فزونی بیولوژیک زنان بر مردان دربرابر بیماری های ویروسی

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران: در بیشتر پژوهش هایی که تا به امروز در مورد ویروس جدید کرونا انجام گرفته است، یک نقطه مشترک وجود دارد؛ اگر چه زنان و مردان هر دو تقریبا به یک اندازه به این بیماری مبتلا می شوند، اما شمار مرگ و میر در میان مردان در مقایسه با زنان در اثر ابتلا به کوید 19 به مراتب بیشتر است.

فزونی بیولوژیک زنان بر مردان دربرابر بیماری های ویروسی

در آلمان تا به امروز دو سوم از قربانیان کرونا، مرد بوده اند، در اسپانیا65 درصد و در چین 64 درصد.

در کنار عواملی، چون سن و بیماری های قبلی، جنسیت هم در میزان شدت یا خفیف بودن بیماری نقش دارد. پرفسور مارکوس آلتفلد، سرپرست انستیتوی ایمونولوژی بیمارستان دانشگاه هامبورگ، در مصاحبه ای با سایت آلمانی زبان اشپیگل، به پرسش هایی در این زمینه پاسخ داده است.

نقش دو هرمون استروژن و تستسترون

پژوهشگران چینی معتقدند، این تفاوت عمدتا مربوط به این موضوع است که مردان بیشتر از زنان دخانیات مصرف می کنند.

به گفته پرفسور آلتفلد، این ارزیابی، اما در مورد جوامع اروپایی صدق نمی کند. به گفته او، در پاسخ به چرایی تفاوت دو جنس در ابتلا به این بیماری، باید به این نکات توجه کرد: اول از همه اینکه رفتار زنان و مردان - که سیگار کشیدن را هم می توان در این بخش جای داد- با هم متفاوت است. دوما دو فاکتور بیولوژیکی با اهمیت را هم باید در این ارتباط در نظر گرفت که یکی هرمون استروژن و تستسترون است و دیگری وجود کروموزوم ایکس در زنان است که مردان فاقد آن هستند.

به گفته این پژوهشگر، هرمون زنانه استروژن قادر به تحریک سیستم ایمنی بدن است، در حالی که احتمال می رود، هرمون مردانه تستسترون درست برعکس عمل کند. آلتفلد همچنین اشاره می کند، این پرسش که یک کروموزوم اضافی ایکس در زنان چه عملکرد هایی دارد، مدت ها پژوهشگران را به خود مشغول کرده است. پاسخ به این پرسش به گفته او، این است که این کروموزوم در سیستم ایمنی نقش دارد.

ویژگی ای که از عصر سنگ با ماست

دلیل این امر را باید در تکامل جستجو کرد. به گفته پرفسور آلتفلد، اجداد ما در عصر سنگ به صورت دسته جمعی در غار زندگی می کردند. حتی در آن زمان هم وظیفه سیستم ایمنی بدن زن، به وجود آوردن شرایط حفاظت ویژه از کودک در دوران بارداری بود. این سکه، اما روی دیگری هم دارد: عملکرد قوی سیستم ایمنی زنان در مقایسه با مردان منجر به این می گردد که بیماری های خودایمنی بسیار بیشتر از مردان در بدن زنان بروز می کنند؛ بیماری هایی که در آن ها سیستم ایمنی بدن، علیه خود بدن دست به کار می گردد.

تفاوت در شدت بیماری میان زنان و مردان به رفتار آنان و تفاوت سبک زندگی میان دو جنس هم برمی گردد؛ از رعایت بهداشت تا تغذیه سالم.

اما این یافته ها که زنان کمتر بیمار می شوند یا سیستم ایمنی مقاوم تری دارند تنها مختص کوید 19 نیست. در مورد دیگر بیماری های ویروسی، چون آنفولانزا یا ایدز یا هپاتیت هم این واقعیت به اثبات رسیده است که زنان در مقایسه با مردان کمتر در ابتلا به بیماری ها دوره های شدید بیماری را تجربه می کنند.

زنان کمتر وارد مرحله دوم بیماری می شوند

اگرچه اغلب زنان و مردان به یک اندازه بیمار می شوند (از نظر کمیت و آماری)، در دوره بیماری، اما معمولاً دو مرحله را می توان تشخیص داد: در مرحله نخست، ویروس به سرعت تکثیر می گردد. در اینجاست که سیستم ایمنی زنان که از نظر بیولوژیک قوی تر است، می تواند با نقش کندکننده تکثیر وارد عمل گردد. به همین دلیل است که زن ها به ندرت وارد مرحله دوم بیماری می شوند. در مرحله دوم بیماری ویروس آنچنان خودش را گسترش داده است که به گفته پرفسور آلتفلد، عفونت شدید ریه به وجود آمده است؛ عفونتی که می تواند نیاز به تنفس مصنوعی (تنفس کمکی) ایجاد کند یا به مرگ منجر گردد.

باید گفت که سیستم ایمنی بیشتر مردان هم به آن اندازه قوی هست که آن ها هیچ گاه به مرحله دوم بیماری وارد نشوند.

بدن انسان، صرف نظر از جنسیت، در85 درصد از مجموع موارد ابتلا به کرونا، می تواند در همان مرحله نخست بر بیماری چیره گردد.

منبع: dw

منبع: برترین ها
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1225

به "فزونی بیولوژیک زنان بر مردان دربرابر بیماری های ویروسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فزونی بیولوژیک زنان بر مردان دربرابر بیماری های ویروسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید