چه کسی به ناصر حجازی خیانت کرد؟

به گزارش دیتاپد، برخی روز ها در تقویم فوتبال برای همواره ماندگار می شوند و متمم هایی در دل آن ها به یادگار می ماند که حتی با گذشت زمان هم پاسخ قطعی و مناسبی برایشان پیدا نمی گردد. یکی از این ماجراها، داستان رویارویی استقلال و سایپا در اردیبهشت سال 78 است. همان دیداری که پس از انتها آن، حکم اخراج ناصر حجازی فقید صادر و درب خروج از استقلال به این اسطوره نشان داده شد. معمایی که پس از 22 سال هنوز حل نشده و شاید هرگز هم حل نگردد.

چه کسی به ناصر حجازی خیانت کرد؟

حالا امروز در بیست و دومین سالگرد آن مسابقه عجیب بد نیست بار دیگر اتفاقاتی که منجر به اخراج ناصرخان از استقلال شده را به اتفاق همدیگر مرور کنیم:

از پیروزی تا شکست

شرایط استقلال قبل از مسابقه با سایپا به معنای واقعی کلمه متشنج بود. این تیم در فینال جام باشگاه های آسیا شکست خورده و با وجود برگزاری مسابقه در تهران، نتوانست کاپ قهرمانی را بالای سر ببرد.

البته نایب قهرمانی در آسیا هم افتخار بسیار بزرگی است، ولی در آن مقطع طیف وسیعی از طرفداران استقلال ناراحت بودند و این عنوان را برنمی تابیدند به همین خاطر زمزمه های زیادی مبنی بر تحول روی نیمکت آبی پوشان به گوش می رسید. استقلال پس از شکست مقابل جوبیلو ایواتا در فینال، راهی مشهد شد و ابومسلم را شکست داد. بعد از آن هم مسابقه با سایپا در استادیوم آزادی بود. دیداری که اگر با فزونی آبی پوشان تمام می شد، قطعاً التهاب فضا تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کرد.

آبی ها مقتدرانه مسابقه را شروع کردند و تا اواسط نیمه دوم با نتیجه 3-1 از نارنجی پوشان پایتخت جلو بودند، ولی ناگهان همه چیز رنگ عوض کرد و پیروزی ارزشمند استقلال با شکست فوق العاده عجیب 4-3 عوض شد! استقلال طی کمتر از 30 دقیقه، سه مرتبه دروازه خود را گگردده دید و دقیقاً بلافاصله پس از انتها همان مسابقه بود که زمزمه برکناری ناصر حجازی سرمربی وقت استقلال قوت بیشتری گرفت.

ببین فردا خودت هستی؟

حجازی از چند بازیکن به شدت عصبانی بود و پرویز برومند یکی از آن ها تلقی می شد به همین خاطر بلافاصله پس از انتها مسابقه در داخل رختکن به برومند پیام داد از فردا دیگر لازم نیست سر تمرینات استقلال حاضر گردد. این حرف باعث ناراحتی سنگربان ملی پوش آبی ها شد و در پاسخ گفت: به ناصرخان بگویید که اول ببیند فردا خودش هنوز سرمربی استقلال است یا نه؟

برکناری شبانه

استقلال به سایپا باخت و شبکه دو سیما در بخش خبری ساعت 22:30 روز نوزدهم اردیبهشت خبر قطع همکاری این باشگاه با ناصر حجازی را بیان کرد! اما قبل از وقوع چنین اتفاقی چه ماجرا هایی در دفتر علی فتح الله زاده مدیرعامل وقت باشگاه استقلال رخ داد؟ عده ای هنوز هم مدعی اند معاونان آن موقع باشگاه استقلال که رابطه گرمی با حجازی نداشتند، مدیرعامل را دوره نموده و اصرار داشتند تا حکم اخراج سرمربی صادر گردد، ولی خود فتح الله زاده چند روز قبل در گفتگویی اختصاصی با خبرورزشی مدعی شد برکناری ناصرخان در آن مقطع نظر هیئت مدیره بود نه معاونان.

تماس با منزل حجازی

حجازی اخراج شد و این خبر پیش از آنکه در رسانه های گروهی اعلام گردد، باید به گوش خود او می رسید. پایان تصمیم بر این شد که با منزل ناصرخان تماس بگیرند و ماجرا را صراحتاً با خودش در میان بگذارند. از قرار معلوم، اسطوره فقید استقلال ابتدا با شنیدن این خبر واکنش تندی نشان داد و خطاب به مدیران باشگاه بیان کرد غیر از چند بازیکن کم کار، سایر نفرات همگی در جبهه او هستند و حمایتش می نمایند.

البته این پیش بینی حجازی اصلاً درست از آب در نیامد، چون باشگاه بلافاصله بیان کرد ابراهیم طالبی سرمربی موقت است و جواد زرینچه هم به عنوان کاپیتان تیم او را در جمع وجور کردن استقلال تا زمان انتخاب سرمربی جدید همراهی می نماید. سایر بازیکنان هم فردای همان روز در تمرینات استقلال حاضر شدند و با کادر فنی جدید کار کردند، چون معتقد بودند با باشگاه قرارداد دارند و نمی توانند سر تمرین نروند. در واقع تنها بازیکنی که پس از برکناری حجازی ترجیح داد از استقلال جدا گردد، آتیلا بود.

خیانت بازیکنان

پرده اول داستان سرمربیگری حجازی در استقلال شامگاه روز نوزدهم اردیبهشت سال 78 تمام شد، ولی هنوز سؤالات زیادی پیرامون این مسئله باقی مانده که به آن پاسخ داده نشده است. از بازیکنانی که در جدال مقابل سایپا متهم به کم کاری شدند تا نفراتی که ظاهراً قبل از برکناری ناصرخان به او قول ماندن در کنارش را داده بودند، ولی بلافاصله پس از تصمیم باشگاه، شکل دیگری رفتار کردند. خود حجازی چند روز پس از کنارگذاشته شدن، با یک رادیوی خارجی صحبت کرد و طی آن صراحتاً مدعی شد چند بازیکن استقلال به او خیانت کردند تا زمینه برای جدایی اش از نیمکت این تیم را فراهم نمایند! ادعایی که البته تا انتها عمر چهره ماندگار استقلال همچنان نقل محافل بود و بازیکنان آن مقطع تیم هم قاطعانه از خودشان برطرف اتهام می نمایند. به هر حال این معما حالا حالا ها به پاسخ نمی رسد.

خبرورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1781

به "چه کسی به ناصر حجازی خیانت کرد؟" امتیاز دهید

8 کاربر به "چه کسی به ناصر حجازی خیانت کرد؟" امتیاز داده اند | 2.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی به ناصر حجازی خیانت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید