در بودجه 1401 ردیفی برای نگهداری زیرساخت شهرک های صنعتی اختصاص یابد

به گزارش دیتاپد، تازه ترین نشست کمیسیون صنایع اتاق ایران به ریاست علیرضا صمدی کلاهی به آنالیز مسائل شهرک های صنعتی اختصاص داشت. در این جلسه برای حل مشکل قدیمی بازسازی، تعمیر و نگهداری زیرساخت های شهرک های صنعتی پیشنهاد افزودن متنی به جز 2 بند د تبصره 6 لایحه بودجه 1401 مطرح و مورد موافقت اعضا نهاده شد.

در بودجه 1401 ردیفی برای نگهداری زیرساخت شهرک های صنعتی اختصاص یابد

در ابتدای این جلسه کلاهی گفت: ما پیگیری زیادی کردیم که همان قانون قدیمی که بر مبنای آن سهمی از مالیات ارزش افزوده مربوط به شهرداری ها به شهرک های صنعتی اختصاص داده می شد احیا شود. اما جهت تحقق این موضوع در بودجه بسته است. اما شاید بتوان از بودجه عمرانی استان ها سهمی به این موضوع اختصاص داد.

جوان کارشناس کمیسیون صنایع هم با بیان اینکه اگر درصدی از مالیات ارزش افزوده به شهرک های صنعتی اختصاص یافته و برای تعمیر و بازسازی زیرساخت شهرک های صنعتی هزینه شود اتفاق خوبی گفت: ما در 1401 نمی توانیم یک درصد از 9 درصد سهم شهرداری ها از مالیات ارزش افزوده را به شهرک های صنعتی اختصاص دهیم. اما راه دیگری وجود دارد. دولت در بودجه سال آینده اداره استان ها را فدرالی تر نموده و اختیارات استانداران را افزایش داده است. در این راستا صندوق پیشرفت و عدالت ایران را با 31 زیرمجموعه تابعه در استان ها تأسیس نموده و حدود 66 هزار میلیارد تومان به این صندوق اختصاص داده است. به نظر می رسد از محل این صندوق می توان مبلغی برای بازسازی زیرساخت شهرک های صنعتی اختصاص داد. این روشی است که در بودجه 1401 امکان پذیر است.

در ادامه این نشست مرتضی اسلام زاده، عضو هیات مدیره شهرک صنعتی عباس آباد گفت: در شهرک های صنعتی زیرساخت هایی مثل شبکه فاضلاب، شبکه آب، تصفیه خانه ها، دپوی زباله، دسترسی ها و... فرسوده شده و عملاً کارآیی خود را از دست داده اند و این در حالی است که ما بودجه ای برای بازسازی این زیرساخت ها نداریم. در چند سال اخیر از دولت درخواست نموده ایم که شهرداری ها درصدی از مالیات ارزش افزوده را به بازسازی شهرک های صنعتی اختصاص دهند و به رغم اینکه این موضوع در مجلس هم تصویب شده است، اما شهرداری ها هیچ توجه و اهتمامی نسبت به اجرای آن ندارند.

او ادامه داد: کمیسیون با نمایندگان مجلس گفت وگو کند تا یک دوم از سهم سی درصد شهرک های استان برای ارائه خدمات مربوط در همان شهرک ها هزینه شود.

عباس جبال بارزی عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران هم در این نشست با بیان اینکه شاید بهتر باشد مشکل شهرک های صنعتی را به وسیله شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی دنبال کنیم تأکید کرد: اگر مشکل بودجه شهرک های صنعتی برای تعمیر و نگهداری زیرساخت این شهرک ها حل نشود در سال های آینده با شهرک های مخروبه ای روبرو خواهیم شد و همه سرمایه گذاری های اجرا شده تا الآن از بین خواهد رفت.

حبیب الله انصاری عضو دیگر کمیسیون صنایع اتاق ایران با بیان اینکه معضل اصلی شهرک های صنعتی آب، برق و زیرساخت های رفاهی معضل اصلی شهرک های صنعتی است گفت: پرداخت عوارض برای توسعه شهرک های صنعتی باید لغو شود؛ چرا که به واقع واحدهای صنعتی توان پرداخت آن را ندارند. مشکل دیگر شهرک ها صدور سند است. باید ترتیبی داده شود تا سند واحدهایی که طرحشان را کامل اجرا نموده اند صادر شود و این سند اعتبار لازم را برای گرفتن تسهیلات از بانک ها داشته باشد.

محمدحسین دیده ور عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران هم با تأکید بر اینکه گذشته از مشکل زیرساخت های شهرک های صنعتی مسئله ایمنی در این شهرک ها از معضلات اساسی است اعلام کرد: متأسفانه در یک شهرک کالای آتش زا در کنار کالاهای دیگر بدون رعایت مسائل ایمنی از جمله رعایت مساحت، شکل فضا و ... فراوری می شوند و این امر نیازمند رسیدگی های جدی است.

در انتها جلسه قرار شد تا در رایزنی با نمایندگان مجلس متن پیشنهادی کمیسیون صنایع برای تأمین بودجه زیرساخت های شهرک های صنعتی پیگیری شود.

محتوای این پیشنهاد عبارت است از اینکه: مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافتی از واحدهای فراوریی و پیمانکاران پروژه های واقع در استان با رعایت جز 2 ماده 38 و 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 محل استقرار واحد فراوریی منظور می شود. بعلاوه 30 درصد عوارض ارزش افزوده موضوع این جز دریافتی از واحدهای فراوریی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان ها برای تأمین زیرساخت ها و ارائه خدمات و بازسازی زیرساخت ها در آن ها و تکمیل پروژه های نیمه تمام شهرک ها و نواحی صنعتی استان، در حساب ویژه ای که به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت به وسیله خزانه داری کل کشور افتتاح می شود واریز می شود. وزارت صنعت مکلف است بر اساس ضرایب و دستورالعملی منابع حساب مذکور را به شرکت شهرک های صنعتی استانی و شرکت های خدماتی موضوع قانون واگذاری، مالکیت و اداره امور شهرک های صنعتی مصوب سال 87 توزیع کند.

بعلاوه در تبصره پیشنهادی آن هم آمده: نیمی از مبلغ موضوع سهم 30 درصد شهرک های استان جهت ارائه خدمات مربوطه در همان شهرک ها در اختیار شرکت های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری، مالکیت و اداره شهرک های صنعتی مصوب سال 87 قرار می گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2135

به "در بودجه 1401 ردیفی برای نگهداری زیرساخت شهرک های صنعتی اختصاص یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بودجه 1401 ردیفی برای نگهداری زیرساخت شهرک های صنعتی اختصاص یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید