الواح هخامنشی را به تخت جمشید برگردانید

به گزارش دیتاپد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امنیت، مساله مالی، بهداشت و درمان و... برای کشور مهم است، ولی آنچه به واسطه آن هویت خود را تعریف می کنیم، فرهنگ و هنر است، گفت: کلیدواژه توسعه اجتماعی در همه زمینه ها، توجه به حوزه فرهنگ است و بی توجهی به حوزه های فرهنگی باعث آسیب به زیرساخت های مالی می گردد.

الواح هخامنشی را به تخت جمشید برگردانید

به گزارش دیتاپد به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی آدینه 19مهرماه در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مرودشت فارس اضافه نمود: فرهنگ و هنر امروز برشی از زندگی اجتماعی نیست؛ بلکه زمین و هوای این زندگی اجتماعی است.

او با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر روح تمدن ایرانی است، ابراز داشت: آنچه از گذشته به یادگار مانده از میراث تاریخی و میراث ناملموس فرهنگی در گستره فرهنگ و هنر و تعریف ایران می گنجد.

فرهنگ کلیدواژه توسعه مالی است

وی کلیدواژه توسعه اجتماعی را در همه زمینه ها، توجه به حوزه فرهنگ دانست و عنوان نمود: بی توجهی به حوزه های فرهنگی باعث آسیب به زیرساخت های مالی می گردد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است گفتمان سازی، اصلی لازم است و تا وقتی فرهنگ سرمایه گذاری نباشد یا ضعیف باشد حرکت مالی سالم شکل نمی گیرد.

صالحی عنوان نمود: هم برای حل مسائل موجود و هم برای توسعه به فرهنگ احتیاج داریم؛ از همین رو نباید فرهنگ را جزئی از زندگی دانست بلکه فرهنگ جهت توسعه یافتگی است.

وی اعلام کرد: اینکه بخش هایی بدون نگاه به برداشت و درآمد در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری نمایند، امروز معنا ندارد؛ چراکه متغیرهای فرهنگی و هنری بخش اصلی اقتصاد دنیا مدرن را در برمی گیرد و روندی رو به رشد دارد.

مرودشت می تواند در حوزه اقتصاد هنر پیشگام باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اینکه بتوانیم بازار مالی فرهنگ و هنر را در استان فارس به ویژه در شهرستان مرودشت راه اندازی کنیم، به عنوان طرحی که می تواند به صورت پیوسته مبنای گردش فراوری و اقتصاد فرهنگ و هنر شهرستان و استان باشد، مد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

صالحی گفت: مرودشت با ویژگی ها و شاخصه های فرهنگی اش در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر می تواند به صورتی جدی تر در نگاه ملی و استانی فعالیت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ورود سالانه سه میلیون گردشگر به فارس، اضافه نمود: فراهم شدن امکان ایجاد بازار فرهنگ و هنر ضمناً بهره گیری از جاذبه های تاریخی و طبیعی این خطه لازم است.

صالحی با اشاره به تجربه صنعت گردشگری در دنیا گفت: گردشگر صرفا با میراث تاریخی ارتباط برقرار نمی نماید و اگر می خواهیم تکرار و زمان حضور را افزایش دهیم باید نسبت روشنی بین گردشگری و فرهنگ و هنر ایجاد کنیم.

الواح گلی هخامنشی به محل اصلی خود در موزه تخت جمشید برگردند

در بخشی از این دیدار نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: روزانه بیش از دوهزار نفر گردشگر از مرودشت و داشته های فرهنگی اش بازدید می نماید.

این نماینده مجلس با اشاره به رونمایی از 110 لوح گلی هخامنشی از 1873 لوح مسترد شده به کشور، گفت: الواح گلی باید به محل اصلی خود در موزه تخت جمشید بازگردد.

برومندی با اشاره به اینکه ریشه برطرف مسائل و راه حل عبور از آن ها در حوزه های مختلف جز با صرف بودجه و نیز توجه به حوزه فرهنگ میسر نیست، اضافه نمود: سهم فرهنگ و ارشاد اسلامی در بودجه اندک است، از همین رو احتیاج است ضرورت افزایش آن، پیش از نهایی شدن لایحه بودجه سال 1399 برای دولت و مجلس تفهیم گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 480

به "الواح هخامنشی را به تخت جمشید برگردانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الواح هخامنشی را به تخت جمشید برگردانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید