بایدها و نبایدهای یک سفر مختصر به دور ایران

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران/خراسان رضوی یک راهنمای تورهای بین المللی گفت: یک سفر مختصر به ایران از شیراز آغاز می گردد، از راستا شیراز به یزد، اصفهان و کاشان رفته و بعد به تهران برمی گردیم و به این سفر هفت یا هشت روزه به دور ایران پایان می دهیم.

بایدها و نبایدهای یک سفر مختصر به دور ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تضمینی کانادا بدون شینگن هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش خبرنگاران، سیروس اخروی در نشست بایدها و نبایدهای اجرای تورهای ورودی که در محل فرهنگسرای ترافیک به همت انجمن راهنمایان گردشگری خراسان، برگزار گردید، اظهار کرد: تورهای فرهنگی دو یا سه راستا اصلی دارند که به راستاهای اصلی این تورها کلاسیک گفته می گردد، راستاهای کلاسیک اصلی و مختصر شامل شهرهای، شیراز، اصفهان و کاشان می شوند و سبک ترین، خلاصه ترین و کم هزینه ترین پکیچ سفر به ایران به شمار می فرایند.

وی با اشاره به اینکه آغاز گردش در شیراز با بنای تخت جمشید یک حسن دارد، گفت: راهنمایان همچون معلم به گردشگران خود، تاریخ ایران را درس می دهند و به همین خاطر باید سلسله های تاریخی را به ترتیب معرفی نمایند تا گردشگران بفهمند، یاد بگیرند و به خاطر بسپارند.

راهنمای تخصصی تورهای ورودی اضافه نمود: راهنمایان در تخت جمشید دوران هخامنشیان را تشریح می نمایند که سال 550 قبل از میلاد فردی به نام کوروش از ازدواجی که مادرش شاهزاده مادها و پدرش شاهزاده هخامنشی بود به جهان آمد، و این سلسله را ساخت. این پادشاه به برابری و مساوات بین نژادها و زبان ها معروف است.

اخروی با اشاره به مکان های گردشگری شهر شیراز، گفت: آثار دوره کریم خان زند شامل چند مورد از جمله ارگ کریم خان، بازار وکیل، مسجد وکیل و حمام وکیل می گردد، سلسله زندیه یکی از محبوب ترین سلسله های ایرانی بوده است، زیرا کریم خان زند تاج گذاری نکرد و بیان کردمن شاه نیستم بلکه وکیل الرعایا هستم همچنین آنقدر محبوب بوده است که هر روز با مردم معاشرت داشت و در بازار وکیل از حال مردم جویا می شد و بعد از این پادشاه چندین پادشاه آمدند که به جوان مردی معروف بودند.

وی گفت: از شهر شیراز به سمت یزد می رویم و حدود 100 تا 150 کیلومتر مانده به یزد خانه آقازاده ابرکوه کوچکترین و بلندترین بادگیر واقع شده است و همچنین در شهر یزد گردشگران می توانند از آتشکده زردشتیان، دخمه زردشتیان و مسجد جامع بازدید نمایند.

وی با اشاره به جاذبه های دیدنی شهر تهران، گفت: اولین نکته ای که هر دفتر خدمات مسافرتی خارجی و ایرانی در شهر تهران برای تفریح باید بداند و در برنامه خود بنویسید، بازدید از موزه ملی یا موزه ایران باستان است، که غنی ترین ذخایر فرهنگی و آثار باستانی کشور ما در آن جمع آوری شده است، خزائن این موزه پر از اشیا باستانی و ارزشمند است.

اخروی با بیان اینکه بعد از موزه ایران باستان، به کاخ گلستان که ثبت جهانی شده است، می توان اشاره نمود، گفت: راهنمایان و گردشگران باید بدانند وقتی وارد کاخ گلستان می شوند در ورودی بلیتی به مبلغ 15 هزار تومان تهیه می نمایند و نمی توانند با یک بلیت از همه مکان ها بازدید نمایند لذا باید برای هر قسمت اعم از تالار اصلی، تالارآیینه، موزه ظروف، تخت مرمر و امارت بادگیر بلیت خریداری نمایند.

این راهنمای بین المللی تورهای ورودی گفت: در بدو ورود به کاخ گلستان قدیمی ترین نقطه تالار ایوان کاخ مرمر واقع شده است، به این دلیل تخت مرمر گفته می گردد که در این ایوان تختی از سنگ مرمر مشهور به آلاباستر گذاشته شده است، این سنگ از جنس سنگی که در امامزاده ها وحرم ها به کار برده می گردد، این تخت به سفارش فتحعلی شاه قاجار از سنگ آلاباستر یزد به دست استاد سنگ تراش یزدی ساخته شده است، این تخت را چند فرشته و دیو حمل می نمایند و حکایت از این موضوع دارد که فتحعلی شاه قاجار مقام خود را آن قدر بالا می دانست که خود را با سلیمان نبی مقایسه می کرد.

وی اضافه نمود: دومین بنای قدیمی بعد از تخت مرمر امارت بادگیر به جا مانده از دوران فتحعلی شاه قاجار با بیش از 200 سال قدمت است. این بنا از لحاظ تزئینات بی نظیر و سقف آن نقاشی شده است، بعد از آن اصلی ترین قسمت کاخ یعنی موزه مخصوص قرار گرفته است که در آن تالار آئینه واقع شده است که از جمله آن می توان به نقاشی استاد کمال الملک می توان اشاره نمود، در کنار تالار آینه سالن بزرگی است که ساخت ناصر الدین شاه و تاج گذاری در آن محل انجام می شده است. از جمله دیگر موارد دیدنی در آن ظروف، گلدان های چینی، میزهای منبت کاری شده، جایگاه های گران بها و ساعت های مختلفی که ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه قاجار هدیه داده است به چشم می خورد.

اخروی با اشاره به اینکه علاوه بر کاخ گلستان دو کاخ سفید و سبز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تهران را تشکیل می دهد، گفت: در کاخ سفید اشیای زیادی از جمله قالی عمواوغلی که از مشهد به سفارش رضاشاه بافته شده است را می توانیم ببینیم که در نوع خود در جهان بی نظیر است.

وی با اشاره به کاخ سبز گفت: این کاخ متعلق به محمدرضا شاه پهلوی است و از سنگ های خمسه زنجان ساخته شده و چون نمای آن سبز است به آن کاخ سبز گفته می گردد البته اکنون این کاخ بازسازی شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 837

به "بایدها و نبایدهای یک سفر مختصر به دور ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای یک سفر مختصر به دور ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید