خبرنگاران اتوبوس های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند

به گزارش دیتاپد، تهران- خبرنگاران- معاون عمرانی وزیر کشور و رییس شورای عالی ترافیک خاطرنشان کرد: به منظور یاری به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در زمینه مدیریت بیماری کرونا، ضمن استفاده از اتوبوس های بین شهری در درون شهرها، سرویس ادارات بار دیگر برقرار می گردد و ساعت طرح ترافیک نیز در تهران تغییر خواهد نمود.

خبرنگاران اتوبوس های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور پس از برگزاری نشست عصر امروز چهارشنبه شورای عالی ترافیک به خبرنگاران گفت: به منظور مدیریت تقاضای سفر، با وزارت راه و شهرسازی توافق کردیم با توجه به عدم انجام سفرهای بین شهری در مدت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، اتوبوس های این ناوگان در مسیرهای معادل مسیرهای پرتراکم مترو و خطوط اتوبوس های درون شهری استفاده گردد.

وی اضافه کرد: همچنین مقرر شد دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی دولتی، غیردولتی و خصوصی از جمله کارخانجات و واحدهای عظیم تولیدی از ابتدای اردیبهشت تا خاتمه زمان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند نسبت به برقراری سرویس کارکنان مطابق با دستورالعمل قانون هوای پاک اقدام نمایند.

رییس شورای عالی ترافیک کشور اعلام کرد: به منظور مدیریت تقاضای حمل و نقل عمومی درون شهری، خودروهای ون و همچنین اتوبوس های خطوط کم تردد نیز در نقاط پرتردد کلانشهرها به کار گرفته خواهند شد.

جمالی نژاد گفت: همچنین در راستای کاهش ازدحام در سامانه های حمل و نقل عمومی، شورای ترافیک شهر تهران تصویب نموده است ساعات طرح ترافیک در صبح و بعد از ظهر به نحوی برنامه ریزی گردد که ساعات اوج تردد کارکنان دولت مدیریت گردد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، قرار است به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که روز شنبه با حضور رییس جمهوری برگزار می گردد، پیشنهاد مشخصی در مورد ساعت شروع فعالیت ادارات ارایه گردد.

معاون عمرانی وزیر کشور همچنین از بازنگری در پروتکل های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا در حوزه تاکسی، اتوبوس و مترو با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظرف دو روز آینده اطلاع داد.

وی گفت: بعضی از این پروتکل ها نواقصی دارد و به سختی قابل اجرا است. به عنوان مثال، در آن نوشته شده است که هر تاکسی با احتساب راننده باید سه نفر سرنشین داشته باشد.

جمالی نژاد اضافه کرد: مشروط بر اینکه محل نشستن رانندگان تاکسی با کاورهای بهداشتی از مسافران جدا گردد، پروتکل مربوطه به گونه ای اصلاح خواهد شد که یک مسافر دیگر به ظرفیت پروتکل فعلی تاکسی ها اضافه و به 3 مسافر برسد.

وی توضیح داد: این اقدام باعث خواهد شد تا ضمن یاری به حفظ سلامت عمومی، مسائل معیشتی و مالی تاکسیرانان آسیب کمتری ببیند.

رییس شورای عالی ترافیک همچنین از ارایه پیشنهادهایی از سوی این شورا به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به منظور یاری به اجرای پروتکل های بهداشتی و مدیریت سفرها اطلاع داد.

جمالی نژاد گفت: از آنجا که تصمیم گیری در مورد عوامل مؤثر در مدیریت تقاضای سفر در اختیار ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است، بایستی به گونه ای برنامه ریزی کنیم که ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری بتواند متناسب با ظرفیت و امکانات خود، تقاضاهای سفر را مطابق با پروتکل های بهداشتی پوشش دهد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل معیشتی و مالی رانندگان اعلام کرد: در حال حاضر، حدود نیمی از ناوگان حمل و نقل عمومی در اختیار بخش خصوصی است و همه تاکسیرانان هم از بخش خصوصی هستند. در نتیجه، با اجرای پروتکل های بهداشتی و کاهش میزان مسافر آنها به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، معیشت شان به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: به همین دلیل، به ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در جلسه روز شنبه پیشنهاد خواهیم کرد که ارایه بسته های معیشتی برای آنها پیش بینی گردد.

وی بازنگری در نرخ بلیت ها یا ارایه امکانات و تسهیلاتی از سوی دولت به رانندگان بخش خصوصی ناوگان حمل و نقل عمومی را از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای جبران خسارت های آنان در مدت اجرای طرح فاصله گذاری بیان نمود.

جمالی نژاد با اشاره به محدودیت های موجود در اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، گفت: قرار شد از ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بخواهیم یاری کند تا اتوبوس های جدیدی خریداری و به حمل و نقل عمومی بویژه در کلانشهرها اضافه نموده گردد.

معاون وزیر کشور ضمن تقدیر از تلاشهای همه فعالان حوزه سلامت عمومی، از کارکنان اجرایی بخش های خدمات شهری و همچنین، غسالها، پارکبانها و ناوبران حمل و نقل عمومی نیز به عنوان افرادی یاد کرد که در خط مقدم مقابله با بیماری کرونا قرار دارند و باید برای حفظ سلامت آنها تدابیر لازم اتخاذ گردد.

وی در این زمینه از جان باختن 14 تاکسیران و ابتلای 122 تن دیگر به بیماری کرونا در هفته های اخیر اطلاع داد.

رییس شورای عالی ترافیک کشور گفت: ما از ستاد ملی، وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهیم وسایل اولیه ایمنی کارکنان بخشهای یادشده را تامین نمایند و هزینه های آن را شهرداری ها پرداخت خواهند کرد.

جمالی نژاد، انجام اقدامات لازم به منظور برطرف مشکل تهویه خطوط 6 و 7 متروی تهران، تعطیلی غرفه های تجاری ایستگاههای خطوط مترو و تداوم ممنوعیت فعالیت دستفروشان در مترو را از دیگر مصوبات امروز شورای عالی هماهنگی ترافیک برشمرد.

وی همچنین ضمن قدردانی از تلاشهای رسانه ها بویژه رسانه ملی در زمینه فرهنگسازی و مقابله با ویروس کرونا از همه مردم خواست خودشان مراقبت های لازم را در این زمینه داشته باشند و هنگام سوار شدن به خودروهای شخصی و عمومی حتما از ماسک، دستکش و دیگر تجهیزات لازم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری استفاده نمایند.

وی تاکید نمود: شورای عالی ترافیک مصمم است همه تلاشهای خود را برای مهار این بیماری به کار گیرد و اقدامات خود را در چارچوب رویکرد جدید ستاد ملی مقابله با کرونا مبتنی بر حفظ توامان سلامت و اقتصاد مردم برنامه ریزی می نماید.

بر اساس این گزارش، در این نشست سه ساعته که یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و نخستین جلسه آن در سال 1399 بود، دکتر علی رضا رییسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مهمان ویژه، گزارشی از فرایند شیوع و درمان بیماری کرونا در ایران، راهبردهای دولت برای مهار آن و فرایند تهیه و اجرای پروتکل های بهداشتی در این زمینه ارایه کرد.

همچنین مسئولان ذیربط در وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، نیروی انتظامی و شهرداری تهران در این نشست گزارشهایی از اقدامات و پیشنهادهای خود برای مدیریت سفرها در چارچوب طرح فاصله گذاری اجتماعی را ارایه کردند و اعضای شورا از نهادها و دستگاههای مختلف به طرح دیدگاههای خود در این زمینه پرداختند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1074

به "خبرنگاران اتوبوس های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اتوبوس های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید