طرح پاک سازی تهران از معتادان مانند ریختن آنها به دریاست

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران:استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با نقد طرح پاکسازی تهران از معتادان بدون رعایت مولفه های درمانی که مانند خشن ترین الگوی جمع آوری معتادان (ریختن به دریا) در چین نتیجه مطلوب نخواهد داشت بر حضور معتادان در زندان و کمپ ها انتقاد کرد.

طرح پاک سازی تهران از معتادان مانند ریختن آنها به دریاست

به گزارش خبرنگار سلامت دیتاپد، محمد باقر صابری زفرقندی استادیار دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان، دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت وگوی تفصیلی با توجه به بعضی اظهارنظرهای مسئولان استانداری تهران درباره پاکسازی تهران از معتادان و متعاقب آن عدم واکنش مسئولان وزرات بهداشت، بهزیستی و دیگر نهادهای مرتبط با حوزه اعتیاد؛ به چالش های چنین تصمیماتی و در نهایت با تشریح مسائل آن؛ با ارائه پیشنهاداتی برای برون رفت از معضل اعتیاد با پر رنگ کردن متد درمانی پرداخت.

صابری زفرقندی در آغاز گفت وگوی خود به بعضی از اظهارنظرهای مسئولان درباره شهر بدون معتاد براساس وعده استاندار تهران اشاره نمود؛ از جمله اینکه (استاندار تهران عنوان نموده است پاکسازی تهران از معتادان قبلاً مقطعی اجرا می شد که طی مذاکره با نیروی انتظامی، از این پس پایتخت به طور پیوسته و مستمر از وجود معتادان پاکسازی می شود.این کار به طور پیوسته انجام شود تا فرزندانمان شاهد صحنه های این چنینی که واقعاً صحنه های خوبی نیستند، نباشند.)

باز تکرار راه پیموده شده، چرا جمع آوری به روش جاری در راستای مصالح کشور نیست؟

صابری زفرقندی مطرح کرد: بر خلاف نظر استاندار ، اقدام برای پاکسازی سطح شهرها به شیوه جاری از لوث وجود معتادان به دلایل متعدد مغایر با اهداف و مصلحت های کشور است. اول اینکه جمع آوری معتادان به منظور پاکسازی شهر و یا تنبیه معتادان به تجربه تاریخی و درس های آموخته شده از اقدام مشابه در سایر کشورها نه تنها در دراز مدت، حتی در کوتاه مدت نیز معضل اعتیاد کشور را حل نمی نماید.

وی گفت: مشهور است که در کشور چین وسیع ترین و خشن ترین الگوی جمع آوری به صورت جمع آوری و ریختن معتادان به دریا رخ داده است. بدیهی است که با روش فوق که تحت هیچ شرایطی با منش انسانی و اسلامی ما سازگاری ندارد، معضل اعتیاد در چین را حل نکرد. دوم اینکه برای جمع آوری و نگهداری همه معتادان در کشور به منظور آنچه پاکسازی چهره شهرها نامیده می شود، هزینه های کلانی اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و بین المللی به کشور تحمیل می شود. درگیر کردن کشور در یک دایره معیوب جمع آوری بدون فایده و حتی مضر معتادان و رها سازی دوباره آنها، به منزله حیف و میل بیت المال می تواند باشد.

صابری زفرقندی توضیح داد: سوم اینکه جمع آوری معتادین پر خطر در یک مکان محدود و بدون رعایت ضوابط بهداشتی تحقیقاً عامل مهم و عمده ای برای توسعه عفونت های خطرناکی مثل انواع هپاتیت ها، ویروس ایدز و سل مقاوم به درمان است و نهایت اینکه، جمع آوری بدون مداخله درمانی مناسب باعث مزمن شدن بیماری اعتیاد می شود که متعاقب آن رفتارهای پر خطر اعتیادی نیز افزایش می یابد و گناه این بلایی که بر سر نظام سلامت کشور تحمیل می شود با کسانی است که بر روش های غیر علمی در برخورد با معتادان اصرار دارند.

چرا برای معتادان زندان و کمپ نه ؟؟

مدیرکل سابق درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد: افراد معتاد با زمینه بیماری های روانپزشکی و اختلالات شخصیتی برای انجام رفتار های پر خطر مانند رفتار جنسی محافظت نشده و یا تزریق مشترک آسیب پذیر هستند و جمع آوری آنها در مکان های محدود خطر فاجعه انسانی و بهداشتی انتشار عفونت های خطرناک را صد چندان می نماید. بنابراین کسی نخواهد پذیرفت که برای اهداف مقطعی و زودگذر بخواهیم با موضوع اعتیاد که ارتباط مستقیم با سلامت عموم جامعه دارد به صورت غیر کارشناسی برخورد نماییم.

صابری زفرقندی ادامه داد: فارغ از الزام به رعایت حقوق انسانی افرادی که به دلیل بیماری معتاد شده اند، فاجعه انتقال عفونت های ناشی از اعتیاد با اقدامات ناصحیح و تکرار روش هایی که بی حاصل بودن آن در ایران و دنیا به اثبات رسیده است موضوع کوچکی نیست که نخبگان و مدیران و سیاست مداران کشور به خود اجازه دهند تا از کنار آن به سادگی بگذرند.

وی بیان داشت: معتادان بیمارانی هستند که داوطلبانه به این ورطه وارد نشده اند واگر چه آغاز مصرف مواد آنهم نه فقط با هدف لذت جویی، بلکه به دلایل مختلفی نظیر غلبه بر کمبودها و ناخوشی های جسمی، روانی و محیطی در اختیار خودشان بوده؛ اما تمایلی برای اعتیاد به مواد مخدر ندارند. عوامل متعدد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جسمی و روحی در این مورد دخیل هستند و بدون توجه به عوامل زمینه ساز و ایجاد کننده اعتیاد، پاک کردن صورت مساله یعنی جمع آوری بدون ضابطه و خارج از اصول بهداشتی معتادان به نوعی تهدید سلامت اجتماعی و تضییع منابع و اعتبار کشور است.

با جمع آوری صرف معتاد به هدف نمی رسیم !!

صابری زفرقندی اضافه نمود: ممکن است با قوه قهریه در کوتاه مدت و در ظاهر، معتادان را در خیابان ها نبینیم ولی به سرعت شاهد مخفی شدن آنها و نه از بین رفتنشان، در مناطق و لایه های سخت دسترس اجتماع و نهایتاً انفجار بیماری های عفونی مسری در جامعه خواهیم بود. مسئولان نباید فراموش کنند که انتشار انواع ویروس هپاتیت و از آن مهم تر ویروس بیماری ایدز که ریشه اصلی آن اعتیاد است زیرا بیماری سل بلای بزرگی است که در صورت همه گیری می تواند تمامی سرمایه های کشور را ببلعد و همین موضوع می تواند عاملی باشد تا موجودیت یک ملت را تهدید کند.

برای اصلاح روش ها چه باید کرد؟

مدیرکل سابق درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: باید بپذیریم که موضوع اعتیاد عمدتاً یک موضوع اجتماعی و بهداشتی است لذا باید با رویکرد جامعه شناختی و روانشناختی و سلامت محور با آن مقابله کرد. تحقیقاً اگر رویکرد انتظامی و تنبیهی در حوزه کاهش تقاضا پر رنگ باشد و باور مسولان تاثیر گذار در حوزه ستادی همچنان بر این محور قرار گیرد، نباید انتظار اصلاح روش ها را داشت.

وی گفت: در کشورهایی مدیریت بهینه مصرف مواد و معتادان میسر و مقدور شده است که به دانشگاهیان و خبرگان این حوزه امکان فعالیت در حوزه سیاست گذاری و تصمیم گیری داده شده است. اگر کسانی که اختیار بودجه و منابع اقتصادی را در دست دارند اعتقاد استوار پیدا ننموده باشند که حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر خصوصاً پیشگیری و درمان یک حوزه تخصصی است، همه اقدامات کشور در این حوزه ها باید مبتنی بر شواهد علمی و اثبات شده باشد، نباید تصمیمات ستادی در کف اختیار افرادی باشد که اعتقاد حداقلی به کارهای علمی و پژوهشی داشته و معتقد هستند که هر کسی دم از مستند سازی و کارهای علمی بزند جایی در حوزه ستادی و تصمیم گیری ندارد، روشن است که ره به جایی نخواهیم برد.

صابری زفرقندی توضیح داد: اگر در ذهن افرادی این تفکر وجود داشته باشد که به جای وقت تلف کردن برای استفاده از نظر نخبگان و انجام کارهای علمی و تشکیل اتاق های مشورتی علمی باید مسئولان ستادی به کف خیابان بروند و شهرها را استان به استان بگردند و تا امکان دارد اردوگاه و کمپ اجباری تاسیس کنند، باید شاهد توسعه اعتیاد و به تبع آن وجود معتادان پر خطر و متجاهر در جای جای شهرها و روستاها باشیم.

کمک از قانون برای بهتر شدن اوضاع

وی ادامه داد: برای جلوگیری و اصلاح روینمودهای صرفاً انتظامی و تعزیری و تادیبی معتادان، از سال 86 با هم سویی و همکاری قوه قضاییه، نیروی انتظامی و وزارت بهداشت مقرر شد اقداماتی صورت پذیرد تا احتیاج به جمع آوری معتادان به حداقل برسد. خوشبختانه در بازنگری قانون مبارزه با مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به این مهم، هر چند ناقص و پر ابهام، توجه شده است.

صابری زفرقندی گفت: بر اساس سیاست های جدید و تکلیف قانونی قرار بود تا مراکز درمانی استاندارد توسعه یابند تا افراد احتیاجمند به راحتی به این مراکز دسترسی داشته باشند. قرار بود تا سازو کاری فراهم شود تا در این مراکز، اقدامات درمانی مبتنی بر شواهد علمی و توسط افراد ذیصلاح ارایه شود که متاسفانه به دلیل بعضی نگاه های نادرست، توسعه بدون ضابطه مراکزی به اسم درمان اعتیاد اهداف مذکور را مخدوش کرد و امروز شاهد هستیم که به شکل قارچ گونه ای این مراکز غیر مجاز فعال هستند.

مدیرکل سابق درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد: هر چند آمارهایی ارایه شده و ادعا شده است که 80 درصد مراکز غیر مجاز تعطیل شده اند لیکن واقعیت موجود در کشور چیز دیگری را نشان می دهد و همچنان اینگونه مراکز در حال توسعه و فعالیت هستند. اینگونه فعالیت ها باعث تقویت این باور غلط می شود که اعتیاد قابل درمان و مراقبت نیست.

پاسخ به دغدغه های کارشناسان

وی توضیح داد: برای پاسخگویی به دغدغه کارشناسی مبنی بر اینکه توسعه بدون ضابطه مراکز درمان اعتیاد می تواند مسائلی بر معضل اعتیاد کشور بیافزاید، اداره کل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر بلافاصله بعد از تصویب اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر و حتی قبل از ابلاغ رسمی آن در سال 89 با تمام توان اقدام به مستند سازی برای مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب اعتیاد کرد.

صابری زفرقندی ادامه داد: آیین نامه ذیل ماده 15 قانون جدید تدوین و در زمان مقرر به تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر رسید. ذیل این آیین نامه چندین دستورالعمل که حاوی استاندارد های فیزیکی و پرسنلی مراکز 8 گانه مجاز درمان بود تدوین و ابلاغ شد. با ضابطه مند کردن روند تاسیس مراکز درمان اعتیاد انتظار می رفت تا فعالیت مراکز درمان اعتیاد در چارچوب های تعریف شده و قابل نظارت قرار گیرد. البته انتظار این هم می رفت که صاحبان بعضاً ذی نفوذ مراکز غیر مجاز دست به کار جو سازی و مقابله شوند.

استادیار دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان، دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: هر چند اجرای آیین نامه مذکور و دستورالعمل های ابلاغی با سنگ اندازی هایی متاثر از فشار مراکز معدود و خاص روبرو شد لیکن امیدی را در دل افراد و تشکل هایی که دغدغه اصلی آنها درمان درست معتاد می باشد و درد کمک به قربانیان مواد مخدر را داشته و دارند و تعداد قابل توجهی نیز هستند زنده کرد.

صابری زفرقندی مطرح کرد: برای اطمینان از اجرای درست آیین نامه ها و پروتکل ها سامانه جامع ثبت اطلاعات مراکز و کمیته های نظارت کشوری و استانی پیش بینی شده که متاسفانه آن سامانه هنوز تکمیل نشده و آن کمیته ها هنوز فعالیت موثر و نظام یافته ای پیدا ننموده اند و نظارت بر فعالیت مراکز در کشور به صورت سلیقه ای و پراکنده انجام می شود.

مدیرکل سابق درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: انتظار این بوده و هست که دبیر خانه ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز بر اجرای بدون خدشه آیین نامه و دستورالعمل های ابلاغی پافشاری نماید تا کشور شاهد سرو سامان دریافت مراکز درمانی اعتیاد باشد.

صابری زفرقندی گفت: امیدواریم که وقت و انرژی مجموعه اداری ستاد مصروف تغییر آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که با اجماع کارشناسی و پس از تصویب در کمیته درمان و حمایت های اجتماعی ستاد ابلاغ شده است نشود و کوشش کنند تا همه دستگاه ها و مراکز ملزم به اجرای آن شوند.

وی گفت: به هر حال و در حال حاضر ابزارها و شرایط برای ساماندهی مراکز درمان اعتیاد به نفع سلامت عموم مردم وجود دارد. در کنار توسعه مراکز استاندار قرار بود به افزایش کیفیت خدمات درمانی ارایه شده در مراکز درمان اعتیاد نیز پراخته شود. برای این منظور نیز مقرر شد تا پروتکل های درمان برای مراکز تدوین و ابلاغ شود. با این کارها شرایط مناسب فراهم می آید و افراد احتیاجمند قادر خواهند بود تا به سهولت به مراکز مجاز و ارزان درمان اعتیاد دسترسی داشته باشند و از استاندارد بودن ارایه خدمات درمانی توسط افراد ذی صلاح از نظر علمی و اخلاقی نیز مطمئن باشند.

تکلیف معتادان پرخطر و متجاهر

صابری زفرقندی ادامه داد: هر چند دسترسی همه معتادان احتیاجمند به درمان هنوز به شکل مطلوب در کشور فراهم نشده است با این حال هستند معتادانی که یا نمی خواهند یا به دلیل عوارض بیماری نمی توانند حتی در صورت فراهم بودن همه امکانات درمانی، به مراکز مجاز درمان اعتیاد به صورت داوطلبانه مراجعه کنند. برای اینگونه افراد نیز ماده 16 قانون تکلیف را معین نموده است.

وی اضافه نمود: خوشبختانه برای اجرایی شدن ماده 16 قانون نیز در اداره کل درمان ستاد در سال 90 و در فاصله کوتاهی از ابلاغ اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر، دستورالعمل تاسیس و راه اندازی مراکز ماده 16 و پروتکل نحوه درمان اینگونه معتادان تدوین و ابلاغ شد. با ابلاغ این دستورالعمل و پروتکل مرتبط، انتظار می رفت تا دیگر از عنوان و یا فضای اردوگاهی برای جمع آوری معتادین استفاده نشود.

صابری زفرقندی بیان داشت: انتظار می رفت تا دیگر مسئولی سودای جمع آوری و پاکسازی ضربتی شهرها را از لوث وجود معتادان نداشته باشد. پیش بینی شده بود تا با راه اندازی حداکثر 5 مرکز استاندارد امکانی فراهم شود تا در یک دوره حداکثر 5 ساله تمامی معتادان پرخطر و بی خانمان تحت پوشش درمانی مناسب و طولانی مدت قرار گیرند.

مدیرکل سابق درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با این اقدام معتادان متجاهری که قبلاً با دستور قضایی به زندان می رفتند به این گونه مراکز درمانی منتقل شوند. موارد متعدد دیگری نیز پیش بینی شده بود که متاسفانه در عمل به جای کوشش برای اجرای دقیق مستندات ابلاغ شده، شاهد یک رقابت پرهزینه برای احداث مراکز موضوع ماده 16 بودیم.

وی ادامه داد: اراده بر این نهاده شد تا با هر طریق ممکن در همه استان ها و حتی شهرستان ها مراکز درمان ماده 16 بسازند ولی توجهی نیز به هشدارهای اداره کل درمان نشد. تب افتتاح این مراکز در حال اوج دریافت بود که خوشبختانه با مطلعی از پرهزینه بودن و بی مورد بودن راه اندازی این مراکز در بعضی از استان ها ادامه ساخت و ساز این مراکز متوقف شد.

صابری زفرقندی مطرح کرد: حسب گزارشات و مشاهدات کارشناسان بعضی از این مراکز با صرف هزینه های بسیار گزاف و با حداقل بازدهی و حتی بسیار کمتر از ظرفیت اسمی خود مشغول فعالیت هستند در حالی که در سایر حوزه های درمان و کاهش آسیب اعتیاد،کمبود منابع به تهدیدی برای ادامه همین اقدامات فعلی تبدیل شده است.

دانشگاه های علوم پزشکی مسئول صادر کننده مجوز فعالیت مراکز ماده 16

وی بیان داشت: در دستورالعمل ابلاغی به دلایل کاملاً قابل دفاع و اخذ نظر کارشناسی از نظام سلامت کشور و خصوصاً بر مبنای نظر راهبردی وزرای وقت بهداشت، تاکید شده است که هیچ مرکزی قبل از آمادگی کامل و رعایت همه استانداردهای فیزیکی و پرسنلی حق فعالیت نداشته باشد و مسئولیت صدور مجوز بهره برداری نیز به دانشگاه های علوم پزشکی واگذار شد.

صابری زفرقندی گفت: همه این تمهیدات برای این بود تا معتادان تزریقی و بی خانمان به تدریج و در یک پروسه زمانی تعریف شده به مراکز موصوف منتقل شوند و در مراکز مذکور بگونه ای تحت درمان و بازتوانی استاندارد و مطابق پروتکل های علمی و ابلاغی بهداشتی قرار گیرند که بتوانند به درمان خود در خارج این مراکز ادامه دهند.

وی گفت: معتادان تحت درمان بعد از طی دوران نگهداری قانونی و بر اساس آیین نامه مراقبت های بعد از خروج؛ که در ماهای اخیر و بعد از نزدیک به سه سال از زمان ابلاغ قانون توسط قوه قضاییه ابلاغ شد، متعهد به ادامه درمان شوند. با این روند تحقیقاً تعداد معتادانی که خارج از پوشش درمانی بوده و چهره شهرها را آلوده می کنند به حداقل ممکن کاهش می یافت.

صابری زفرقندی توضیح داد: متاسفانه نزدیک به سه سال از این دوره طلایی از زمان ابلاغ قانون با انجام طرح های ضربتی و موسمی به هدر رفت. با این حال اصرار بر ادامه روند جاری و دستور جمع آوری معتادان بدون اینکه مراکز مربوطه استانداردهای لازم را اخذ نموده باشند یک دور باطل است و به جز هدر رفتن منابع و افزایش خطر اعتیاد تزریقی حاصلی نخواهد داشت.

گلایه از مسئولان بهداشت و متولیان امر

صابری زفرقندی اضافه نمود: دغدغه استاندار تهران که به درستی تامین آسایش و آرامش مردم تهران است و گمان می نماید که با جمع آوری ضربتی معتادان چهره شهر را می آراید و بدین سان خدمتی به جامعه می نماید قابل احترام است و تحقیقاً با توجه به مراتب فضل و دانش و تجربه ذی قیمتی که دارند در صورتیکه اطلاعات علمی و به وسیله افراد کارشناس این حوزه را دریافت کنند بر اصلاح روش های در پیش رو همت خواهند گماشت.

وی گفت: امید می رود دغدغه های کارشناسی که به وسیله رسانه ها نیز منعکس می شود موجب بازخوانی و بازنگری در روش ها و تصمیمات در این مورد شود. با توضیحات فوق هر چند از استانداران به دلیل آنکه موضوع درمان و کاهش آسیب اعتیاد لزوماً در حوزه تخصص و تجربه حرفه ای آنها نیست جای گلایه وجود ندارد، لیکن گلایه جدی ما از مسئولان ذی ربط که انتظار واکنش به این اقدام از آنها می رفت مثل مسئولان مبارزه با بیماری های وزارت بهداشت، دفتر اعتیاد وزارت بهداشت و مسئولان دست اندر کار سازمان بهزیستی باقی است.

صابری زفرقندی توضیح داد: از اداره کل درمان و حمایت های اجتماعی دبیر خانه ستاد مبارزه با مواد مخدر، که امیدواریم بعد از چند ماه بلاتکلیفی به دست فردی سپرده شود که دغدغه سلامت کشور را داشته باشد، نیز انتظار می رود تا در جلسات کارشناسی به اندازه کافی؛ استانداران را که همزمان روسای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز هستند را توجیه کنند تا کشور شاهد تکرار مکررات اقدامات بی حاصل و مضر در حوزه مقابله با اعتیاد که جز افزایش آسیب برای مردم فایده دیگری نمی تواند داشته باشد نباشیم.

مدیر کل سابق درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: خصوصا تاکید شود تا مسئولان از عنوان اردوگاه و جمع آوری برای معتادان در رسانه استفاده نکنند. امکانی را فراهم کنند تا با تشکیل جلسات هم اندیشی و اتاق های فکر و با لحاظ کردن نظرات صاحب نظران و متخصصان در تصمیم گیری ها اقدامات موثر و در راستای اهداف کلان کشوری را پی ریزی کنند.

اعتیاد و مسئولیت اجتماعی

صابری زفرقندی بیان داشت: استاندار دلسوز تهران از مردم خواسته اند که هر کجا معتادی را در سطح شهر دیدند به ماموران نیروی انتظامی اطلاع دهند تا جمع آوری شوند. بر گرفته از دیدگاهی است که اعتیاد را یکسره انحراف و جرم می داند، در این دیدگاه صندلی مردم در برخورد با معتاد هم مانند برخورد با سایر جرائم می باشد. اما اگر هچنانکه شواهد علمی و تجربی متعدد نشان می دهد اعتیاد را یک بیماری بدانیم آنگاه انتظار ما از جامعه در برخورد با یک بیمار تفاوت می نماید.

وی گفت: اولاً باید انتظار داشته باشیم که مردم معتاد را مانند سایر بیماران، احتیاجمند درمان بدانند و از قضاوت و برچسب زنی و تبعیض بپرهیزند. دوم اینکه بجای آن که مطالبه شان برای ساماندهی معتادان (بعنوان بیمار) از دستگاه قضائی و پلیس باشد، معطوف به بازخواست دستگاه درمانی و حمایتی نظیر وزارت بهداشت، بهزیستی، کمیته امداد، شهرداری و غیره خواهد بود.

صابری زفرقندی ادامه داد: نهایتا زمانی که بدانند بخش مهم و شاید اصلی عوامل ایجاد کننده اعتیاد، عوامل اجتماعی، یعنی همان اجتماعی که همه مردم در شکل گیری آن نقش داشته اند می باشد، آنگاه به نقش و مسئولیت خود برای درمان، بازتوانی و از همه مهمتر حمایت اجتماعی معتادان به هدف باز گرداندن آنها به جامعه، متعهد خواهند شد.

وی گفت: مطمئنا اگر مردم را مطلع کنیم که هرچه معتادان را بیشتر از خود و عرصه اجتماع برانند، عوارضی که از آنها به اجتماع باز خواهد گشت بیشتر و خطرناکتر خواهد بود، بجای فشار بر نیروی انتظامی و دستگاه های کشوری، خودشان به کمک دستگاه های بهداشتی- درمانی و حمایتی می آیند که احتمالاً در حوزه درمان و حمایت های اجتماعی اعتیاد، این امر نتیجه عملی همان چیزیست که وزیر کشور و دبیرکل ستاد بارها در صحبت های خود به عنوان لزوم اجتماعی کردن امر مبارزه با اعتیاد عنوان نموده اند.

مدیر کل سابق درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سرانجام اظهار داشت: البته این مهم احتیاجمند کار دقیق کارشناسی و تخصصی با مشارکت حوزه های مختلف دارد و با پرداخت بی حساب و کتاب و بی ثمر کمک های اقتصادی به NGOها و فعالین به ظاهر مردمی که آسیب شناسی آنها مجال دیگری را می طلبد، بسیار متفاوت است.

گفت وگو: علی رمضانپور، گروه اجتماعی (سلامت) دیتاپد

منبع: تسنیم
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 479

به "طرح پاک سازی تهران از معتادان مانند ریختن آنها به دریاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح پاک سازی تهران از معتادان مانند ریختن آنها به دریاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید