دیداری برای گسترش زبان فارسی در پاکستان

به گزارش دیتاپد، رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد به منظور اعلام آمادگی برای حمایت و پشتیبانی از برنامه ها و آنالیز راه کارهای توسعه و گسترش زبان فارسی در دانشگاه نومل با رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه پاکستان ملاقات کرد.

دیداری برای گسترش زبان فارسی در پاکستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این دیدار که در محل دانشگاه نومل انجام شد، احسان خزاعی، رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد گفت: برای ارائه خدمات علمی و پژوهشی به استادان و دانشجویان نومل کوشش خواهد شد تا امکانات لازم برای بهره برداری پژوهشگران حوزه زبان فارسی به ویژه استادان این دانشگاه فراهم گردد.

خزاعی سپس با اشاره به صندلی زبان فارسی در اسلام آباد گفت: زبان فارسی زبان بیگانه نیست، به ویژه در شبه قاره و کشور پاکستان که آثار زیادی در قالب نسخ خطی فارسی وجود دارد که در مرکز تحقیقات فارسی نیز نگهداری می شوند، لذا به لطف خداوند و با همت شما فارسی دوستان، امیدواریم زبان فارسی در این دانشگاه و در سراسر پاکستان بیش از پیش گسترش یابد و مورد استقبال قرار گیرد.

در ادامه محمد سفیر، رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه نومل بیان نمود: رایزنی فرهنگی ایران از گذشته با ارائه فعالیت های علمی، فرهنگی و پژوهشی خود روابط بسیار خوبی را با دانشگاه نومل مخصوصا بخش زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه داشته است و ده ها مراسم، سمینار، کنفرانس، نمایشگاه و دیگر برنامه های مختلف را با همکاری یکدیگر برگزار نموده ایم و امیدوارم که این روابط در آینده نیز بیش از پیش گسترش یابد.

بر اساس این خبر، انتشار کتاب های آموزشی زبان فارسی در پاکستان برای دانشجویان به صورت انحصاری و مستقل و با لوگو مشترک و برگزاری دوره دانش افزایی زبان فارسی در ایران و حضور سه تا چهار نفر از استادان فارسی از جمله پیشنهادهای رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه نومل بود.

احسان خزاعی همچنین با بعضی از استادان گروه زبان فارسی این دانشگاه دیدار کرد و از اتاق ایران شناسی که توسط رایزنی ایران تاسیس شده و همچنین بعضی از بخش های دانشگاه نومل بازدید کرد.

رئیس گروه و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نومل در این دیدار مجددا از حضور نماینده بنیاد سعدی در این دانشگاه و از همکاری های رایزنی و مرکز تحقیقات با بخش فارسی دانشگاه نومل تشکر و قدردانی کرد.

نماینده بنیاد سعدی نیز در سرانجام گفت: با توجه به اشتراکات فراوان میان دو کشور ایران و پاکستان، این دیدار را به فال نیک گرفته و امیدواریم برای ارتقای روابط فرهنگی و علمی- دانشگاهی با همکاری و همدلی مشترک بتوانیم گام های بلندی در این زمینه به ویژه در راستای گسترش زبان فارسی برداریم.

در سرانجام این دیدار یک نسخه از منشورات جدید رایزنی فرهنگی از جمله: فصلنامه پیام آشنا، فصلنامه دانش و یک هدیه یادبود به رئیس گروه دانشگاه نومل اهدا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1812

به "دیداری برای گسترش زبان فارسی در پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیداری برای گسترش زبان فارسی در پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید