فناوری نانو از آثار و نقاشی های هنری محافظت می کند

به گزارش دیتاپد، با تولید نانوماده ای که می توان آن را روی نقاشی های دیواری اسپری کرد، محققان توانستند این آثار هنری را در برابر پرتو فرابنفش و زوال ساختاری محافظت کنند.

فناوری نانو از آثار و نقاشی های هنری محافظت می کند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، اعضای یک تیم تحقیقاتی برای حفاظت از آثار هنری، ایده نانویی را اجرا کردند. آن ها نانوموادی را ساختند که می توان از آن برای محافظت از نقاشی های دیواری استفاده کرد.

لی ژوانهوا، استاد دانشکده علوم و مهندسی مواد در دانشگاه پلی تکنیک نورث وسترن، گفت: فناوری نانو، مواد غیرآلی موجود در نقاشی های دیواری را به ذرات کوچک تجزیه می کند.

این ایده در تلاش برای محافظت از نقاشی ها به کار می رود که می تواند این ذرات را بهتر روی نقاشی های دیواری به کار برد. لی می گوید: اسپری هیدروکسید کلسیم در جلو و پشت نقاشی های دیواری برای تقویت آن ها، اولین بار توسط کارشناسان آثار فرهنگی ایتالیا در سال 2000 پیشنهاد شد، اما به کارگیری این فرآیند سخت بود.

وی افزود: با این وجود، از آنجا که نقاشی های دیواری چینی با نقاشی های دیواری در کشور های غربی متفاوت است، استفاده از روش هایی که در غرب برای حفاظت از نقاشی های دیواری ما استفاده می شود، غیرمسئولانه است.

در سال 2016، لی و همکارانش برای تولید ماده جدیدی برای محافظت از نقاشی های دیواری پروژه ای را آغاز کردند. فقط در طی دو سال، این تیم ایده استفاده از نقاط کوانتومی گرافنی جوش خورده با هیدروکسید کلسیم را یافتند. نقاط کوانتومی در واقع نانوذراتی هستند که به دلیل خواص استثنایی آن ها، مواد جدیدی برای کاربرد های زیستی، اپتوالکترونیک، انرژی و محیطی محسوب می شوند.

لی معتقد است که با توجه به اثر تقویت کننده نقاط کوانتومی، نانو مواد هیدروکسید کلسیم کاملاً کربناتیزه شدند که به منظور محافظت از نقاشی های دیواری بسیار مهم است.

نتایج مطالعه نشان داد که نانوذرات دارای اندازه یکنواخت حدود 80 نانومتر، چسبندگی شدید به رنگدانه ها در نقاشی های دیواری داشته و توانایی مقاومت در برابر پرتو فرابنفش را در نقاشی به وجود می آورند.

لی گفت: خبر خوب این است که تعداد بیشتری از مجموعه ها، مانند مجموعه هایی که در موزه ها و معابد Shaanxi قرار دارند، می خواهند از مواد ما برای محافظت از نقاشی های دیواری خود استفاده کنند. ما به تحقیق و تولید مواد جدید بیشتر برای محافظت از نقاشی های دیواری و گسترش کاربرد این مواد ادامه خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1617

به "فناوری نانو از آثار و نقاشی های هنری محافظت می کند" امتیاز دهید

3 کاربر به "فناوری نانو از آثار و نقاشی های هنری محافظت می کند" امتیاز داده اند | 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری نانو از آثار و نقاشی های هنری محافظت می کند"

1 دیدگاه

زهرا 7 مرداد 1400

سلام ممنون. فقط اگه رفرنس هم میدادید خوب بود

پاسخ به زهرا
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید