اومیکرون 21 ساعت روی پوست می ماند

به گزارش دیتاپد، محققان ژاپنی اخیرا مطالعه ای انجام دادند که معین شد، گونه اومیکرون ویروس کرونا به نسبت گونه های قبلی در محیط اطراف ما ثبات و بقای بیشتری دارد.

اومیکرون 21 ساعت روی پوست می ماند

به گزارش همشهری و به نقل از نیوز مدیکال، این مطالعه در واقع با مقایسه گونه اصلی و نگران کننده ووهان و سویه های آلفا، بتا، دلتا و اومیکرون از نظر مقدار بقا و عفونی زایی انجام شد.

محققان برای انجام این تحقیق از مدل انسانی ساخته شده پوست و سطوح پلاستیکی، مقدار ثبات محیطی سویه ها را ارزیابی کردند.

درک مقدار بیماری زایی ویروس SARS-CoV-2 و ثبات آن در محیط از آنجایی اهمیت دارد که منجر به توقف یا پیشرفت بیماری همه گیر کووید-19 می گردد.

از همان نخستین روز های شیوع، ویروس عامل بیماری کووید-19 قدرت انتقال زیادی از خود نشان داد. با پیدایش گونه های بیشتر، این قدرت بیشتر هم شد و شاهد این مدعا نیز افزایش مقدار مبتلایان با وجود واکسیناسیون و قرنطینه است.

عوامل متعددی به افزایش عفونت و انتقال SARS-CoV-2 مانند افزایش بار ویروسی دفع شده از افراد آلوده، دوره ریزش طولانی ویروس، کاهش حداقل بار ویروسی مورد احتیاج برای ایجاد عفونت، تغییر در محل هدف عفونت و افزایش ثبات محیطی نسبت داده می گردد، محققان پایداری گونه های مختلف ویروس را روی سطح مدل پوست انسان و پلاستیک و بعلاوه اثربخشی ضدعفونی کننده های مختلف در برابر آن ها را آنالیز کردند.

در این مطالعه از ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل، اتانول و ایزوپروپانول استفاده شد. در نهایت تجزیه و تحلیل ها نشان داد که پایداری ویروس های ووهان، آلفا، بتا، گاما، دلتا و اومیکرون روی سطح پلاستیکی به ترتیب 56 ساعت، 191 ساعت، 156 ساعت، 59 ساعت، 114 ساعت و 193 ساعت است.

درحالی که این مقدار روی پوست انسان به ترتیب 8.6 ساعت، 19.6 ساعت، 19.1ساعت، 11ساعت، 16.8 ساعت و 21.1 ساعت ثبت شده است.

به این ترتیب به نظر می رسد که اومیکرون مقدار ثبات بیشتری دارد. محققان گزارش کردند که مقادیر نیمه عمر ویروس تمایل مشابهی با زمان بقا دارند.

البته خبر خوب این است که ضدعفونی کننده ها به مقدار کافی برای غیرفعال کردن همه ویروس ها طی 15 ثانیه اثربخش بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2176

به "اومیکرون 21 ساعت روی پوست می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اومیکرون 21 ساعت روی پوست می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید