چهارمین کشتی حفاری ترکیه راهی شرق دریای مدیترانه شد

به گزارش دیتاپد، وزیر خارجه ترکیه در حالی از عزیمت کشتی چهارم حفاری خود به شرق دریای مدیترانه خبر داده که یونان و قبرس بیم شدت دریافت تنش ها در منطقه را دارند.

چهارمین کشتی حفاری ترکیه راهی شرق دریای مدیترانه شد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه ترکیه دوشنبه از عزمیت چهارمین کشتی حفاری این کشور به شرق دریای مدیترانه اطلاع داد.

به نوشته وبگاه اکاثیمرینی مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دوشنبه در توئیتی نوشت که کشتی چهارم حفاری ترکیه در حال عزیمت به شرق دریای مدیترانه است.

بر اساس این گزارش، تنش ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل کوشش های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش های قدیمی منجر شده است. جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش ترک نشین در شمال و یونانی نشین در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز کوشش هایی برای تنش زدایی اجرا شده، اما به شکست انجامیده است.(جزئیات بیشتر)

به نوشته این وبگاه یونانی، مقامات دفاعی و دیپلمات های مستقر در یونان و قبرس در انتظار تحولات احتمالی در شرق دریای مدیترانه هستند . از سویی دیگر پیش بینی می گردد سپتامبر (شهریور) برای قبرس ماه بحرانی باشد زیرا در حالی که روسای جمهور قبرس یونان نشین و قبرس ترک نشین با میانجیگری سازمان ملل متحد در حال برگزاری گفت وگوهایی هستند، نگرانی هایی مبنی بر این وجود دارد که ترکیه اقدام جدیدی را در شرق دریای مدیترانه انجام خواهد داد.

اتحادیه اروپا چندی قبل اظهار داشت که طرح ترکیه برای انجام حفاری برای جستجوی نفت و گاز در سواحل قبرس نگرانی بسیار در این منطقه را موجب شده است. اتحادیه اروپا هشدار داده که این اقدام ترکیه موجب افزایش تنش ها میان این دو کشور شده و غیر قابل قبول است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 344

به "چهارمین کشتی حفاری ترکیه راهی شرق دریای مدیترانه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارمین کشتی حفاری ترکیه راهی شرق دریای مدیترانه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید