همچنان با مشکل نقل وانتقال پولی مواجهیم، آمریکا نمی گذارد

به گزارش دیتاپد، رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: همچنان با مشکل نقل وانتقال پولی مواجهیم زیرا آمریکا با بانک هایی که می خواهند با ایران تعامل پولی داشته باشند، مقابله می نماید و این اقدام آمریکا مخالف روح برجام است.

همچنان با مشکل نقل وانتقال پولی مواجهیم، آمریکا نمی گذارد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش دیتاپد، اسدالله عسکراولادی در یک گفتگوی تلویزیونی در مورد نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور گفت: دولت یازدهم اهتمام بیشتری به بخش خصوصی داده است اما آن چیزی که باید به آن توجه بیشتری گردد، کمرنگ شدن نقش شرکت های دولتی است.

وی اظهار داشت: بزرگ شدن دولت و شرکت های بزرگ دولتی اجازه کار را به بخش خصوصی نمی دهد.

عسکراولادی تأکید کرد: بعد از برجام، امید بخش خصوصی برای فعالیت بالاتر رفته است و از اوایل سال 94 بخش خصوصی وارد صحنه شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین توضیح داد: در هیچ یک از دولت های قبلی، بخش خصوصی همراه دولت نبود و بازی داده نمی شد اما در این دولت بخش خصوصی در همه سفرهای رئیس جمهور حاضر بوده و به آنها میدان داده شده است.

وی با اشاره به انحصار طلبی شرکت های دولتی گفت: کرکره های شرکت های دولتی باید پایین کشیده و فعالیت آنها به بخش خصوصی واگذار گردد.

عسکراولادی با بیان اینکه تمام کارهای شرکت های دولتی با پول بانک مرکزی صورت می گیرد، تأکید کرد: فعالیت های شرکت های دولتی با پول مردم است که در بانک مرکزی سپرده گذاری شده و باید این سیستم در کشور اصلاح گردد و میزان سود سپرده گذاری پایین بیاید.

وی گفت: میزان سود بهره در جهان در حال حاضر به صفر رسیده است تا میزان فراوری در جامعه بالا رود اما این مورد در ایران هنوز اصلاح نشده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین اضافه کرد: شرکت های دولتی برای اینکه بتوانند سرپا باقی بمانند بهره ها و سودهای بانکی بالا را می پذیرند که این کار اشتباه است.

عسکراولادی توضیح داد: بیشترین مشکل ما در واردات بی رویه شرکت های دولتی است که با توجه به شعار سال جاری باید جلوی واردات بی رویه گرفته گردد.

در ادامه برنامه محمدرضا نجفی منش رئیس کمیسیون تسهیل کار اتاق بازرگانی ایران در مورد موضوع نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور گفت: بخش خصوصی به شرطی که فضای فعالیتش فراهم باشد توانایی لازم را دارد که به میدان بیاید و به کشور خدمت کند.

وی اضافه کرد: عزم دولت و رئیس جمهور بر ایجاد فضای مناسب برای بخش خصوصی است و این مورد قابل تحسین است.

نجفی منش با اشاره به میزان سوددهی بانک ها به سپرده ها گفت: میزان سوددهی بانک ها به مردم این انگیزه را می دهد که دنبال کار نفرایند و پول خود را در بانک ها بگذارند که این مسئله به فراوری در جامعه ضربه می زند.

رئیس کمیسیون تسهیل کار اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در سال گذشته بانک ها 50 میلیارد دلار سود به سپرده گذاران داده اند که باید این فرایند تصحیح گردد.

وی تأکید کرد: یکی از راهکار هایی که می تواند بخش خصوصی را قوی کند پایین آوردن سود سپرده گذاری و سوق دادن این پولها به سمت فراوری است.

رئیس کمیسیون تسهیل کار اتاق بازرگانی ایران گفت: برطرف موانع و کوچک سازی دولت راهکار اصلی عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی است.

محمدرضا نجفی منش هم در این برنامه اضافه کرد: در اتاق، کمیسیونی برای اقتصاد مقاومتی تشکیل شده تا ما نیز به عنوان فعال مالی در اجرای این مهم، سهیم باشیم و فردا نیز جلسه ای در این باره داریم.

وی در ادامه با اشاره به سفر فعالان مالی به بعضی کشورها برای تفاهم و تبادلات تجاری و مالی گفت: اکنون با زمان قبل از برجام شرایط متفاوت شده و استقبال زیادی از روابط با ایرانی ها می نمایند.

نجفی منش اضافه کرد: هم اکنون سیتروئن، پژو و بعضی دیگر از شرکت ها با سایپا و ایران خودرو قرارداد بسته اند تا با مشارکت 50 50 محصولات خود را در ایران با انتقال فناوری فراوری نمایند.

وی گفت: دولت و وزارت خارجه کوشش زیادی می نمایند تا مشکل نقل و انتقال پولی را حل نمایند زیرا همچنان نقل و انتقال پولی با ایران از جانب بانک های اروپایی به سختی انجام می گردد و این معضلی برای شرکت های اروپایی است اما نباید عجول باشیم و باید کمی صبر کنیم تا در آینده این مسئله نیز حل گردد.

در ادامه این برنامه رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز با بیان اینکه رؤسا و مسئولان بالای قوا برای اقتصاد مقاومتی اراده دارند اما بدنه این قوا چندان همراه نیست، گفت: اگر می خواهیم اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم باید دولت را کوچک کرد و بانک ها نیز اقدام به سرمایه گذاری برای بهبود وضع فراوری بنگاه های کوچک و متوسط نمایند.

اسدالله عسکراولادی هم اظهار داشت: اتاق در سال گذشته دهها طرح برای اقتصاد مقاومتی به وزرا ارائه کرد و همچنان با اعضای دولت در این باره در تماسیم اما قول رئیس جمهور نیز باید برای عملی شدن اقتصاد مقاومتی اجرایی گردد که این موضوع چیزی نیست جز کوچک کردن دولت، این در حالی است که نقش دولت در ابتدای این دولت در اقتصاد 82 درصد بود و اکنون به 85 درصد رسیده است.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: ما باید کالاهای مصرفی را در داخل فراوری کنیم تا نیازی به وابستگی به واردات نباشد، به عنوان نمونه گندم یک کالای مصرفی اساسی است و باید در این باره کاملاً خودکفا شویم.

وی اضافه کرد: هم اکنون رفت و آمدهای هیئت های خارجی به ایران زیاد شده و تعدادی رؤسای جمهور و نخست وزیر به ایران آمدند در حالی که پیش از این یک وزیر خارجه را نمی شد دید، بنابراین هیئت ها قصد سرمایه گذاری دارند اما همچنان با مشکل نقل و انتقال پولی مواجهیم زیرا آمریکایی ها با بانک هایی که می خواهند با ایران تعامل پولی داشته باشند، مقابله می نمایند.

عسکراولادی توضیح داد: این اقدام آمریکایی ها مخالف روح برجام است و اگر این معضل نیز برطرف گردد عادی شدن شرایط یک یا دو سال زمان می برد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین تأکید کرد: به چینی ها هم گفتیم که تمرکز روی تجارت بس است و باید روی سرمایه گذاری در ایران فکر کنید، به همین علت آنها نیز اقداماتی صورت داده اند.

منبع: تسنیم
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 900

به "همچنان با مشکل نقل وانتقال پولی مواجهیم، آمریکا نمی گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همچنان با مشکل نقل وانتقال پولی مواجهیم، آمریکا نمی گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید