بهره مندی از توان دانش بنیانها در یاری به حل مسائل محیط زیست

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، مسعود برومند در نشستی مجازی با روسای پارک های علم و فناوری که با حضور نماینده سازمان محیط زیست در محل این وزارتخانه برگزار گردید، گفت: بحث محیط زیست برای ما بسیار مهم است و از کلیه پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی خواسته ایم که با تمام توان خود در یاری به حل مسائل محیط زیست کوشا باشند و استان هایی که مسائل حاد زیست محیطی دارند از طرح های کوتاه مدت کار را آغاز نمایند و جلو ببرند.

بهره مندی از توان دانش بنیانها در یاری به حل مسائل محیط زیست

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

وی توضیح داد: مطمئن هستیم استان ها نقش کلیدی در استانداردهای زیست محیطی دارند و از سازمان محیط زیست هم درخواست می کنیم هرگاه احتیاج به جلسات فوری با پارک های علم و فناوری داشتند از ما بخواهند تا زمینه این جلسات را فراهم کنیم؛ ضمن اینکه اعتقاد داریم ارتباط روسای پارک های علم و فناوری با نماینده های سازمان محیط زیست در استان ها بسیار حائز اهمیت است.

فعالیت بیش از 450 شرکت دانش محور در حوزه مشاخصه با شیوع ویروس کرونا

مهدی کشمیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری با اشاره به تعداد پارک های علم و فناوری کشور گفت: در مجموع 43 پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می نمایند که 35 پارک وابسته به وزارت علوم، 3 پارک وابسته به جهاد دانشگاهی، یک پارک وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک پارک وابسته به وزارت ICT، یک پارک وابسته به دانشگاه علوم پزشکی، یک پارک وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی و یک پارک علم و فناوری خصوصی هستند.

وی اضافه کرد: از 35 پارک وابسته به وزارت عتف 28 پارک منطقه ای و 7 پارک دانشگاهی شامل دانشگاه های تهران، شریف، تربیت مدرس، شهید بهشتی، سمنان، تحصیلات تکمیلی زنجان و تحصیلات تکمیلی کرمان هستند.

کشمیری در خصوص سیاست های وزارت علوم در توسعه پارک های علم و فناوری گفت: جوانگرایی در مدیریت، عدم توسعه پارک جدید، تشویق نهادهای اقتصادی در توسعه پارک ها، آنالیز تقاضاهای جدید از جمله سیاست های این وزارتخانه است.

وی به دستاوردهای پارک های علم و فناوری اشاره نمود و اضافه کرد: فروش سالانه شرکت های مستقر 13234 میلیارد تومان، تعداد شرکت های فناوری مستقر 9213، تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر 1682 و میزان صادرات شرکت های مستقر 99 میلیون دلار و اعتبارات عمومی تخصیص داده شده به پارک ها در سال گذشته حدود 280 میلیارد تومان است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در خصوص عملکرد پارک های علم و فناوری در مقابله با چالش کرونا گفت: بیشتر از 450 شرکت در حوزه کرونا فعالیت کردند که بیش از یک میلیون ماسک در روز فراوری شد و بیش از یک میلیون و نیم لیتر مواد ضد عفونی نماینده در روز فراوری شد و بیشتر از 150 شرکت هم در حوزه تجهیزات مانند فراوری دستگاه ونتیلاتور، لباس های حفاظتی، دماسنج غیر تماسی و کیت های تشخیص فعالیت کردند.

وی در ادامه گفت: صیانت از شرکت های فناور، ارائه تسهیلات جهت یاری به واحد های آسیب دیده، انجام تعاملات لازم جهت تسریع در فرایند اخذ مجوز های لازم و پوشش رسانه ای از فعالیت ها از بسته های حمایتی پارک های علم و فناوری در بحران کرونا بوده است.

کشمیری به مشخصه های شاخص پارک های علم و فناوری اشاره نمود و اضافه کرد: پارک های علم و فناوری عرصه ای برای گسترش شرکت های فناور و زیر ساختی برای ثروت آفرینی در حوزه علم و فناوری هستند و قادر به ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری اندک ملی و ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی جوان اند و می توانند شرکت هایی با سرعت رشد بالا و چابک با ارزش اضافه کرده و توان رقابت بالا ایجاد نمایند.

در ادامه این نشست تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست با توجه به اصل 50 قانون اساسی در خصوص وظیفه آحاد جامعه در حفاظت از محیط زیست گفت: در جمهوری اسلامی ایران حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی تلقی می گردد از این رو فعالیت های اقتصادی که با آلودگی محیط زیست در ارتباط باشد ممنوع است. وی گفت: چالش هایی مانند تخریب محیط زیست، گرم شدن زمین، فراوری انبوه پساب و پسماند، کمبود منابع آبی پایدار، تغییرات آب و هوایی احتیاجمند توسعه پایدار و علم و نوآوری است که بتواند به بسیاری از این چالش ها پاسخ دهد. دکتر تجریشی اضافه کرد: در کشور ما شرکت های دانش بنیان پیشرفت زیادی داشته و توانسته اند در حل بسیاری از مسائل کشور موثر باشند و در واقع پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان ظرفیت های ارزشمندی به شمار می آیند.

معاون سازمان محیط زیست در خصوص زمینه های همکاری پارک های علم و فناوری و سازمان محیط زیست کشور گفت: ورود کسب و کارهای دانش بنیان به حوزه انرژی و محیط زیست، رونق بازار انرژی و محیط زیست با ورود این شرکت ها، ارتقا فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در زمینه محیط زیست و اختصاص فضاهای کاری و تاسیسات مناسب در زمینه محیط زیست از زمینه های همکاری این سازمان با پارک های علم و فناوری به شمار می رود.

تجریشی در خصوص حفظ محیط زیست با ارتباط میان صنعت و پارک های علم و فناوری اضافه کرد: دستورالعمل عوارض آلایندگی ، آشنایی با صندوق ملی محیط زیست، معرفی طرح ملی مپسا ، معرفی سامانه جامع مدیریت محیط زیست و ارائه طرح همکاری در قالب Action Plan از نکات مشترک این فعالیت ها دانست.

وی در خصوص دستورالعمل اجرایی برطرف آلایندگی گفت: سازمان محیط زیست هم ساله نسبت به شناسایی واحدهای آلاینده اقدام و آنها را به سازمان امور اقتصادیاتی کشور معرفی و بر اساس ماده 38 قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده این واحد ها مکلف به پرداخت 35 درصد از عوارض آلایندگی به سازمان حفاظت محیط زیست هستند و جهت کاهش اثر مخرب پسماند ها از محل فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به فراوری پسماند مخرب می گردد نیز مبالغی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد.

تجریشی در تعریف صندوق ملی محیط زیست گفت: این موسسه عمومی غیر دولتی وابسته به سازمان محیط زیست است که دارای شخصیت حقوقی مستقل است و مطابق قوانین ناظر بر نهادهای عمومی غیر دولتی فعالیت می نماید.

وی به زمینه های توسعه همکاری پارک های علم و فناوری در حیطه محیط زیست اشاره نمود و اضافه کرد: مدیریت پسماند، احیا و بازیابی اکوسیستم های آلوده، توسعه انرژی های نو، پایش و تکنولوژی های برطرف آلودگی و توسعه صنایع بازیافت از زمینه های همکاری ها است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص طرح مپسا گفت: در راستای تحقق اهداف سازمان محیط زیست و با توجه به ضرورت افزایش توان پایش و کنترل منابع آلاینده و به منظور استفاده از توان علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری طرح مدیریت و پایش آلاینده های زیست محیطی یا مپسا برنامه ریزی شده است.

تجریشی در خصوص سامانه جامع مدیریت محیط زیست انسانی گفت: بر اساس ماده 32 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند، سازمان محیط زیست مسولیت ایجاد بانک اطلاعاتی پسماند را بر عهده دارد.

وی به چارچوب فعالیت های پارک های علم و فناوری در راستای تحقق ماموریت های سازمان محیط زیست اشاره نمود و اضافه کرد: شناسایی واحدهای فناور برای انجام پروژه ها، ارائه تسهیلات اقتصادی، طراحی رویدادهای فن آورانه، توسعه محصولات جدید فناورانه، تقویت هم افزایی شرکت های فناوری، ارتقا سطح مهارت ها و تربیت نیرو و ایجاد مراکز نوآور از زمینه های این فعالیت ها است.

تجریشی گفت: اولویت بخشی و حمایت مادی و معنوی از ایده های نوین و جلب همکاری شرکت های دانش بنیان برای برطرف چالش ها و برگزاری دوره های آموزشی برای توسعه شرکت ها دانش بنیان در زمینه محیط زیست از انتظارات این سازمان از پارک های علم و فناوری به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1141

به "بهره مندی از توان دانش بنیانها در یاری به حل مسائل محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره مندی از توان دانش بنیانها در یاری به حل مسائل محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید