سد سرنی سال 98 به بهره برداری می رسد، اتمام سد گابریک طی 4 سال

به گزارش دیتاپد، جمشید عیدانی در خصوص شرایط آبی استان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان هرمزگان و خشکسالی های مداوم در سالهای اخیر همچنین پایین بودن متوسط بارندگی استان در شرایط بحران آب به سر می برد. کاهش میزان باران در 40 سال گذشته بی سابقه بوده به گونه ای که تنها در سال گذشته 20 میلیمتر متوسط بارندگی داشته ایم.

سد سرنی سال 98 به بهره برداری می رسد، اتمام سد گابریک طی 4 سال

این مقام مسئول اضافه نمود: در سال گذشته 238 میلیمتر متوسط بارندگی بوده که اکثر این بارندگی ها در حوزه غرب استان اتفاق افتاده، به صورت کلی رتبه نخست را در میزان کمبود بارش در کشور داریم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای هرمزگان درباره سد های استان و میزان ذخایر ابی انها نیز اظهار کرد: سه سد میناب، شمیل و نیان از سدهایی است که برای آبرسانی به شهر بندرعباس استفاده می گردد سد جگین نیز که در حوزه شرق و شهرستان جاسک واقع گردیده نیز از سدهایی است که ذخیره اب خوبی دارد.

عیدانی اضافه نمود: سه سد استقلال، شمیل و نیان 600 میلیون متر مکعب می تواند آب ذخیره کند که به صورت کلی این سه سد 110 میلیون متر مکعب اب دارند، با اتمام احداث دو سد گابریک و سرنی حدود 240 میلیون متر مکعب به ذخیره آب استان اضافه می گردد.

وی عنوان نمود: براساس پیش بینی های انجام شده سد سرنی در سال 98 به اتمام می رسد و سد گابریک که طی یک قرارداد چهار ساله به اتمام می رسد و بهره برداری از آن خروج آب از سرزمین جلوگیری می گردد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای هرمزگان توضیح داد: در حال حاضر سد استقلال تنها هشت میلیون متر مکعب آب دارد همچنین سدهای شمیل و نیان 98 میلیون مترمکعب ذخیره داشته اند که به هفت دهم میلیون متر مکعب رسیده است.

این مقام مسئول اضافه نمود: حجم مفید سد جگین 50 میلیون متر مکعب است که به دلیل تبخیر زیاد نمی توان برای آن برنامه ریزی دقیقی داشت.

عیدانی در خصوص دشت های استان نیز بیان نمود: از 74 دشت استان 54 ممنوعه و تنها 20 دشت ازاد است که این 20 دشت یا شور هستند و یا منابع ابی ندارند.

وی خاطر نشان کرد: در شهرستان های میناب و بندرعباس طی 22 سال یک میلیارد و 570 میلیون مترمکعب در این مدت کسری مخزن وجود داشته است همچنین سهم آب منطقه 85 درصد کشاورزی ، 12 درصد شرب و سه درصد صنعت است که از همین مقداری 88 درصد آن از منابع اب زیرزمینی است.

این مقام مسئول تاکید نمود: در بحث آب کشاورزی و چاه هایی که مالک آنها کشاورزان هستند باید بر چگونگی مصرف آن تاکید گردد و روحانیون معزز در این مسیر باید ما را همراهی و یاری نمایند زیرا اینها بخشی از سفره های اب زیر زمینی هستند که هر گونه صرفه جویی در مصرف انها به نفع آینده و حتی با ذخیره آبها در سالهای خود افراد بهره مند می شوند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای هرمزگان در ادامه یاداور شد: از سال 47 تا 79 وضعیت بارندگی استان مناسب بوده اما از سال 80 به بعد بارندگی به شدت کاهش پیدا نموده که با کاهش 65 درصدی روبرو بوده ایم، در واقع خشکسالی که گریبان استان را گرفته بخش اعظم ان به دلیل کاهش بارندگی و بخشی از ان به دلیل اضافه برداشت است.

عیدانی در تشریح همکاری روحانیون در ارتباط با مردم برای صرفه جویی و تغییر الگوی مصرف گفت: روحانیون معزز در خطابه ها و ارتباطی که با مردم دارند سعی داشته باشند که رهنمود هایی را در رابطه با صرفه جویی در آب و تغییر الگوی مصرف به مردم ارائه نمایند.

وی اضافه نمود: یکی از وظایف ذاتی شرکت آب منطقه ای تامین اب است اما با توجه به خشکسالی ها باید صرفه جویی و اقدامات لازم برای حفاظت و صیانت از اب برای سالهای اتی صورت بگیرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای هرمزگان در خاتمه بیان نمود: در این روزها و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان که شاهد حضور پر رنگ مردم در مساجد و تکیه ها و فضاهای مقدس هستیم روحانیون میتوانند بیشترین و بهترین یاری را داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 دی 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 41

به "سد سرنی سال 98 به بهره برداری می رسد، اتمام سد گابریک طی 4 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سد سرنی سال 98 به بهره برداری می رسد، اتمام سد گابریک طی 4 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید