چند نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام نموده اند؟

به گزارش دیتاپد، تهران (پانا) - معاون مسکن و ساختمان از تسهیل شرایط ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن اطلاع داد و بخشی از سیاست های وزارتخانه در حوزه مسکن را تشریح کرد.

چند نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام نموده اند؟

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان امروز 10 آذر در برنامه شبکه یک تلویزیون با اعلام این مطلب که بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند بخشی از فعالیت های وزارتخانه در مورد خانه دار کردن مردم و اجرای قانون جهش فراوری مسکن را تشریح کرد.

معاون مسکن و ساختمان با یادآوری این مطلب که با مصوبه شورای عالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند، گفت: ادغام طرح ملی مسکن در نهضت ملی مسکن با این هدف انجام شد تا همه ثبت نام شدگان از مزایای یکسان برخودار باشند. در مجموع در این دو طرح که هم اکنون ادغام شدند بیش از 3.6 میلیون نفر در سامانه ثبت نام کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در دور نو ثبت نام نهضت ملی مسکن، متقاضیان در 540 شهر امکان ثبت نام را یافتند، اعلام نمود: با شرایط نو ثبت نام و تسهیل در فرایند آن این امیدواری وجود دارد که مقدار مشارکت بالا برود.

محمودزاده در مورد شرایط ثبت نام برای متقاضیان نهضت ملی مسکن گفت: پیش تر بانوان خودسرپرست بالای 35 سال سن، معلولان جسمی و حرکتی، نخبگان علمی امکان ثبت نام را داشتند که با مصوبه دولت هم اکنون آقایان مجرد بالای 45 سال سن و بیماران خاص نیز امکان ثبت نام را یافته اند. بعلاوه دولت سیزدهم برای آنکه بتواند در جهت افزایش ازدواج و جمعیت فعالیت ویژه ای انجام بدهد به وزارت راه و شهراسزی تکلیف نموده است تا شرایط ثبت نام برای سایر مجردان را نیز فراهم کند که جزییات آن بعدها اعلام می گردد.

احتمال تمدید زمان ثبت نام نهضت ملی مسکن

وی در مورد مهلت ثبت نام نیز اعلام نمود: هم اکنون مهلت ثبت نام تا 15 آذر اعلام شده است که چنانچه تقاضایی وجود داشته باشد، تمدید خواهد شد زیرا بنا نداریم تا صف انتظار برای مسکن ایجاد گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اراضی 2 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است، گفت: در هیچ شهری اگر تامین زمین انجام نگردد ثبت نام مجددی نخواهیم داشت. بخشی از اراضی شناسایی و تامین شده برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن که بخشی متعلق به وزارت راه وشهرسازی و بخشی متعلق به سایر دستگاه هاست، آن تعدادی که متعلق به سایر دستگاه هاست در مرحله تغییر کاربری، الحاق به محدوده و کارهای تخصصی است که در حال اجرا است.

مهلت معرفی اراضی 4 میلیون واحد مسکونی حداکثر سرانجام امسال است

معاون مسکن و ساختمان اعلام نمود: همکاران ستادی و استانی حداکثر تا سرانجام دی ماه باید اراضی 2 میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن را معرفی و مسائل آن را حل نمایند و برای سقف 4 میلیون واحد مسکونی نیز زمان معین شده برای استان ها و ستاد حداکثر تا سرانجام امسال معین شده است.

محمودزاده توضیح داد: تجاربی که از طرح های قبل وجود دارد در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ملاک عمل قرار گرفته است. تمام پروژه ها در محیط های فنی و GIS جانمایی شده است. اطلاعات تکمیلی آنها نیز همزمان برای دستگاه های خدمات رسان از جمله وزارت نیرو، خدمات گازرسانی و ... ارسال شده است تا آن ها نیز همزمان بتوانند برنامه ریزی های شان را انجام بدهند تا بعد از اتمام پروژه های مسکونی خدمات همزمان آماده باشد.

سابقه سکونت و مالکیت خصوصی در شروط نهضت ملی مسکن اصلاح می گردد

وی در مورد شرایط ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن اعلام نمود: یکی از شروط فرم ج سبز بوده است و اینکه متقاضیان از اول انقلاب از امکانات دولتی برای زمین و یا وام های یارانه ای استفاده ننموده باشند. بعلاوه تاهل و سابقه 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضا و عدم مالکیت خصوصی متقاضیان از اول فرودین 84 از شروط اولیه بوده است که وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است تا دو شرط از پنج شرط اولیه را اصلاح کند.

وزارت راه سابقه مالکیت خصوصی را در شروط نهضت ملی به 5 سال کاهش می دهد

محمودزاده ادامه داد: اصلاح دو شرط از این شروط به وزارت راه و شهرسازی تفویض شده است که حتما انجام خواهد شد. ابتدا سابقه سکونت است که برای همه شهرهای کشور 5 سال محاسبه نمی گردد به ویژه افرادی که از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک می فرایند زمان به 2 تا 3 سال تقلیل خواهد یافت. بعلاوه در مورد سابقه مالکیت خصوصی نیز بر اساس آیین نامه قبل باید حداقل بیش از 16 سال مالکیت نداشته باشند که این حداکثر به 5 سال کاهش پیدا می نماید.

وی یادآور شد: افرادی که در سنوات گذشته ملک مسکونی خود را از دست داده و بر اساس آیین نامه امکان ثبت نام نداشتند بر اساس شرایط نو امکان بهره مندی از طرح های حمایتی را پیدا می نمایند.

وی یکی از ویژگی های مهم این طرح را مبلغ وام و سود تسهیلات برشمرد و گفت: این طرح و تسهیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است بر اساس دهک های درآمدی و توان خانوار است. برای دهک های اول تا سوم که هدف اصلی این پروژه هستند تا سقف 80 درصد قیمت مسکن به وسیله تسهیلات فراهم می گردد و 20 درصد آورده خانوار است. بعلاوه 20 درصد برای دهک های اول تا سوم یاری هایی است که به وسیله دستگاه های حمایتی به خانوارها ارایه می گردد.

محمودزاده اضافه کرد: برای دهک های میانه جامعه تسهیلات بین 50 تا 60 درصد قیمت واحد مسکونی را در برمی گیرد و مابقی آورده متقاضیان است. بعلاوه آورده متقاضیان در 5 مرحله به حساب سازندگان واریز می گردد.

معاون مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه نرخ سود تسهیلات 18 درصد است در مورد جزئیات آن اعلام نمود: تسهیلات در تهران و شهرهای نوی که پوشش جمعیتی تهران در آنها ثبت نام می نمایند 450 میلیون تومان، 400 میلیون تومان در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت، 350 میلیون تومان برای مراکز استان ها، 300 میلیون تومان برای سایر شهرهای کشور و در روستاها تا 250 میلیون تومان است. این تسهیلات با کارمزد 18 درصد است و از سوی شورای پول و اعتبار ابلاغ شده است.

محمودزاده شرح داد: برای آنکه این تسهیلات در استطاعت خانوارها باشد صندوق ملی مسکن که نهاد شکل گرفته بر اساس قانون جهش فراوری مسکن است مابه التفاوت این تسهیلات را پرداخت می نماید. هدف گذاری اصلی این پروژه برای خانه دار کردن اقشار کم درآمدی است بخش عمده ای از سود تسهیلات بانکی به وسیله این صندوق ضمانت و پرداخت می گردد.

مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن 20 ساله است

معاون وزیر راه و شهرسازی مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات را 20 ساله برشمرد و در مورد قیمت تمام شده واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن اعلام نمود: خودمالکان به شکل ویژه تسهیلات را به تعداد واحدی که بخواهند بسازند دریافت خواهند کرد. در بافت فرسوده با تخفیف بیشتر با هدف تشویق ساخت و ساز، مالکان در سامانه می توانند تقاضا نمایند و از 20 آذرماه می توانند ثبت نام نمایند و با معرفی وزارت راه و شهرسازی تسهیلات را دریافت نمایند.

محمودزاده با تاکید بر اینکه دولت هیچ واحد مسکونی را نمی سازد و تنها نظارت و نقش حمایتی دارد، گفت: سیاست وزارت راه و شهرسازی در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت این است که پلاک به واحدهای کوچک واگذار گردد. بنابراین قیمت تمام شده فرق دارد. میانگین متراژ واحدهای مسکونی 75 متر است.

معرفی مالکان حقوقی یک میلیون و 200 هزار واحد خالی به سازمان امور مالیاتی

وی در مورد معرفی یک میلیون و 200 هزار واحد به سازمان امور مالیاتی کشور و مهلت ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان گفت: در سامانه ملی املاک و اسکان دو دسته از اطلاعات وجود دارد که یکی بر اساس قانون سال 94 و دیگری بر اساس ماده 54 مکرر که آذرماه سال گذشته به تصویب مجلس رسید، است.

خانه های خالی فصلی به سازمان امورمالیاتی معرفی می گردد

محمودزاده یادآور شد: اطلاعات سامانه بر اساس تغییراتی که انجام می گردد به سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد و این سامانه، دائمی و فصلی است. وزارت راه و شهرسازی به شکل دائمی و فصلی هر مسکنی که بر اساس قانون بیش از 120 روز خالی باشد را به سازمان امور مالیاتی معرفی می نماید.

وی توضیح داد: در مرحله نخست برای اخذ مالیات از خانه های خالی کوشش کردیم تا از واحدهای حقوقی آغاز کنیم تا این اطمینان برای خانوارها ایجاد گردد تا در سامانه اطلاعات خود وارد نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2080

به "چند نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام نموده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام نموده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید