میرزایی نیکو به خبرنگاران اطلاع داد؛ چهارشنبه، آنالیز جزئیات طرح انتخابات استانی مجلس در کمیسیون شوراها، اصلاحات طرح انتخابات مجلس یکشنبه تقدیم صحن می گردد

به گزارش دیتاپد، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها در مجلس از آنالیز جزئیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس روز چهارشنبه در کمیسیون متبوع خود اطلاع داد.

میرزایی نیکو به خبرنگاران اطلاع داد؛ چهارشنبه، آنالیز جزئیات طرح انتخابات استانی مجلس در کمیسیون شوراها، اصلاحات طرح انتخابات مجلس یکشنبه تقدیم صحن می گردد

قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ، با بیان اینکه لایحه جامع انتخابات، در بردارنده ویژگی ها و مسئله های انواع انتخابات است، اظهار کرد: تأخیر در ارائه این لایحه، تصویب آن را با توجه به آنالیز لایحه بودجه و طرح انتخابات استانی، احتمالا به پس از تعطیلات نوروز موکول می نماید.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران اضافه نمود: لایحه جامع انتخابات به نحوه تبلیغات، هزینه ها، ثبت نام و مسائلی که در گذشته موجب اختلاف نظر بوده می پردازد و با طرح انتخابات استانی مجلس منافاتی ندارد.

وی همچنین با اشاره به موافقت نمایندگان با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس، ادامه داد: کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها چهارشنبه این هفته، جزئیات و اشکالات این طرح را تجزیه و تحلیل خواهد نمود و آن را یک شنبه هفته آینده به صحن علنی ارائه می نماید.

میرزایی نیکو با اشاره به جزئیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: کسب 25 درصد آرای صحیح برای راه یابی نمایندگان به مجلس، مدت ها پیش تصویب شده است و در طرح انتخابات استانی مجلس، نامزدِ نمایندگی باید 10 درصد رأی شهرستان را کسب کند تا به انتخابات استانی برسد و در استانش هم ضروری است که به 25 درصد آرای صحیح دست یابد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها با بیان اینکه نزدیک به دو سال است که کمیته ای در مجلس با هماهنگی مرکز پژوهش ها تمامی ابعاد انتخابات های 20 کشور را آنالیز نموده است، اظهار کرد: ترکیب جدید تری در عضو های هیئت اجرایی مرکزی موجود در لایحه جامع انتخابات ایجاد شده است که این لایحه برای آنالیز بیشتر باید به مجلس بیاید.

میرزایی نیکو اضافه نمود: ترکیب هیئت اجرایی مرکزی تقریبا نیمه دولتی است تا بتوانند مسئله های انتخاباتی را راحت تر حل نماید، آنالیز این لایحه به دست مرکز پژوهش های شورای نگهبان می تواند به استحکامش یاری کند.

عضو کمیسیون ماده 10 احزاب در پاسخ به اینکه با توجه به کمبود فعالیت حزبی در کشور، نمایندگان خانه احزاب چه نقشی در انتخابات خواهند داشت، گفت: ارائه طرح استانی شدن انتخابات مجلس برای پر رنگ تر شدن نقش احزاب بوده است، همچنین از آنها خواسته شده تا یک نفر نماینده از احزاب استانی و یک نفر نماینده از احزاب ملی در کمیسیون ماده 10 احزاب حضور یابند.

میرزایی نیکو در انتها با بیان اینکه حزب، اساس مجلس است، توضیح داد: اگر مجلس بدون وجود حزب فعالیت کند، بخشی از آن دچار نقص است و برای این موضوع باید تمهیداتی صورت بگیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 135

به "میرزایی نیکو به خبرنگاران اطلاع داد؛ چهارشنبه، آنالیز جزئیات طرح انتخابات استانی مجلس در کمیسیون شوراها، اصلاحات طرح انتخابات مجلس یکشنبه تقدیم صحن می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرزایی نیکو به خبرنگاران اطلاع داد؛ چهارشنبه، آنالیز جزئیات طرح انتخابات استانی مجلس در کمیسیون شوراها، اصلاحات طرح انتخابات مجلس یکشنبه تقدیم صحن می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید