پنجره جوهری چیست و چه تأثیری بر خودشناسی دارد؟

به گزارش دیتاپد، زمانی که دیگران را بشناسیم و از ویژگی هایشان آگاه شویم، می توانیم به آن ها اعتماد کنیم. یکی از روش هایی که به خلق اعتماد کمک می کند، پنجره جوهری است. هرچه درک بهتری از دیگران داشته باشید و با آن ها ارتباط بیشتری برقرار کنید، رابطه صمیمانه تر و اعتماد بیشتری بین شما شکل می گیرد.

پنجره جوهری چیست و چه تأثیری بر خودشناسی دارد؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به کمک این مدل، می توانید با افشای اطلاعاتی درباره خودتان، اعتماد دیگران را جلب کنید و با استفاده از بازخوردهایی که از دیگران می گیرید، ویژگی هایتان را بهتر بشناسید و خودمطلعی خود را افزایش دهید.

در این مقاله قصد داریم به معرفی مدل پنجره جوهری، مزایای این مدل، تأثیر آن بر روابط سازمانی و بخش های مختلف آن بپردازیم. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید.

 • تفکر سیستمی چیست؟ کاربردها و علت غفلت افراد از آن

پنجره جوهری چیست؟

در سال 1995، دو فرد به نام های جوزف لافت و هری اینگهام مدل پنجره جوهری را ارائه کردند. این مدل نام خود را از اول اسم های این دو فرد گرفته است. مدل پنجره جوهری، یک ابزار ساده و مفید برای به تصویر کشیدن و تقویت خودمطلعی، درک و تفاهم دو طرفه بین افراد یک گروه است.

پنجره جوهری بر روی تقویت مهارت های نرم، رفتار مناسب، همدلی، همکاری و تعاون، پیشرفت بین گروهی و میان فردی اثر می گذارد؛ مدل پنجره جوهری به ویژه در رابطه بین کارفرما و کارمند مفید و تأثیرگذار است. لازم به ذکر است که مهارت های نرم مهارت های ذهنی هستند که به نحوه ارتباط شما با دیگران مرتبطند. یکی از مهارت های نرم، مهارت های ارتباطی است.

پنجره جوهری چه مزایایی دارد؟

پنجره جوهری مزایای مختلفی دارد. از جمله مزایای این مدل می توانیم به نکات زیر اشاره کنیم.

 • کمک به درک و فهم ویژگی های خود
 • بهبود شخصیت
 • ارتقای مهارت های ارتباطی
 • توسعه روابط میان فردی
 • توسعه روابط بین گروهی
 • ایجاد اعتماد
 • بهبود کار تیمی
 • کاهش استرس
 • افزایش خودمطلعی
 • ایجاد روابط قوی تر

پنجره جوهری چه تأثیری بر روابط سازمانی می گذارد؟

کار کردن در تیمی که همه کارکنان با همدیگر صادق هستند و به هم اعتماد دارند، برای همه افراد لذت بخش است. پنجره جوهری به ایجاد اعتماد بین افراد مختلف یک گروه و سازمان کمک می کند و در نتیجه، بر ایجاد یک تیم مفید و کارآمد تأثیر می گذارد.

کار کردن در چنین تیمی، دستیابی به سطح بالایی از پیروزیت و کارایی در انجام وظایف و اهداف را به دنبال دارد. پنجره جوهری به خلق اعتماد که یک عامل ضروری برای پیروزیت در هر تیمی است، کمک می کند.

اگر بین اعضای یک تیم اعتماد نباشد، آن تیم با شکست روبرو می شود. بنابراین اعتماد بخش ضروری شکل گیری یک تیم پیروز است که یکی از راه های رسیدن به آن استفاده از مدل پنجره جوهری است.

به کمک این مدل می توانید رابطه صمیمانه و اعتماد بیشتری با دیگر اعضای سازمان برقرار کنید، مسائل را حل کرده و به عنوان یک تیم، به طور مؤثر در کنار یکدیگر کار کنید.

 • تأثیر تهدید کلیشه بر عملکرد زنان؛ از رانندگی پراسترس تا حضور کمرنگ در رشته های مهندسی

پنجره جوهری چه بخش هایی دارد؟

پنجره جوهری، از چهار بخش تشکیل شده است. اندازه این چهار بخش، با توجه به فرد حاضر در گروه یا موقعیت تیم، قابل تغییر است. در ادامه به بررسی چهار بخش پنجره جوهری می پردازیم.

بخش اول؛ ناحیه ی آشکار یا ناحیه باز (Open Area)

بخش اول، شامل اطلاعاتی درباره خودتان است که هم خودتان و هم دیگران از آن ها مطلع هستید. این اطلاعات شامل زیر می شود.

 • اطلاعات واقعی: اطلاعاتی مانند روابطی که دارید، محل زندگی، فرزندان، شغل و چسزهایی از این دست.
 • احساسات: افراد و چیزهایی که برایتان اهمیت دارد و به آن ها علاقه دارید.
 • رفتارها: طرز رفتار و تعامل شما با مردم.
 • خواسته ها: اهداف و خواسته هایی که در زندگی دارید.
 • انگیزش: چیزی که باعث می شود شروع به کار کنید و کارتان برایتان اهمیت داشته باشد.

از جمله دیگر چیزهایی که بخش اول آن ها را در بر می گیرد می توانیم به نگرش، هیجانات، دانش، تجربه، مهارت ها، دیدگاه ها و مواردی از این دست اشاره کنیم که هم خودتان هم دیگران از آن ها باخبر هستید.

هدف هر گروهی باید مهیا کردن بخش اول یا ناحیه آشکار برای همه افراد باشد، چون زمانی که در این ناحیه با دیگران کار می کنید، در مفیدترین و مؤثرترین حالت خود قرار دارید و گروه هم در مؤثرترین حالت خود است.

ناحیه آشکار می تواند به عنوان فضایی تلقی شود که ارتباطات خوب و همکاری فارغ از انحراف، بد گمانی، تعارض و سوءتفاهم رخ می دهد.

اعضای تیم هایی که مدت طولانی در کنار هم بوده اند، ناحیه باز بزرگتری نسبت به اعضای تیم های تازه شکل گرفته دارند. عضوهای جدید تیم، ناحیه باز کوچکی دارند، چون آن ها اطلاعات نسبتا کمی درباره یکدیگر دارند.

اندازه ناحیه باز می تواند از طریق جست وجو و دریافت فعالانه بازخوردها از سایر اعضای گروه به صورت افقی به ناحیه کور گسترش پیدا کند. این فرآیند به درخواست بازخورد هم شناخته می شود.

همچنین سایر اعضای گروه می توانند از طریق ارائه بازخورد، به گسترش ناحیه باز همکاران خود کمک کنند. توسعه و گسترش ناحیه آشکار همچنین می تواند از طریق افشای اطلاعات، احساسات و… توسط فرد انجام شود.

مدیران و رهبران تیم می توانند نقش مهمی در تسهیل بازخوردها در میان اعضای گروه و دادن بازخوردهای غیرمستقیم به افراد درباره نواحی کورشان داشته باشند .

بخش دوم؛ ناحیه ی کور (Blind Area)

بخش دوم، درباره اطلاعات و ویژگی هایی است که دیگران از آن خبر دارند، اما برای خود فرد ناشناخته است. از طریق جست وجو و درخواست دریافت بازخورد، هدف باید کاهش این ناحیه و افزایش ناحیه آشکار یا بخش اول باشد.

ناحیه کور، فضای ؤوثر یا کارآمدی برای افراد و گروه ها نیست. از این ناحیه می توان به عنوان ناحیه ی نامطلعی و بی خبری از خود اشاره کرد. همه ما جنبه های شخصیتی داریم که از آن ها نامطلع هستیم.

برای مثال ممکن است دیگران شما را فرد کوشا و سخت کوشی بدانند، در صورتی که خودتان چنین طرز فکری نداشته باشید. اعضای گروه و مدیران می توانند از طریق ارائه بازخوردهای دقیق و افشا کردن اطلاعات و ویژگی های کارکنان، به آن ها در کاهش بخش تاریک کمک کنند.

مدیران نباید در ارائه بازخوردها قضاوت گرایانه عمل کنند، چون این موضوع به کاهش ترس کارکنان کمک می کند. در ارائه بازخوردها باید مراقبت این باشید که به احساس دیگران صدمه نزنید.

بخش سوم؛ ناحیه ی پنهان (Hidden Area)

بخش سوم که ناحیه ی پنهان یا پوشیده نام دارد و شامل ویژگی ها و اطلاعاتی می شود که برای خود ما شناخته شده است، اما این اطلاعات را از دیگران پنهان می کنیم.

زمانی که با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کردید و اعتماد بیشتری بین شما شکل گرفت، می توانید از طریق خود افشایی، اطلاعات بیشتری را درباره خودتان با آن ها در میان بگذارید.

ناحیه ی پنهان می تواند شامل حساسیت ها، نیت های پنهانی، رازها و هر چیزی باشد که شما درباره خودتان می دانید اما آن ها را از دیگران مخفی می کنید. اینکه بعضی از اطلاعات و احساسات خصوصی، مخفی و پنهان بمانند طبیعی است، چون این اطلاعات هیچ تاثیری بر شغل شما نمی گذارند.

هرچند معمولا بسکمک از اطلاعات چندان شخصی نیستند و با شغل شما مرتبط هستند. بنابراین بهتر است چنین اطلاعاتی در ناحیه باز قرار بگیرند. اطلاعات و احساسات پنهان باید از طریق فرآیند افشا سازی به ناحیه باز منتقل شوند.

هدف از این مسأله باید افشای اطلاعات و احساسات مرتبط باشد. زمانی که ما درباره خودمان با دیگران صحبت می کنیم و به آن ها اطلاعات می دهیم، ناحیه پنهان خود را کاهش داده و ناحیه باز را افزایش می دهیم که این موضوع سبب ادراک و تفاهم، همکاری، اعتماد و کار گروهی بهتر و مؤثرتر می شود.

کاهش ناحیه پنهان همچنین احتمال گیج شدن، سوءتفاهم و ارتباط ضعیف را کاهش می دهد که همگی منجر به تضعیف کارآیی و اثربخشی تیم می شوند. بسکمک از افراد از ترس اینکه دیگران آن ها را قضاوت کنند، اطلاعات و احساسات پنهانشان را از دیگران مخفی می کنند.

اگر این اطلاعات به بخش آشکار منتقل شوند، باعث افزایش تفاهم دو طرفه و در نتیجه تقویت مطلعی گروهی، عملکرد فردی و کارآیی گروهی می شوند. اینکه چه مقدار از اطلاعات افشا شوند و به چه کسانی گفته شوند، به تمایل و صلاح دید شما بستگی دارد.

بعضی از افراد برای افشا سازی، تمایل و توانایی بیشتری دارند. شما باید افشسازی اطلاعات درباره خودتان را تا جایی که شخصا احساس راحتی می کنید، انجام دهید.

بخش چهارم؛ ناحیه ی ناشناخته (Unknown Area)

ناحیه ی ناشناخته شامل اطلاعات، احساسات، توانایی های نهفته، استعدادها و تجربه هایی می شود که هم برای خودتان و هم برای دیگران ناشناخته است.

این امور ناشناخته انواع مختلفی دارند و می توانند شامل احساسات، رفتارها، توانایی ها و نگرش های مثبت و مفید باشند یا می توانند شامل جنبه های عمیق تری از شخصیت فرد شوند و به میزان مختلفی بر رفتار فرد تأثیر بگذارند.

معمولا افراد جوان تر و افرادی که تجربه و خود باوری کمتری دارند، ناحیه ناشناخته بزرگتری دارند. در ادامه به نمونه هایی از عوامل ناشناخته اشاره می کنیم. نمونه اول، به ویژه در سازمان ها و تیم ها بسیار رایج است.

 • توانایی هایی که به دلیل نبود فرصت، اعتماد یا آموزش، دست کم گرفته شده اند
 • استعداد یا توانایی ذاتی که فرد نمی داند از آن برخوردار است
 • احساس ترس یا نفرت که فرد از وجود آن در خود خبر ندارد
 • بیماری ناشناخته
 • احساسات ناخودمطلع یا سرکوب شده
 • رفتار یا حالت شرطی از دوران کودکی

کشف استعدادهای پنهان، که شامل استعدادها و مهارت های ناشناخته می شود، یکی دیگر از جنبه های گسترش ناحیه ناشناخته است. مهیا کردن شرایط برای افراد جهت تجربه چیزهای جدید (بدون اینکه به آن ها برای پیروز شدن فشار آورده شود) معمولا یک روش مفید برای کشف توانایی های ناشناخته و در نتیجه، کاهش ناحیه ی ناشناخته است.

مدیران و رهبران می توانند از طریق خلق محیطی که افراد را به خود افشایی تشویق کند، به تقویت فرآیندهای خود افشایی، مشاهده ساختارمند و ارائه بازخورد در میان اعضای گروه کمک کنند. فراهم کردن محیط مناسب برای خود افشایی به افراد در دستیابی به پتانسیل ها و توانایی های بیشتر کمک می کند.

ناحیه ناشناخته همچنین می تواند شامل احساسات سرکوب شده یا ناخودمطلع باشد. فردی که عضو جدید تیم است، ناحیه آشکار کوچکی دارد، چون دیگران اطلاعات کمی درباره او دارند.

به طور مشابه، ناحیه کور هم کوچک است، چون دیگران اطلاعات زیادی درباره عضو جدید ندارند. ناحیه پنهان یا مسائل و احساسات اجتناب شده نسبتا بزرگ هستند. ناحیه ناشناخته، بزرگترین ناحیه است، چون فرد جوان است یا خودمطلعی یا خود باوری ندارد.

چگونه خودمان را بهتر بشناسیم؟

یک روش برای شناخت بهتر خود این است که از دیگران بخواهید هر چیزی که درباره شما می دانند را به شما می گویند. بعد چیزهایی که آن ها گفتند را با آنچه خودتان درباره خود می دانید، تطبیق دهید.

از این طریق از ویژگی هایی که دیگران از آن مطلع بودند، اما خودتان از آن ها اطلاع نداشتید، باخبر می شوید. شما باید سعی کنید جنبه های تاریک و ناشناخته خود را کشف کنید و از نقاط قوت، نقاط ضعف، افکار، باورها و ارزش های خود باخبر شوید.

 • چگونه بهداشت روان خود را در طول زندگی حفظ کنیم؟

سخن آخر

پنجره جوهری یک مدل کاربردی و مفید است که به شما در خودمطلعی کمک می کند. به کمک این مدل می توانید رابطه صمیمانه تر و اعتماد بیشتری بین خودتان و دیگران برقرار کنید. همچنین می توانید از توانایی های ناشناخته خود مطلع شوید.

منبع:toppr, business jargons, self awareness

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1534

به "پنجره جوهری چیست و چه تأثیری بر خودشناسی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنجره جوهری چیست و چه تأثیری بر خودشناسی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید