زمان ثبت نام دور جدید مسکن ملی ؛ شرایط ثبت نام چیست؟ ، نحوه اعتراض ردشدگان مسکن ملی

به گزارش دیتاپد، دور جدید ثبت نام مسکن ملی بنا بر اعلام وزیر راه و شهرسازی در آخرین ماه سال انجام می گیرد.

زمان ثبت نام دور جدید مسکن ملی ؛ شرایط ثبت نام چیست؟ ، نحوه اعتراض ردشدگان مسکن ملی

جهت دریافت خدمات نحوه ساخت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، در حالی دور جدید ثبت نام مسکن ملی در دستور کار واقع شده است که آنالیز ها نشان می دهد نزدیک به 42 درصد از ثبت نام نمایندگان در مرحله پیشین واجد شرایط دریافت مسکن ملی نبودند.

بعضی پیش بینی ها حتی نشان می دهد بخشی از واجدین شرایط نیز در مراحل پیش رو انصراف دهند از این رو ظرفیت قطعی برای دور جدید ثبت نام به زودی اعلام خواهد شد.

طرح مسکن ملی با هدف ساخت 400 هزار واحد مسکونی تا خاتمه سال 1400 در دستور کار قرار گرفته است. هدف از اجرای این طرح خانه دار کردن بخشی از جامعه است که واحد مسکونی ملکی در اختیار ندارند.

آنالیز آمارهای حوزه مسکن در سال 1397 نشان می دهد، 26 درصد خانوارهای شهری و 5 درصد از خانوارهای روستایی اجاره نشین بودند و این در حالی است که در سال 1396، این درصدها به ترتیب 25 درصد و 4.7 درصد بوده است. این امر نشانگر افزایش نرخ اجاره نشینی در سال گذشته است. مسکن گران ترین کالا در سبد خانوار ایرانی است و بخش عمده ای از هزینه های خانوار را به خود اختصاص می دهد به طوری که در سال 1396 حدود 33 درصد از هزینه های خانوار ایرانی مربوط به بخش مسکن بود و این رقم در سال گذشته به 34 درصد افزایش یافت.از حدود 400 هزار واحد مسکونی قابل احداث در قالب مسکن ملی 200 هزار واحد در شهرهای جدید، 138 هزار واحد توسط بنیاد مسکن و 100 هزار واحد در بافت های فرسوده و ناکارآمد عرضه گردد.

  • نحوه اعتراض ردشدگان مسکن ملی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است: براساس زمان بندی از امروز به واجدین شرایط دریافت مسکن طرح اقدام ملی پیامکی برای تکمیل پرونده ارسال می گردد.

محمودزاده تاکید نمود: پایش اطلاعات متقاضیان در 4 موضوع فرم ج، مالکیت شخصی، استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید مسکن و سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا بجز شهرهای جدید انجام شد.240 هزار نفر در مرحله اول این طرح ثبت نام کردند که 58 درصد افراد واجد دریافت مسکن بودند.

وی ادامه داد: براساس پایش استان های اردبیل با 66 درصد، خوزستان 64 درصد، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه با 62 درصد دارای بیشترین درصد ثبت نام نمایندگان واجد شرایط بودند و استان های سمنان با 35 درصد، خراسان جنوبی 39 درصد، مرکزی 41 درصد دارای کمترین افراد واجد شرایط این طرح بودند.

محمودزاده اضافه کرد: در استان تهران نیز 46.5 درصد از افراد ثبت نام نماینده واجد شرایط بودند. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: بعد از ارسال پیامک فرد با کد رهگیری که در اختیار دارد به سایت مراجعه می نماید و در آنجا محلی که باید مدارک خود را ببرد تعیین می گردد که عمدتا اداره راه و شهرسازی استان است و سابقه سکونت و مستندات فرد کنترل می گردد.

محمودزاده گفت: افرادی که پیامک برایشان ارسال نگردد با مراجعه به سایت می توانند دلیل واجد شرایط نبودن خود را مشاهده نمایند و اگر اعتراض دارند از ابتدای اسفند با دریافت کد رهگیری اعتراض نمایند.

وی اظهار داشت: ارسال پیامک به متقاضیان براساس حروف الفباست تا متقاضیان به راحتی ثبت نام خود را تکمیل نمایند. محمودزاده با بیان اینکه در کوشش هستیم مرحله دوم ثبت نام قبل از خاتمه سال صورت گیرد گفت: اگر ظرفیت جدیدی در هر استان ایجاد گردد حتما اقدام به ثبت نام مجدد خواهیم کرد.

  • مبلغ وام طرح ملی مسکن

مبلغ وام طرح اقدام ملی مسکن همانطور که پیش از این توسط بنیاد مسکن اعلام شده بود، 75 میلیون تومان است. با راه اندازی سامانه آباد، جزئیات جدیدی از این وام منتشر شده که نشان می دهد نرخ سود بازپرداخت این وام 18 درصد است که رقم نسبتا بالایی به نظر می رسد. آنطور که در شرایط سامانه آباد آمده، دوره ساخت خانه ها حداکثر دو سال است و بعد از آن پرداخت اقساط شروع می گردد. بر اساس اطلاعات سامانه آباد دوره بازپرداخت اقساط وام طرح اقدام ملی مسکن حدود 10 سال است و اقساط ماهانه آن رقمی حدود یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

  • شرایط ثبت نام در طرح ملی مسکن

اولین شرط برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن این است که فرم ج متقاضی سبز باشد. آنطور که در سامانه آباد بنیاد مسکن آمده، متقاضی نباید تا به امروز از امکانات دولتی و نهادهای عمومی در حوزه مسکن استفاده نموده باشد. به این ترتیب اگر متقاضی زمین، مسکن یا تسهیلات وام مسکن دریافت نموده باشد، امکان ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن برای وی وجود ندارد.

سامانه آباد بنیاد مسکن امکان ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن برای مجردها ندارد. به عبارتی متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد. البته تبصره ای خاص در این زمینه وجود دارد، پیش بینی شده است زنان خودسرپرست با حداقل 35 سال سن امکان ثبت نام در طرح مسکن ملی را داشته باشند.

شهری که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت می کنید، باید همان شهری باشد که در پنج سال اخیر در آن سکونت داشته اید. به عبارتی نمی توانید از یک شهر، برای طرح اقدام ملی مسکن در شهر دیگر بهره ببرید. یکی دیگر از شرایط ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن که در سامانه آباد آمده، داشتن شرایط لازم برای دریافت تسهیلات بانکی است که جزئیات آن در شرایط سامانه آباد تشریح نشده است.

سامانه آباد بنیاد مسکن شرط دیگر ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن را توانایی تامین هزینه ساخت در نظر گرفته است. به عبارتی متقاضی به غیر از تسهیلات 75 میلیونی، باید سرمایه کافی برای ساخت مسکن را داشته باشد. به این ترتیب دریافت وام تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن، مشروط به سپرده گذاری 30 میلیون تومانی در بانک مسکن است تا بنیاد مسکن مطمئن گردد متقاضی توانایی تامین هزینه های ساخت مسکن را دارد.

این 30 میلیون تومان تا زمان اجرای پروژه ساخت نزد بانک باقی می ماند. طوری که 25 میلیون تومان آن همراه قسط اول وام و بعد از اجرای فنداسیون و پنج میلیون تومان دیگر همراه قسط دوم وام در مرحله اجرای اسکلت بازگردانده خواهد شد.

آنطور که پیش از این وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده بود، کسانی که در صندوق مسکن یکم برای دریافت وام مسکن سپرده گذاری نموده اند، می توانند از همان سپرده برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن استفاده نمایند و احتیاجی به سپرده گذاری مجدد ندارند.

یکی دیگر از شرایط مندرج در سامانه آباد بنیاد مسکن برای ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن، توانایی پرداخت ماهانه حداقل یک و نیم میلیون تومان اقساط وام است که بعد از خاتمه کار ساخت خانه ها از متقاضیان دریافت می گردد.

گفته می گردد میانگین هزینه ساخت در طرح اقدام ملی مسکن متری دو میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود و واحدهای مسکونی این طرح بین 75 تا 100 متر زیربنا دارند. با این حساب قیمت تمام شده هر واحد مسکونی در این طرح بین 187 تا 250 میلیون تومان تخمین زده می گردد.

  • تفاوت طرح مسکن ملی با طرح مسکن مهر در چیست؟

از ابتدای دولت تدبیر و امید، این دولت با نقدهایی که به مسکن مهر دولت قبل از خود وارد کرد به دنبال جایگزینی طرحی برای خانه دار کردن مردم بود و هم اکنون گفته می گردد، طرح مسکن ملی جایگزینی برای طرح مسکن مهر است.

مسئولان دولتی مهم ترین تفاوت طرح اقدام ملی با طرح مسکن مهر را تمرکز بر تقاضای واقعی و ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی، عنوان می نمایند. قراردادهای طرح اقدام ملی بین دولت و سازندگان منعقد می گردد و بعد از خاتمه پروژه هریک از طرفین سهم خود را برمی دارند. طبیعی است، در این فرآیند، انبوه سازان پیش از کلنگ زنی، احتیاج بازار را در نظر می گیرند. حال آن که در مسکن مهر، سازندگان بر اساس دستور دولت صرفا واحدها را احداث می کردند و فرآیند فروش بر عهده دولت بود.

در مسکن مهر، برای ساخت مسکن از اراضی و خارج از شهرها استفاده شد که امکانات و تأسیسات زیرساختی نداشت و گفته می گردد در طرح اقدام ملی مکان یابی درون شهرهاست.

تفاوت ظاهری مسکن مهر و مسکن ملی در این است که در طرح مسکن ملی، دیگر ساختمان ها بلندمرتبه و 10 یا 15 طبقه نخواهند بود و تعداد طبقات این طرح در نهایت 7 طبقه خواهد بود.

  • احتمال آزادسازی خرید و فروش مسکن ملی چقدر است؟

با وجود اینکه پیش از این معاون وزیر مسکن از ممنوعیت خرید و فروش امتیاز مسکن ملی خبر داده و آن را تخلف نامیده بود اما اخیرا اظهار داشت: علت این ممنوعیت این است که هنوز چیزی واگذار نشده که متقاضیان بخواهند آن را خرید و فروش نمایند. ممکن است با تجربه ای که در ممنوعیت فروش امتیاز مسکن مهر وجود داشت و سبب شد بازار سیاه برای آن ایجاد گردد، پس از آن که ساخت واحدهای مسکن ملی به یک مرحله ای برسد که متقاضی امکان انتخاب واحد داشته باشد، خرید و فروش آن را آزاد کنیم. اما این موضوع بیش از یک سال و نیم زمان می برد.

در حال حاضر با اعلام فهرست مجاز متقاضیان بار دیگر فضا برای خرید و فروش امتیاز مسکن ملی شروع شده است. هر چند وزیر راه و شهرسازی و دیگر مقامات هشدار جدی را نسبت به این موضوع داده و تاکید نموده اند انتقال امتیاز غیرقانونی است و زمینه را برای سلب امتیاز فراهم خواهد نمود، اما همچنان اگهی هایی با بهای 100 تا 150 میلیون تومان برای فروش امتیاز مسکن ملی به چشم می خورد.

زمان اعلام اسامی واجدان شرایط مسکن ملی | پذیرفته شدگان منتظر پیامک باشند

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 823

به "زمان ثبت نام دور جدید مسکن ملی ؛ شرایط ثبت نام چیست؟ ، نحوه اعتراض ردشدگان مسکن ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان ثبت نام دور جدید مسکن ملی ؛ شرایط ثبت نام چیست؟ ، نحوه اعتراض ردشدگان مسکن ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید