غربالگری سلامت نوآموزان تا سرانجام شهریور ، واکسیناسیون کلاس اولی ها و دهمی ها

به گزارش دیتاپد، رئیس اداره سالامت نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت، برنامه های این وزارت خانه برای سنجش سلامت نوآموزان برای ورود به مدرسه را تشریح کرد و گفت: علاوه بر سنجش پزشکی نوآموزان، برنامه های آموزشی در جهت افزایش آگاهی والدین و نوآموزان نیز ارائه شده است.

غربالگری سلامت نوآموزان تا سرانجام شهریور ، واکسیناسیون کلاس اولی ها و دهمی ها

دکتر گلایل اردلان در گفت وگو با دیتاپد، با اشاره به اینکه سنجش سلامت نوآموزان از سال 1375 به عنوان فعالیتی مشترک میان آموزش وپرورش استثنایی، وزارت بهداشت و دفتر سلامت تندرستی وزارت آموزش وپرورش در حال انجامست، گفت: البته با توجه به تغییرات انجام شده در جامعه، سبک و سیاق این فعالیت نیز بروز شده و پروتکل های اجرایی آن نیز بازنگری شده است.

وی با اشاره به اینکه خدمات در دو سطح پزشک و غیر پزشک در حال انجام است، ادامه داد: در سطح پزشکی ارزیابی های مقدماتی در تمام عرصه های فیزیکی، روانی، اجتماعی و ... بر مبنای اولویت های سلامت انجام می گردد و در صورت مشاهده اختلالاتی مانند اوتیسم، کم شنوایی، مسائل بینایی، عدم آمادگی تحصیلی و... در کودک، او را به پایگاه های ارائه خدمات و مراکز جامع خدمات سلامت بهداشت معرفی می کنیم. این روند از اواخر خردادماه شروع شده و تا خاتمه شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

اردلان با بیان اینکه تا خاتمه شهریور ماه احتمالا به پوشش 96 درصدی غربال نوآموزان خواهیم رسید، گفت: در این بسته های ارائه خدمات، علاوه بر سنجش سلامت نوآموز، خدمات مشاوره ای به والدین دانش آموزان نیز ارائه می گردد. آموزش مباحث خودمراقبتی، اصلاح سبک زندگی و ... از این دست خدمات محسوب می گردد. به طور مثال اگر دانش آموزی به دلیل سبک زندگی غلط به بیماری کبدچرب دچار شده باشد، به والدین او آموزش می دهیم که چه اصولی در تغدیه فرزند خود را باید رعایت کند.

وی با تاکید بر اینکه پیگیری های بعدی دانش آموز، متناسب با بسته ارئه خدمت فرآهم می گردد، گفت: علاوه بر مباحث گفته شده، سلامت روان، افسردگی، اضطراب، بیش فعالی و اوتیسم نیز شناسایی شده و حتی اگر در سطوحی کودک مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد، موضوع با اورژانس اجتماعی در میان گذاشته می گردد و دانشگاه های وابسته به این اورژانس، کار ارائه مشاوره به خانواده را شروع می نمایند.

رئیس اداره سالامت نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت اضافه نمود: پس از آنالیز های انجام شده اگر محرز باشد که نوآموز احتیاج به دریافت عینک، سمعک و... دارد، این امر بر عهده وزارت آموزش وپرورش خواهد بود و وزارت بهداشت نیز به ارائه خدمات بهداشتی-درمانی می پردازد. علاوه بر ارائه خدمات یاد شده توسط وزارت بهداشت، واکسیناسیون در دو پایه اول دبستان و دهم دبیرستان نیز صورت گرفت.

همچنین سید محسن زهرایی - رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون دانش آموزان به دیتاپد، گفت: در پایه اول دبستان واکسن ثلاث (دیفتیری، کزاز و سیاه سرفه) و آخرین مرحله واکسن خوراکی فلج اطفال و در پایه دهم نیز واکسن توام بزرگسال (دیفتیری و کزاز) به دانش آموزان زده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 350

به "غربالگری سلامت نوآموزان تا سرانجام شهریور ، واکسیناسیون کلاس اولی ها و دهمی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غربالگری سلامت نوآموزان تا سرانجام شهریور ، واکسیناسیون کلاس اولی ها و دهمی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید