غرب دنبال تنش زایی در آسیای مرکزی است؛ دولت ها نیاز به اصلاحات دارند

به گزارش دیتاپد، کارشناس سیاسی روسیه با اشاره به تشدید تنش های اجتماعی در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: تحولات اخیر در این کشورها با یکدیگر ارتباطی ندارند.

غرب دنبال تنش زایی در آسیای مرکزی است؛ دولت ها نیاز به اصلاحات دارند

فرهاد ابراهیم اف کارشناس مسائل سیاسی روسیه و عضو گروه تحلیلی والدای در گفت وگو با فارس با اشاره به تحولات اخیر در کشورهای عضو اتحادیه مالی اوراسیا از جمله تشدید تنش های اجتماعی گفت: غرب منتظر تشدید هر گونه تنش است چرا که فرصتی برای ایجاد بی ثباتی در کشورهای منطقه است.

وی در ابتدا شرح داد: تنش های اجتماعی در تمام کشورهای عضو اتحادیه مالی اوراسیا تشدید شده اما می توان گفت که آنها به یکدیگر هیچ ارتباطی ندارند و نقش اتحادیه در این تحولات نیز مشخص نیست.

این کارشناس افزود: بحران های مختلف در کشورهای اتحادیه منجر به تشدید تنش های اجتماعی شده و ساختارهای دولتی نیاز جدی به اصلاحات دارند.

ابراهیم اف گفت: نقش قدرت های ثالث در این حوادث موضوع مهمی است زیرا آنان با استفاده از فرصت دنبال ایجاد بی ثباتی در کشورهای عضو اتحادیه هستند.

وی ادامه داد: همینطور غرب منتظر تشدید تنش های موجود در کشورهای منطقه است و هنگامی که وضعیت به داغترین نقطه برسید به تأمین مالی جنبش های اپوزیسیونی و فعالان اجتماعی جهت گسترش بی ثباتی می پردازد.

این کارشناس روس گفت: تحولات اخیر در روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و به دلیل دخالت قدرت های ثالث رخ نداند اما در تمام موارد نیاز به انجام اصلاحات ساختارهای دولتی دیده می شود.

ابراهیم اف خاطر نشان کرد: تشدید تنش ها از داخل برای قدرت های ثالث راحت است و تأمین مالی رؤسای جنبش های اپوزیسیونی، فعالان اجتماعی، تبلیغات آنان در شبکه های اجتماعی و رسانه های کافی می باشد.

وی ادامه داد: قدرت های ثالث بر تمام تحولات نظارت می کنند اما دولت های اتحادیه نیز از اهداف جنبش های مختلف مطلع هستند و به سمت کاهش تنش ها حرکت می کنند.

این کارشناس با اشاره به راه های حل مسائل فعلی شرح داد: انجام اصلاحات ساختارهای سیاسی و مالی داخلی تنها گزینه خروج از بحران های موجود است و حل مسائل جمع شده در سال های اخیر به حفظ ثبات کمک خواهد کرد.

ابراهیم اف گفت: هدف اتحادیه مالی اوراسیا حل مسائل سیاسی و اجتماعی نمی باشد و بیشتر در بخش تقویت روابط مالی بین کشورها فعالیت دارد تا ظرفیت های مالی، رقابت و جذب سرمایه در منطقه رشد یابد.

انتهای پیام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 431

به "غرب دنبال تنش زایی در آسیای مرکزی است؛ دولت ها نیاز به اصلاحات دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرب دنبال تنش زایی در آسیای مرکزی است؛ دولت ها نیاز به اصلاحات دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید