نمایشگاهی برای آثار تاریخی کمیاب

به گزارش دیتاپد، برای نخستین بار نمایشگاهی در یک موزه واقع در مکزیک به نمایش پیشکش های آیینی آزتک ها که در مرکز شهر مکزیکو سیتی کشف شده اند می پردازد تا بینش جدیدی از هنر و آداب مذهبی این تمدن ارائه دهد.

نمایشگاهی برای آثار تاریخی کمیاب

این آثار تاریخی که همگی با استفاده از چوب ساخته شده اند، نقاب های حکاکی شده، عصا و سلاح هایی را شامل می گردد که به همراه حیوانات قربانی شده دفن شده اند.

بیشتر این آثار تاریخی در بین ویرانه های مقدس ترین پرستشگاه آزتک ها کشف شدند که اکنون در مجاورت موزه معبد مایور قرار گرفته است. بسیاری از این اشیاء درون جعبه های مُهر و موم شده سنگی پیدا شدند که بیش از پنج قرن پیش دفن شده بودند.

به گفته برگزارکنندگان این نمایشگاه، بسیاری از این اشیاء جنگجویانی را به تصویر می کشند که در جریان نبرد جان شان را از دست داده اند.

به گفته مسئولان این موزه بیشتر اشیاء تاریخی چوبی به سرعت تجزیه می شوند و فقط با وجود سطح دما و رطوبت ثابت می توانند با گذر زمان سالم باقی بمانند.

حفظ و نگهداری این اشیاء تاریخی چوبی مستلزم جایگزینی رطوبت به جای مانده در داخل چوب با قندهای مصنوعی است تا مصنوعات متلاشی نشوند، فرآیندی که ممکن است تا یک سال طول بکشد. بعلاوه نمایشگرهای این نمایشگاه مجهز به کنترل دقیق رطوبت هستند.

رگه هایی از رنگ هنوز روی بعضی از این اشیاء دیده می گردد؛ از جمله شیء حکاکی شده که به رنگ آبی نقاشی شده و یاور اسطوره ای خدای باران آزتک ها تلالوک(Tlaloc) را به تصویر می کشد. این مجسمه با یک دست عصای مار که رعد و برق را تداعی می نماید و در طرف دیگر یک کوزه کوچک آب نگه داشته است.

در کنار این مجموعه آثار تاریخی بعلاوه شاهکارهای چوبی معروف آزتک ها که از موزه های دیگر امانت گرفته شده اند نیز به نمایش گذاشته می شوند که از جمله آن ها به یک طبل حکاکی شده می توان اشاره نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مهر 1402 بروزرسانی: 9 مهر 1402 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2448

به "نمایشگاهی برای آثار تاریخی کمیاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاهی برای آثار تاریخی کمیاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید