جاذبه های گردشگری تهران

به گزارش دیتاپد، تهران، پایتخت کشور است که دارای جذابیت های گردشگری زیبا و جذاب است. در صورت قصد سفر این شهر را برای سفر نوروزی خودتان مورد توجه قرار دهید.

جاذبه های گردشگری تهران

برای سفر با تورهای پوکت پاییز 1400 همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

سرویس گردشگری - تهران یکی از ویژه ترین استان های کشور است. استانی که دارای طبیعت بی نظیری بوده؛ در این گزارش نگاهی گذرا به جاذبه های گردشگری آن داریم . اگر ساکن تهران هستید و هنوز برای سفر رفتن تصمیم نگرفتید، به شما توصیه می کنیم که این گزارش را حتما بخوانید. چون با جاذبه های گردشگری استان تهران و مجاور این استان آشنا خواهید شد، که با شناخت آنها می توانید یک روز به یادماندنی را برای خودتان و همسفرانتان ایجاد کنید .

روستای آبگرم لاریجان

روستای آبگرم شاید توریستی ترین روستای این منطقه باشد که این موقعیت را مدیون چشمه آب گرم لاریجان است. در این روستا حمام های آب گرم فراوانی وجود دارد که جمعیت زیادی را در فصل های مختلف به سمت خود جلب می نماید. این روستا شامل یک خیابان اصلی است که در هر دو سمت آن تعداد زیادی مغازه، برای برطرف نیازهای گردشگران وجود دارد.از چشمه آبگرم لاریجان در هر دقیقه حدود 1000 لیتر آب خارج می شود. درجه حرارت آن بین 65 تا 70 درجه سانتی گراد است . مزه این آب نامطبوع و بوی هیدروژن سولفور دارد و رنگ آن زلال است. این چشمه دارای املاح بیکربنات منیزیم است و برای بیماری های پوستی، زخم های کهنه، رماتیسم، بیماری های مجرای تنفسی و ناراحتی های عصبی سودمند است.از بناهای معروف این روستا حمام شاه عباسی مربوط به دوره صفوی است .

پارک ملی خجیر و سرخه حصار

پارک ملی خجیر و سرخه حصار در ارتفاع 1547متری از سطح دریا نهاده شده است. میانگین حداکثر ارتفاع آن 2600 متر و حداقل آن 1450 متر است. تمام این ناحیه به غیر از بخش شمال شرقی آن، جزو مناطق حفاظت شده هستند. مساحت پارک ملی سرخه حصار 9380 هکتار است که تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست نهاده شده است .

آبشار گزو

این آبشار با ارتفاع 75 متر در میان جنگل زیبای لفور واقع شده است. برای رسیدن به آنجا باید از جاده فیروزکوه تا شیرگاه رفته، سپس از شیرگاه به وسیله جاده لفور در پشت سد در حال ساخت البرز وارد جنگل زیبا و بکر لفور شویم . پس از طی 28 کیلومتر جاده خاکی در این جنگل زیبا به امامزاده برادران گزو می رسیم. البته در طول راستا به دو راهی های زیادی می رسیم که با تابلوی به طرف امامزاده گزو راه کاملا معین می شود. از امامزاده تا آبشار به مدت نیم ساعت پیاده روی به سمت پایین جنگل با یک شیب نسبتا تند فاصله داریم. به تمامی دوستداران طبیعت سفارش می کنم که برای یکبار هم که شده از این آبشار دیدن نمایند باور کنید که پشیمان نمی شوید .

منطقه حفاظت شده لار

این منطقه در شمال و شمال شرقی تهران و در فاصله 90 کیلومتری آن نهاده شده است و به دلیل وجود رودهای پر آب، از مناطق آب خیز ایران به شمار می رود. منطقه لار به علت غنای ساختارهای طبیعی، گونه های مختلفی از حیات وحش مانند قوچ، میش، پلنگ، گراز، روباه، شغال و 97 گونه پرنده و انواع خزندگان را در خود جای داده و از گستره بسیار متنوع گیاهی نیز برخوردار است. عقاب طلایی، گونه ای بی همتا، تنها در این حوزه از ایران زیست می نماید و بومی این منطقه است .

پارک ملی کویر

پارک ملی کویر در 50 کیلومتری جنوب شرقی تهران و در غرب کویر مرکزی ایران و شرق دریاچه نمک نهاده شده است. اراضی مسطح این پارک با پوشش گیاهی کویری و نیمه کویری، زیستگاه پستاندارانی چون جبیر، آهو و گونه های با ارزشی چون یوزپلنگ و گورخر است. در ناحیه کوهستانی بخش شمالی پارک، کل و بز و قوچ و میش به سر می برند . پرندگانی چون کبک و تیهو بومی این منطقه هستند ولی هر سال پرندگان مهاجری چون فلامینگو، آنقوت، سرسبز و خوتکا به آب بندهای این منطقه می آیند.علاوه بر آن در این پارک آثار فرهنگی و تاریخی مانند کاروانسرای قصر بهرام و باقی مانده آثار کاروانسرای عین الرشید نیز به چشم می خورد .

آبشار شاهاندشت و قلعه ملک بهمن

آبشار زیبای شاهاندشت در قسمت شرقی جاده هراز و در فاصله 100 کیلومتری شهر تهران، در کنار روستای شاهاندشت (شونادشت) واقع شده است. این آبشار بلند حدود 50 متر ارتفاع دارد که از کنار قلعه ملک بهمن عبور نموده و به سمت پایین سرازیر می شود. قلعه ملک بهمن در جنوب آبشار نهاده شده است و قدمت آن دست کم به دوره ساسانی باز می شود که یکی از عظیم ترین قلعه های کوهستانی رشته کوه البرز به شمار می رود .

ظاهرا این قلعه به نام ملک بهمن (ملک قلا)، آخرین امیر سلسله استندر لاریجان نامیده شده است. سلسله استندر متعلق به زمان حکومت شاه طهماسب صفوی بوده. این قلعه بنا به فرمان شاه عباس صفوی در سال 1005 هجری تسخیر گشت.قلعه ملک بهمن به شماره 2788 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه مربوط به دوره قاجار است و در تهران، میدان بهارستان واقع شده و این اثر در تاریخ 27 دی 1377 با شمارهٔ ثبت 2190 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . عمارت مسعودیه مربوط به دوره قاجار است و در تهران، میدان بهارستان واقع شده است. باغ عمارت مسعودیه بادستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه پس از آقامحمد در 1295 ق، به سرکارگری رضا قلی خان (ملقب به سراج الملک) در زمینی به وسعت حدود 4000 مترمربع و مرکب از بیرونی (دیوان خانه) و اندرونی و دیگر ملحقات بنا شده است.

در واقع نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است . معمار این بنا استاد شعبان معمار باشی و ناظر آن میرزا رضا قلی خانی ملقب به سراج الملک است . عمارت مسعودیه در طول سالهای عمر خود شاهد وقایع بسیار زیادی بود. در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه های مشروطه خواستار و مخالفان محمد علی شاه بود. در سال 1287 در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه نیز به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواستار به رگبار بسته شد . بنای بسیاری از ساختمان های فرهنگی کشور در این عمارت گذاشته شد. نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند.

در حدود سال های 1304 انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق های آن نخستین کتابخانه رسمی کشور را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود را گذاشت. چند سال بعد نیز یکی دیگر از اتاق های آن به عتیقه های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه گذاری شد. اشیای عتیقه همین جا در سال 1318 به موزه ملی منتقل شد .

سافاری پارک وحشت چیتگر

سافاری پارک وحشت شامل فضایی ماژولار است که در هر کریدور از تعدادی ژانرهای وحشت انگیز برخوردار است و مراجعه نمایندگان در راستای که طی می نمایند چندین صحنه وحشتناک را تجربه می نمایند . تونل متحرک، اتاق سوسکی و حشرات موزی، شکنجه گاه بدکاران، سرزمین مردگان ، گذرگاه جهنم، اتاق گاز و... از جمله فضاهایی است که بازدیدنمایندگان را متحیر و ترسان خواهند ساخت . سافاری پارک وحشت شامل فضایی ماژولار است که از تعدادی ژانرهای وحشت انگیز برخوردار است.

باغ فردوس

باغ فردوس محله ای از شمیران که در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش واقع شده است. اکنون موزه سینمای ایران در این مکان واقع است . باغ فردوس نه تنها یک قصر تاریخی قجری در شمال تهران است بلکه امروز نگینی ماندگار و دیرینه در پیشانی تهران نیز می باشد. گچ بری های کم نظیر دوره قاجاریه و توخالی بودن آویزهایی که از سقف پایین اومدن، از جذاب ترین بخش های این عمارت زیباست. در سال 1350 ساختمان موجود در باغ به مرکز فرهنگی و هنری و نمایشگاهی تبدیل شد و بعد از انقلاب هم در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاده شد .

پل طبیعت

پل طبیعت یکی دیگر از مکان هایی است که به تازگی به یکی از نمادهای تهران تبدیل شده است. این پل سه طبقه در عباس آباد تهران نهاده شده است و امکان عبور خودرو از آن وجود ندارد؛ طبقه اول 1450، طبقه دوم 2870 و طبقه سوم 571 متر مربع است. پل طبیعت بوستان آب و آتش را به پارک جنگلی طالقانی وصل می نماید . این پل در محل تلاقی شریان های اصلی تهران مثل عظیمراه های مدرس، همت، حقانی و رسالت واقع شده و می توان گفت که در خاورمیانه بی نظیر است. مساحت پل طبیعت 7 هزار متر مربع، طول آن 300 متر و وزن سازه آن 2 هزار تن است. در سال 1387 مسابقه ای برای طراحی پل طبیعت برگزار و در سال 1388 طرح یکی از طراحان برگزیده شد. این پل پایان در سال 1393 به بهره برداری رسید و امروزه به یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری و تفریحی تهران تبدیل شده است .

تهران شهری است که روزانه مسافرین بسیاری را به خود می بیند. مسافرینی که گاه سفرشان چند ساعت و گاه چندین روز به طول می انجامد. بنابراین اگر قصد ماندگاری بیش از یک روز در این کلان شهر را دارید بایستی برای سفر خود برنامه ریزی کنید. آیا اطلاعاتی از مراکز اقامتی این شهر دارید؟ بهترین هتل تهران کجاست؟ و هزاران سوالی که ممکن است پیش از سفر به ذهنتان خطور کند. شما به راحتی می توانید با مراجعه به سامانه های رزور اینترنتی هتل در تهران از تمامی اطلاعات این مراکز آگاهی یابید.

منبع: setare.com
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1430

به "جاذبه های گردشگری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید