فراخوان جایزه پژوهش های ادبی سیمین منتشر شد

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز ظهر دوشنبه 18 اسفندماه 1399 در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب، گفت: شهرداری شیراز به مناسبت صدمین زادروز زنده یاد دکتر سیمین دانشور، این جایزه پژوهشی ادبی را در دو بخش اصلی و ویژه برگزار می نماید.

فراخوان جایزه پژوهش های ادبی سیمین منتشر شد

دکتر مرتضی جعفری با بیان این مطلب که سال 1400 صدمین سالروز تولد بانو سیمین دانشور است که ادبیات معاصر ایران به ویژه در حوزه داستان نویسی و ترجمه مرهون خدمات و آثار اوست، تشریح کرد: محورهای بخش اصلی این جایزه ادبی شیوه های نقد داستان، ادبیات تطبیقی و موضوعات میان رشته ای با حوزه داستان نویسی، نقد داستان و آنالیز نقدهای موجود (با تکیه بر آثار داستان نویسان)، ژانرهای مختلف داستان معاصر، تاریخ داستان نویسی شهرها، استان های ایران، نقد و تحلیل عناصر هنری و زیبایی شناسی در داستان معاصر، داستان در ادبیات انقلاب اسلامی و ادبیات پایداری، داستان کودک و نوجوان، نقش داستان در ادبیات فارسی معاصر، تأثیرپذیری داستان معاصر از قصه های فولکلور و باورهای عامیانه، شیوه های ارتقای صندلی داستان فارسی در ادبیات جهان، صندلی داستان نویسان ایران در فراسوی مرزهای ایران، تأثیرپذیری داستان نویسان ایران از نویسندگان جهان و کلیه موضوعات مرتبط با حوزه داستان و داستان نویسی ایران خواهد بود.

وی اضافه نمود: پژوهشگران می توانند مقالات خود را در محورهای بخش ویژه همچون نقد آثار سیمین دانشور، نقش و صندلی زنان در داستان نویسی ایران، نقد آثار زنان نویسنده ایران، تأثیر سیمین دانشور بر نویسندگان ایران، صندلی داستان نویسان شیراز در داستان نویسی ایران و نقد آثار داستان نویسان شیراز به دبیرخانه این جایزه ادبی ارسال نمایند.

بر اساس این گزارش، آخرین مهلت ارسال مقالات 15 فروردین ماه 1400 و اعلام نتایج اولیه داوری 25 فروردین 1400 است و آیین پایانی همایش و جایزه پژوهش های ادبی سیمین اردیبهشت ماه 1400 همزمان با صدمین زادروز زنده یاد دکتر سیمین دانشور برگزار می گردد.

اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، دانشجویان و پژوهشگران می توانند برای ارسال مقالات و کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای جایزه پژوهش های ادبی سیمین به آدرس www.siminliteraryaward.ir مراجعه نمایند.

مقالاتِ منتخب در پایگاه سیویلیکا نمایه و در کتاب چکیده مقالات منتشر شده و به سه مقاله برتر در هر بخش نیز جوایز نقدی نفیس اهدا خواهد شد.

یادآور می گردد: زنده یاد دکتر سیمین دانشور که هشتم اردیبهشت 1300 در شیراز به جهان آمد، اولین زنی است که داستان نویسی را به صورت حرفه ای در ایران پیش گرفت و شاهکارهایی همچون سووشون و ده ها کتاب و ترجمه دیگر را از خود به یادگار گذاشت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1672

به "فراخوان جایزه پژوهش های ادبی سیمین منتشر شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "فراخوان جایزه پژوهش های ادبی سیمین منتشر شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان جایزه پژوهش های ادبی سیمین منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید