توافقنامه هایی که دولت فعلی آمریکا از آنها خارج شده باز گردد، باز هم آمادگی روی آوردن به تصمیم گیری های جمعی را نخواهد داشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

لاوروف با یادآوری اینکه ایالات متحده از یونسکو، شورای حقوق بشر سازمان ملل، توافق نامه آب و هوای پاریس و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران خارج شده است، گفت: گفته می گردد که دولت جدید ایالات متحده مستعد است تا به ساختارهای بین المللی بازگردد، ولی هنوز این گرایش در آمریکا وجود دارد که حتی اگر به ساختارهای خاص بین المللی بازگردد، ولی آنها تمایلی ندارند که اقدامات خود را تابع تصمیمات جمعی نمایند، در صورتی که این تصمیمات جمعی 100درصد منافع ایالات متحده را منعکس نکند و چنین شرایطی هم وجود نخواهد داشت.

لاوروف همچنین با یادآوری اقدامات آمریکا در سازمان تجارت دنیای، اضافه کرد: در سازمان تجارت دنیای به یک دلیل ساده سالهاست که دارای هیئت حل اختلاف وجود ندارد: این نهاد برای موثر بودن باید حد نصاب لازم را داشته باشد و طرف آمریکایی برای جلوگیری از تشکیل چنین حد نصابی، معین اعضای جدید این نهاد را بطور کلی مسدود نموده و بدون دوام این سازوکار، کلیه شکایات علیه ایالات متحده که اتحادیه اروپا و سایر کشورها به سازمان تجارت دنیای می فرستند، به سادگی قابل آنالیز نیستند.

به گفته وی، در نتیجه چنین اقداماتی، هرج و مرج درسازمان تجارت دنیای بوجود آمده که امکان آن را فراهم نموده تا کسانی از اهرم های اقتصادی جدی مانند دلار و سیستم SWIFT استفاده نمایند.

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از سخنانش گفت، نه تنها کشورهایی که آمریکا علیه آنها تحریم اعمال نموده، بلکه کشورهای اروپایی نیز به دلیل سوء استفاده واشنگتن از نقش پول ملی بعنوان یکی از مهمترین ارزهای دنیای، به دنبال فرصتی برای دور شدن از وابستگی به دلار هستند.

به گفته وزیر خارجه، نه تنها روسیه، چین، ایران، بلکه بسیاری از اعضای سازمان همکاری شانگهای بیشتر از گذشته مایل هستند به مکانیزمی روی بیاورند که در اجرای مناسبات تجاری و سرمایه گذاری های خود به ارزهای ملی متکی باشند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر در اروپا، آنها در حال فکر کردن درباره چگونگی دور شدن از هرگونه وابستگی خود به دلار آمریکا به طور کلی، به ویژه با توجه به موقعیت کاملاً یورو، هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک نشست سران حضوری پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار گردد. به عقیده وی، مطمئناً ، یکی از وظایف چنین نشستی بحث درباره شرایط کنونی ثبات راهبردی خواهد بود، موضوعی که ایالات متحده تقریباً در حال از بین بردن تمامی سازوکارهای مربوط به کنترل تسلیحات است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1555

به "لاوروف: بایدن به سمت تصمیمات جمعی باز نخواهد گشت، کوشش اروپا برای رهایی از وابستگی به دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: بایدن به سمت تصمیمات جمعی باز نخواهد گشت، کوشش اروپا برای رهایی از وابستگی به دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید