چگونه ظرفیت رم مجازی را در ویندوز 11 افزایش دهیم؟

به گزارش دیتاپد، رم کامپیوتر یکی از اصلی ترین قطعاتی است که اگر با مشکل روبرو گردد، عملکرد کل سیستم هم مختل خواهد شد. اگر حافظه رم شما زیاد باشد، سیستم شما سرحال تر و سریع تر کار خواهد نمود و اگر هم کم باشد، کندتر خواهد بود. اما آن دسته از افرادی که سیستم شان حافظه رم کمی دارد می توانند به وسیله یک ترفند نرم افزاری، مقدار رم را ارتقا دهند. این کار به مقدار افزایش سخت افزاری رم موثر نیست ولی عملکرد سیستم را بهبود می بخشد. در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد که چگونه در ویندوز 11 مقدار رم مجازی سیستم را افزایش دهید.

چگونه ظرفیت رم مجازی را در ویندوز 11 افزایش دهیم؟

رم دسکتاپ DDR4 دو کاناله 3200 مگاهرتز CL16 کورسیر مدل VENGEANCE RGB PRO ظرفیت 16 گیگابایت

3,100,000

تومان

رم دسکتاپ DDR4 دو کاناله 3200 مگاهرتز CL16 کورسیر مدل VENGEANCE RGB PRO ظرفیت 32 گیگابایت

5,440,000

تومان

پربازدیدترین رم های موجود در خبرنگاران

مشاهده همه

رم مجازی چیست؟

قبل از اینکه اصلا به شما بگوییم چگونه می توانید مقدار رم مجازی را در سیستم خود چک نموده و یا آن را برای ارتقای عملکرد کلی سیستم افزایش دهید، بهتر است آن را به صورت جامع و مفید مفید توضیح دهیم تا بدانید چرا باید تنظیمات مربوط به این بخش را در سیستم تغییر دهید.

سیستم شما دو نوع رم دارد؛ RAM که در سوکت های مخصوص معمولا دو یا چهارتایی نصب می گردد و محل نصب آن هم در کنار پردازنده مرکزی است و هارد یا SSD که در واقع حافظه های ذخیره سازی محسوب می شوند. اما چه تفاوتی بین این دو نوع رم وجود دارد؟

در بسیاری از مواقع کاربران تصور می نمایند رم همان حافظه ذخیره سازی است که می توان فایل های مختلف را درون آن ذخیره کرد. اما در حقیقت اینطور نیست. حافظه ذخیره سازی یا همان هارد و یا SSD در واقع قطعاتی هستند که سیستم عامل شما با تمام نرم افزارها و فایل های شخصی، بازی، موسیقی، اسناد و… درون آن قرار گرفته است. اینطور که وقتی سیستم را روشن می کنید و به سراغ فیلم مورد علاقه خود می روید، در واقع در حال اجرای آن به وسیله حافظه ذخیره سازی هستید و نه رم.

اما رم یک سری داده های خاص را درون خود ذخیره می نماید، به شکل قابل توجهی سریع تر از هارد و یا حتی SSD است و به شکل قابل توجهی هم ظرفیت کمتری از آن ها دارد. در واقع رم به عنوان حافظه کاری برای تمام فایل ها، اپ ها و… شما عمل می نماید.

با تمام این تفاسیر، باز هم این پرسش باقی می ماند که رم مجازی چیست؟

اگر از تمام رم های موجود درون سیستم خود بهره ببرید، سیستم قطعا برای جبران احتیاج خود باید به یک چیز دیگر وابسته باشد و این وابستگی را هم به وسیله رم مجازی رفع می نماید. این قابلیت در ویندوز به عنوان Paging File یا Swap شناخته می گردد تا بتواند به صورت موقت مقدار رم شما را افزایش دهد تا عملکرد سیستم با اختلال مشکل نگردد. اما اگر برای شما این پرسش به وجود آمده که رم مجازی از کجا می آید باید بگوییم سیستم این کمبود حافظه را به وسیله هارد تأمین می نماید. به عبارتی ساده تر، رم مجازی شما در واقع ظرفیتی است که سیستم به ناچار از روی هارد بر می دارد.

با توجه به توضیحات بالا، به نظر می رسد متوجه اهمیت بسیار زیاد رم مجازی در ویندوز 11 یا هر ویندوز دیگری شده اید؛ قابلیتی که اجازه می دهد سیستم شما بتواند داده های بیشتری را برای برنامه های مختلف در خود ذخیره کند تا دسترسی به آن ها سریع تر صورت بگیرد. البته حتی یک SSD سریع هم نمی تواند مثل رم اصلی برای انجام کاری که رم برایش ساخته شده سرعت داشته باشد. در نتیجه قطعا عملکرد سیستم شما بعد از اشغال تمام فضای رم سخت افزاری به شکل قابل توجهی کند خواهد شد که این موضوع طبیعی است.

رم دسکتاپ DDR4 تک کاناله 2666 مگاهرتز CL19ا گلووی مدل TAPE A ظرفیت 8 گیگابایت

990,000 تومان

مشاهده و خرید

ناکافی بودن مقدار رم مجازی در ویندوز 11

اما یک زمان پیش می آید که حتی رم مجازی شما هم دیگر کفاف احتیاج شما را نمی دهد. اگر این اتفاق رخ دهد، با پیغام زیر روبرو می شوید:

Your system is low on virtual memory. Windows is increasing the size of your virtual memory paging file. During this process, memory requests for some applications may be denied. For more information, see help. رم مجازی سیستم شما کم است. ویندوز در حال افزایش ظرفیت رم مجازی شماست. در طول این فرایند، درخواست رم برای یک سری از اپلیکیشن ها احتمالا رد خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر، به بخش Help مراجعه کنید.

رم مجازی سیستم شما کم است. ویندوز در حال افزایش ظرفیت رم مجازی شماست. در طول این فرایند، درخواست رم برای یک سری از اپلیکیشن ها احتمالا رد خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر، به بخش Help مراجعه کنید.

این یعنی اگر شما خودتان به افزایش رم مجازی اقدام نکنید، سیستم این کار را برایتان انجام خواهد داد اما ممکن است در حین انجام یک کار مهمی باشید که به رم زیادی احتیاج دارد. در این صورت روبرو شدن با این پیغام که اخطار هم داده که ممکن است درخواست اپ ها برای حافظه رم رد شوند، شاید کارتان را مختل کند. در نتیجه پیشنهاد می گردد همواره خودتان به صورت دستی و قبل از اینکه اصلا این پیغام را مشاهده کنید، مقدار رم مجازی را افزایش دهید. ویندوز معمولا مقدار اولیه رم مجازی را متناسب با رم سخت افزاری که در سیستم نصب دارید تنظیم می نماید. اما به صورت کلی می توان آن را حداقل 1.5 برابر و حداکثر 3 برابر رم اصلی سیستم تنظیم کرد.

با استفاده از سیستم زیر می توانید مقدار رم مجازی سیستم خود را محاسبه کنید. برای مثال سیستمی که 4 گیگابایت رم دارد به صورت حداقلی می تواند 1024 × 4 × 1.5 = 6.144 گیگابایت و به صورت حداکثری هم می تواند 1024 × 4 × 3 = 12.288 گیگابایت رم داشته باشد.

شاید در نگاه نخست 12 گیگابایت کم به نظر برسد چون شما آن را از حافظه ای دریافت می کنید که در بسیاری از مواقع بیش از 512 گیگابایت ظرفیت دارد اما با این حال به عنوان رم مجازی، 12 گیگابایت واقعاً عدد بزرگی محسوب می گردد. به صورت کلی توصیه می گردد از این حجم از رم مجازی استفاده نکنید چرا که وقتی مقدار آن از یک حد خاص که می گذرد، سیستم حالت ناپایداری به خود می گیرد. حتی استفاده از این سیستم به صورت دستی هم باید زمانی صورت بگیرد که شما به آن احتیاج شدید دارید چون رم مجازی در ویندوز 11 یا هر ویندوز دیگری صرفا یک راهکار موقتی محسوب می گردد.

چقدر رم در سیستم من نصب است؟

قبل از اینکه به صورت دستی به افزایش مقدار رم مجازی سیستم اقدام کنید، باید در ابتدا ببینید چه مقدار رمی در سیستم شما نصب است. معمولا سیستم هایی که رم زیادی دارند به رم مجازی احتیاجی نخواهند داشت. اما با این حال بستگی به کار شما دارد که چه مقدار رمی را ممکن است در یک زمان مصرف کند. برای چک کردن مقدار رم سخت افزاری سیستم، مراحل زیر را طی کنید.

استفاده از تسک منجر برای چک کردن رم در ویندوز

معمولا در ویندوز شما با مراجعه به تسک منجر می توانید اطلاعات سخت افزاری مهم سیستم را مشاهده کنید. کافی است روی نوار ابزار کلیک راست نموده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. اگر از نسخه های قدیمی ویندوز 11 بهره می برید باید روی آیکون ویندوز کلیک راست نموده و گزینه یادشده را انتخاب کنید. بعلاوه با فشردن کلیدهای ترکیبی کنترل + شیفت + ESC هم می توانید به این صفحه دسترسی داشته باشید.

بعد از ورود به صفحه اصلی تسک منجر کافی است به سربرگ Performance بروید. در آن جا مقدار رم پایین تر از بخش مربوط به CPU یا همان پردازنده نوشته شده است.

چک کردن مقدار رم به وسیله System Information

یک بخش دیگر هم در ویندوز 10 و 11 وجود دارد که می توانید اطلاعات کامل و جامع سیستم را به وسیله آن مشاهده کنید. کافی است روی آیکون سرچ در ویندوز کلیک نموده و عبارت System Information را وارد کنید. روی برنامه ظاهر شده کلیک کنید تا پنل مربوط به اطلاعات سیستم باز گردد. در پنل سمت چپ روی گزینه System summary کلیک کنید. اکنون می توانید در همان بخش های میانی، روبروی عبارت Installed Physical Memory Ram، مقدار رم سیستم خود را مشاهده کنید.

اما می پردازیم به همان پرسش مهم که چگونه رم مجازی را در سیستم افزایش دهید. همانطور که در بالا هم گفته شده، مایکروسافت توصیه می نماید مقدار ظرفیت رم خود را روی حالت ماکزیمم قرار ندهید چون ممکن است سیستم دچار ناپایداری گردد. به صورت کلی مایکروسافت توصیه می نماید 4 گیگابایت رم را به عنوان رم مجازی در سیستم در نظر بگیرید تا احتمال به وجود آمدن ناپایداری به حداقل برسد. البته سیستم اتوماتیک ویندوز مقدار رم مجازی را ممکن است بیشتر از این مقدار در نظر بگیرد. بنابراین اجازه دهید خود سیستم تشخیص دهد چه مقدار حافظه رم مجازی می تواند سیستم را در پایدارترین حالت نگه دارد. برای مثال در تصویر زیر می بینید که روی ویندوز 10، 32 گیگابایت حافظه رم نصب شده است اما سیستم به صورت اتوماتیک مقدار رم مجازی را کمتر از 7 گیگابایت در نظر گرفته است.

توجه داشته باشید هر چقدر که رم مجازی سیستم شما بیشتر باشد، در واقع از حافظه داخلی سیستم شما کاسته می گردد. در نتیجه به این موضوع توجه داشته باشید که چقدر از حافظه داخلی خود را برای این منظور اختصاص می دهید.

چگونه ظرفیت رم مجازی را در ویندوز 11 افزایش دهیم؟

اگر نمی خواهید به سیستم اتوماتیک ویندوز برای مدیریت رم مجازی اتکا کنید و قصد دارید تنظیمات این بخش را به صورت دستی تغییر دهید، مسیر زیر را طی کنید.

  • کلیدهای ترکیبی ویندوز + I را فشار دهید.
  • به بخش System رفته و گزینه About را انتخاب کنید.
  • در منوی باز شده گزینه Advanced system settings را انتخاب کنید.
  • در زیر بخش Performance، گزینه Settings را انتخاب کنید.
  • حالا تب Advanced را باز نموده و در زیر بخش virtual memory، گزینه Change را انتخاب کنید.
  • در این بخش می توانید گزینه های مربوط به رم مجازی یا همان Virtual Memory را تغییر دهید.
  • اگر می خواهید تنظیمات مربوط به رم مجازی را تغییر دهید، باید تیک گزینه Automatically manage paging file size for all drives را بردارید تا سیستم از حالت اتوماتیک خارج گردد.
  • حالا می توانید به صورت دستی تغییرات لازم را روی رم مجازی اعمال کنید. در این بخش باید گزینه Custom Size را انتخاب نموده و با همان فرمولی که در بالا به آن اشاره کردیم، یک مقدار را برای رم مجازی خود در نظر بگیرید.

توجه: حتما به هشدارهای این متن در رابطه با مقدار حافظه رم مجازی دقت کنید. شاید در وهله نخست اینکه مقدار زیادی را برای این منظور در نظر بگیرید ایده جذابی باشد و فکر کنید سیستم عملکرد بهتری خواهد داشت اما قطعا اینطور نیست و اتفاقا با افزایش بی رویه مقدار یادشده شما فقط به فرایند ناپایدار شدن سیستم خود یاری نموده اید. این مشکل هم به گونه ای نیست که فکر کنید به وجود نمی آید، بلکه به احتمال بسیار زیاد سیستم را درگیر خواهد نمود. بنابراین مقدار حساب شده ای را برای رم مجازی در ویندوز 11 یا هر ویندوز دیگری در نظر بگیرید.

اگرچه این یک قاعده ثابت نیست اما معمولا برای سیستم هایی با 16 گیگابایت حافظه رم، مقدار رم مجازی به صورت اتوماتیک روی تقریبا 2.5 گیگابایت، برای سیستم هایی با 32 گیگابایت رم روی تقریبا 5 گیگابایت قرار گرفته است. روی سیستم هایی با 24 گیگابایت حافظه رم هم این مقدار به صورت اتوماتیک روی تقریبا 3.5 گیگابایت تنظیم می گردد. اما اگر مقدار رم شما کمتر از اعداد بالاست، یعنی مثلا 8 گیگابایت، مقدار رم مجازی به صورت اتوماتیک روی 1.25 گیگابایت قرار می گیرد. بنابراین به این مقدار ها دقت داشته باشید و یا قبل از اقدام به تغییر تنظیمات این بخش حتما از یک متخصص مشورت بگیرید.

رم دسکتاپ DDR4 دو کاناله 3200 مگاهرتز CL16 کورسیر مدل Vengeance LPX ظرفیت 16 گیگابایت

2,740,000 تومان

مشاهده و خرید

افزایش مقدار رم سخت افزاری سیستم

همانطور که در بالا هم اشاره شده، هیچوقت اضافه کردن رم مجازی نمی تواند کارایی سیستم شما را به مقدار رم سخت افزاری تغییر دهد. شما با رم مجازی نهایتا می توانید سیستم را از یک حالت بد خارج کنید اما هیچوقت نمی توانید شرایط را به شکل قابل توجهی تغییر دهید چون حتی یک SSD سریع هم به مقدار رم سریع نیست و نمی تواند آن ارتباطی را که بین این قطعه و پردازنده مرکزی وجود دارد با پردازنده داشته باشد. در نتیجه شما اگر بخواهید عملکرد سیستم شما به شکل قابل توجهی ارتقا پیدا کند باید قید افزایش رم مجازی را زده و به سراغ رم سخت افزاری بروید.

افزایش مقدار رم سخت افزاری باعث می گردد شما در دراز مدت هم بتوانید روی عملکرد خوب سیستم خود حساب کنید. برای مثال از چندین سال قبل تا به امروز رم 16 گیگابایت برای انجام تقریبا همه کارهای نسبتا سنگین و گاها بسیار سنگین مناسب بوده است. اما تصور کنید اگر 5 سال قبل یک سیستم با 8 گیگابایت حافظه رم به جای ارتقای سخت افزاری رم خود به رم مجازی اتکا می کرد آیا هنوز هم قادر بود بازی های روز را بدون مشکل تجربه کند یا آیا می توانست مولتی تسکینگ را بدون مشکل انجام دهد؟ قطعا خیر.

البته می توانید از روش هایی جهت آزادسازی فضای رم در سیستم بهره ببرید. مثلا در همان قسمت تسک منجر که می توانستید معینات رم را ببینید، کافی است روی آن کلیک کنید تا به شما نشان دهد چه اپ هایی بیشترین استفاده را از آن دارند. در اینجا با کلیک راست روی هر اپی که امکان بسته شدن آن وجود دارد و سیستمی نیست، باید آن را ببندید تا فضای بیشتری از رم در اختیار شما قرار بگیرد. هرچند این راهکار هم موقتی است و در دراز مدت اصلا مشکل را حل نخواهد نمود.

بنابراین تنها راهی که می تواند به شما در افزایش سرعت سیستم تان یاری کند این است که رم بیشتری روی سیستم خود نصب کنید. اگر کامپیوتر شخصی دارید، باید برای افزایش مقدار رم به نکاتی دقت داشته باشید که بسیار حائز اهمیت هستند چون ممکن است سیستم با وجود اضافه شدن رم نو باز هم عملکرد خوبی از خود به نمایش نگذارد. اگر هم لپ تاپ داریم یک سری نکات مهم تر وجود دارند چون در لپ تاپ این فرایند معمولا سخت تر و پرهزینه تر خواهد بود.

برای ارتقای رم در کامپیوتر شخصی کافی است سری به وب سایت سازنده مادربرد زده و ببینید از رم هایی با چه سرعت پشتیبانی می نماید. بعلاوه باید دقت کنید رم نصب شده روی سیستم فعلی تان چند گیگابایت است و چه معیناتی دارد. غالبا پیشنهاد می گردد جهت ارتقای رم سیستم، یک مدل از همان شرکت با همان معینات و همان سایز تهیه کنید اما اگر نتوانستید، همان رم را با همان معینات از شرکت دیگری بخرید چون تفاوت معینات رم می تواند باعث مشکلاتی نظیر بوت نشدن ویندوز، نمایش پیاپی صفحه آبی مرگ و… گردد.

همین نکات را باید در هنگام ارتقای رم لپ تاپ هم به خاطر داشت اما حتما توجه داشته باشید رم لپ تاپ را از یک فروشگاه معتبر و با ضمانت بخرید چرا که فرایند نصب رم در لپ تاپ برخلاف سیستم که به راحتی درب کیس را باز نموده و رم را جایگذاری می کنید، بسیار سخت تر است و گاهی اوقات افراد لپ تاپ خود را نزد تعمیرکاران می برند چون محصول ممکن است در این فرایند دچار مشکل گردد. بعلاوه باید چک کنید ببینید آیا لپ تاپ شما اصلا امکان ارتقای رم را دارد یا خیر. چون برخلاف سیستم که مادامی که اسلات در دسترس باشد امکان ارتقای رم وجود دارد، در لپ تاپ قضیه کاملا فرق دارد و باید به وب سایت شرکت سازنده برای اطلاع از ارتقاپذیری رم مراجعه کنید.

به صورت کلی اینکه به رم بیشتری احتیاج دارید یا خیر کاملا از عملکرد سیستم تان معین خواهد بود اما این فکر را که رم مجازی می تواند سیستم شما را دگرگون کند از فکر خود بیرون کنید.

رم لپ تاپ DDR4 دو کاناله 3200 مگاهرتز CL22 کروشیال مدل CT16 ظرفیت 16 گیگابایت

1,885,000 تومان

مشاهده و خرید

منبع: MUO

سوالات متداول درباره افزایش رم مجازی در ویندوز 11

آیا می توان هر مقداری را برای رم مجازی در نظر گرفت؟

خیر. در اصل نباید این اتفاق رخ دهد چرا که اگر این مقدار کمتر از حد احتیاج باشد، سیستم ممکن است گاهی اوقات که فضایی برای رم سخت افزاری وجود ندارد با مشکل روبرو گردد. اگر هم زیادتر از حد استاندارد باشد سیستم با مشکل عدم پایداری روبرو خواهد شد.

کدام ویندوز از قابلیت رم مجازی بهره می برد؟

معمولا تمام نسخه های ویندوز از این قابلیت بهره می برند، فقط ممکن است مجبور شوید مسیرهای متفاوتی را برای یافتن تنظیمات مربوط به آن ها طی کنید.

آیا ارتقای رم مجازی به مقدار رم سخت افزاری در عملکرد سیستم تأثیر دارد؟

قطعا خیر. این کار فقط یک مشکل را به صورت موقت رفع می نماید و برای رفع کردن کامل مشکل باید حتما از رم سخت افزاری نو بهره ببرید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 اسفند 1401 بروزرسانی: 15 اسفند 1401 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2371

به "چگونه ظرفیت رم مجازی را در ویندوز 11 افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ظرفیت رم مجازی را در ویندوز 11 افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید