متوجه درخواست ایران برای انتقال تجهیزات رمزگشایی جعبه سیاه هواپیما هستیم اما...

به گزارش دیتاپد، وزیر امورخارجه کانادا با بیان اینکه متوجه درخواست ایران برای انتقال تجهیزات رمزگشایی جعبه سیاه هواپیما به ایران هستیم گفت که این کار از نظر فنی امکان پذیر نیست و بهترین راه انتقال جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی به کشوری ثالث است.

متوجه درخواست ایران برای انتقال تجهیزات رمزگشایی جعبه سیاه هواپیما هستیم اما...

به گزارش دیتاپد، فرنسوا فیلیپ شامپین وزیر امورخارجه کانادا در گفت وگو با رادیو بی بی سی درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران و درخواست کشورهای مرتبط از تهران برای تحویل جعبه های سیاه هواپیما گفت: پس از 30 روز کوشش باید به راه حلی دیگر فکر کرد و ما می دانیم که فرانسه آخرین تجهیزات برای رمز گشایی این جعبه ها را در اختیار دارد. این کار همچنین می بایست به شکل کاملا شفاف و درست انجام گردد.

شامپین در پاسخ به سوالی درباره موضع تهران مبنی بر اینکه خواستار انتقال فن آوری رمزگشایی جعبه های سیاه به ایران شده است، گفت که این کار امکان پذیر نیست، چراکه تجهیزات این کار چیزی نیست که بتوان آن را درون یک چمدان قرار داد و منتقل کرد. این یک کار تخصصی است که به نرم افزار و سخت افزار خاص خود، به ویژه در شرایطی نیاز دارد که جعبه ها آسیب دیده است.

وی ادامه داد: بنابراین، پاسخ ما این است که متوجه درخواست شما هستیم اما انتقال این تجهیزات ممکن نیست. از این رو، تنها گزینه به جامانده، انتقال جعبه های سیاه به کشوری ثالث همچون فرانسه است چراکه این کشور نگرانی های جامعه بین الملل را درک می نماید. من همیشه بر لزوم انجام این کار به نحوی شفاف و دقیق تاکید نموده ام.

وزیر امورخارجه کانادا در پاسخ به سوالی درباره درخواست این کشور از ایران برای پرداخت غرامت سنگین تر به خانواده های قربانیان، این حادثه را یک تراژدی توصیف و تاکید نمود که کانادا خواستار جبران خسارت و رنج وارد شده به خانواده های قربانیان است.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقدها وارد شده به نخست وزیر کانادا به دلیل رفتار صمیمانه اش با وزیر امورخاجه ایران حین ملاقات با او در حاشیه کنفرانس مونیخ گفت: هدف نخست وزیر یک چیز بود؛ اینکه اطمینان یابد همتای ایرانی من (محمدجواد ظریف) درک نموده است که این مسئله تا چه اندازه برای خانواده های قربانیان، برای دولت کانادا و حتی برای دنیا جدی است.

به گزارش دیتاپد، این در حالی است که محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت وگو با شبکه ان بی سی با تاکید بر اینکه تحقیقات درباره سانحه هواپیمای اوکراینی ادامه دارد، گفت: ما همه پاسخ ها را نمی دانیم؛ هنوز نمی دانیم که چرا فردی که پشت سامانه دفاع هوایی بود، فکر نموده است که یک هواپیما نزدیک می گردد. او قویا این فکر را می نموده است، چرا که اکنون در بازداشت بوده و بازپرسی می گردد و این چیزی است که می گوید. چیزهای نامعلوم زیادی وجود دارد و به همین خاطر است که ما بیشتر از هر کسی دیگر خواستار این هستیم که محتوای جعبه سیاه را بدانیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطر نشان کرد: ایران قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی نیست و با [این وجود]، تهران جعبه سیاه را به دولت های خارجی تحویل نخواهد داد.

وی ضمن دفاع از این تصمیم ایران، تاکید نمود که طبق قانون هوانوردی بین المللی، ایران حق این را داشت که راهنمایی تحقیق درباره ساقط شدن هواپیما را بر عهده بگیرد، اما ایران به نرم افزارها و تجهیزات به خصوصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی نیاز دارد تا بتواند اطلاعات درون جعبه سیاه را رمز گشایی کند.

ظریف همچنین گفت: ما درخواست یاری کردیم، چرا آمریکا به ما یاری ننموده است؟ این یک مسئله بشر محبت آمیز است. چرا به ما نرم افزار ندادند؟ چرا تجهیزات لازم را به ما ندادند؟

وی همچنین تاکید نمود که ایران بدون حضور تمامی طرف های درگیر در این مسئله، به جعبه های سیاه دست نخواهد زد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 904

به "متوجه درخواست ایران برای انتقال تجهیزات رمزگشایی جعبه سیاه هواپیما هستیم اما..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متوجه درخواست ایران برای انتقال تجهیزات رمزگشایی جعبه سیاه هواپیما هستیم اما..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید