نگرانی چین از خرید سامانه اس-400 توسط هند

به گزارش دیتاپد، چین نگران است که اقدام دهلی نو برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 روسی و استفاده از آن در مناطق مرزی مورد منازعه باعث تشدید تنش ها گردد.

نگرانی چین از خرید سامانه اس-400 توسط هند

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل دیتاپد، نشریه چینی Sina در مقاله ای به وعده مسکو به هند برای تحویل سامانه دفاع موشکی اس-400 به دهلی نو پرداخت.

این نشریه چینی با اشاره به این موضوع که محتمل است دهلی نو از این سامانه دفاع موشکی در مناطق مورد مناقشه با پکن استفاده کند ابراز نگرانی و تاکید نمود که این اقدام توازن قوا در منطقه را مختل نموده و باعث افزایش درگیری های مرزی خواهد شد.

بر اساس گزارش این روزنامه چینی، اس-400 روسیه رجحان قابل ملاحظه ای نسبت به سامانه های دفاعی مشابه چین چه از لحاط بُرد و چه از نظر سرعت دارد به همین دلیل است که پکن 3 میلیارد دلار برای خرید 6 سکوی پرتاب اس-400 روسیه اختصاص داده است.

اما اقدام روسیه در تامین سامانه اس-400 به هند در برهه حساس کنونی باعث ایجاد چالش های بزرگی خواهد شد و بر اساس نظر نویسنده این مقاله، استقرار این سلاح در مرزهای هند، تهدیدی برای کشورهای همجوار خواهد شد و حتی باعث وارد شدن روسیه به درگیری های منطقه ای می گردد.

دو کشور همسایه هند و چین، یک مرز معین ندارند و تنها یک خط کنترل واقعی برای جداسازی دو قلمرو دارند که در سال 1962 بعد از جنگ میان دو کشور ایجاد شد، به همین دلیل در چندین دهه اخیر، درگیری های مرزی زیادی بین دو کشور اتفاق افتاده است.

اواسط ژوئن سال جاری ارتش چین و هند در دره گالوان در مرز مشترک با یکدیگر درگیر شدند که در نتیجه آن 20 سرباز هندی کشته شدند.

چین سربازان هندی را به تعدی به خط کنترل واقعی در مرز متهم کرد و از طرف دیگر هند گفت که چین در تلاشی یک طرفه به دنبال تغییر محدوده این مرز توافق شده بوده است.

در پی این درگیری، چین و هند به سرعت وارد مذاکره شدند و دو روز بعد از درگیری وزارت خارجه چین موقعیت در این منطقه را باثبات و تحت کنترل اظهار داشت.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1278

به "نگرانی چین از خرید سامانه اس-400 توسط هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی چین از خرید سامانه اس-400 توسط هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید