جاذبه های شهرهای زیرزمینی در سراسر دنیا

به گزارش دیتاپد، اقتصاد نیوز: امروزه سیستم حمل و نقل عمومی به خصوص مترو صندلی نمادینی در کلان شهرها به دست آورده و به محل محبوبی برای گردشگرها تبدیل شده که با توجه به خدمات و فضاهایی که فراهم نموده به آن شهر زیرزمینی هم می گویند. این فضاهای ایجاد شده در شهر زیرزمینی می تواند پناهگاه دفاعی به هنگام وقوع بلایای طبیعی و انسانی، محل کار، تفریح و یا خرید باشد.

جاذبه های شهرهای زیرزمینی در سراسر دنیا

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه؛ در شهرهای زیرزمینی فضاهای مناسبی برای، ارائه خدمات بیشتر به مسافران فراهم شده در بعضی از این شهرهای زیرزمینی همچون متروی مونترال این امکانات در سطح گسترده تری پیش رفته و در داخل شهر زمینی هتل، دانشگاه حتی آپارتمان نیز تعبیه شده است. در این گزارش سعی کرده ایم به بعضی از این امکانات در سطح متروهای جهان اشاره کنیم.

مراکز بزرگ تجاری

در ابتدا مراکز تجاری را معرفی می کنیم یکی از این مراکز بزرگ تجاری متعلق به متروی مونترال به وسیله شبکه ای از تونل ها، راهروها و میدان ها، خریداران را به بیش از 1000 خرده فروش، پوشاک، لوازم خانگی، اسباب بازی های متنوع، مواد غذایی، رستوران و... متصل می نماید راه ارتباطی این فروشگاه ها به وسیله ایستگاه مترو McGill است که اغلب به عنوان شریان اصلی شهر مورد توجه قرار گرفته است.

مترو سئول در کره نیز دارای مراکز خرید بسیار بزرگ و مدرنی است که نه تنها مغازه های بسیاری را در خود جای داده بلکه رستوران ها، کافی نت ها و جاذبه های فرهنگی را شامل می شود.

شرکت تسکو نیز فروشگاه مواد غذایی است که به صورت مجازی در مترو کره جنوبی راه اندازی شده و مسافران می توانند با اسکن کدهای QR بر روی گوشی های هوشمند خرید خود را انجام دهند؛ و محصول مورد نظر را درب منزل تحویل بگیرند. این نوع سوپر مارکت های مجازی با عنوان مراکز خرید هوشمند (Smart Mall) در چهار ایستگاه مترو دوبی، هم راه اندازی شده و به مسافران اجازه می دهد تا در هنگام رفت و آمد در راهروها و سالن های بزرگ مترو از این محصولات مجازی دیدن کنند و در صورت احتیاج با اسکن کد محصول و پرداخت به وسیله کارت اعتباری محصول مورد احتیاج خود را به راحتی خریداری کنند.

موزه در شهرهای زیرزمینی

در متروهای جهان علاوه بر امکانات تفریحی به مسائل تاریخی و فرهنگی نیز اهمیت داده شده است و فضایی را به موزه هنرهای معاصر اختصاص داده اند. برای مثال شهر زیرزمینی مسکو دارای موزه ای با شکوه در سیستم حمل و نقل به نام موزه ملی معماری Shchusev است. موزه حمل و نقل نیویورک نیز شامل 400 ایستگاه است که در آن از طراحی ها و سبک های هنری متنوع استفاده شده و به همین دلیل به عنوان بزرگترین سیستم هنری و گالری های زیبا در جهان محسوب می شود. در این میان ایستگاه متروی استکهلم، سوئد به عنوان موزه هنری معرفی گردید است که در آن از هنرهای تجسمی واقعی با فتوشاپ خیره کننده، استفاده شده و ایستگاه را به مکانی نه تنها برای جابه جایی بلکه به عنوان موزه هنری تبدیل کرده است.

سینما در شهرهای زیرزمینی

سینما از دیگر جاذبه های متروهای جهان است. در این میان می توان به متروی مونترال اشاره نمود که با ایجاد سینمای du Parc برنامه ها و نمایش های مختلفی را ارائه می دهد. سینمای متروی چین، گوانجو که در مرکز خرید گوانجو واقع در ایستگاه متروی لی شی لینگ یوآن نیز یکی از بهترین سینماها و سالن اپرا را دارد. همچنین سینمای وکس یکی از بهترین سینماها در مرکز خرید دوبی است که به وسیله پل ارتباطی شیشه ای بسیار شیک و زیبا به ایستگاه متروی خلیفه متصل می شود.

رستوران های شهر زیرزمینی

مرکز خرید متروسیتی جزو مراکز خرید معروف استانبول است که به جز مرکز خرید دارای سالن غذاخوری، فروشگاه ها، رستوران های بزرگ و کافه تریا سرپوشیده است که یکی از پاتوق های معروف قرار و مدارهای جوانان استانبولی است؛ که برای وارد شدن به آن از همان ایستگاه های مترو نیز ورودی هایی فراهم شده و احتیاجی به خروج از ایستگاه مترو ندارند

اس ام مگامال نیز در مترو مانیلا یکی از بزرگترین مراکز خرید در فیلیپین است. که روزانه 800 هزار نفر را با حداکثر ظرفیت 4 میلیون نفر به خود جذب می نماید. اس ام مگامال در حال حاضر تحت نوسازی و گسترش عمده ای قرار گرفته است.

کتابخانه های شهر زیرزمینی

در ایستگاه مترو سوژو چین کتابخانه ای با 2000 نسخه چاپی، 30 نوع روزنامه و نیز دسترسی به کامپیوترها برای مسافران فراهم شده است.

در کشور هلند هم در ایستگاه مترو هارلم کتابخانه کوچکی حدود با 2000 عدد از بهترین کتاب ها که جزء پر فروش ترین کتاب ها می باشند ایجاد شده در این ایستگاه فضاهایی برای گشت زدن و قهوه نوشیدن نیز برای مسافران فراهم شده و به کسانی که عضو این کتابخانه هستند کتاب هم به امانت داده می شود.

در متروی میامی، آمریکا از یکسری کیوسک به عنوان کتابخانه استفاده شده است در نیویورک نیز مسافران هنگام ورود به ایستگاه مترو به شبکه وای فای ایستگاه های مترو متصل می شوند؛ و با یک درخواست به عنوان SubwayLibrary.com روبرو می شوند و سپس با ورود به این سایت می توانند کتاب های موجود را دانلود و مطالعه کنند. در مترو مکزیک نیزکیوسک های مجازی در ایستگاه نصب شده که مسافران می توانند از این کیوسک ها کتاب های مورد علاقه و موجود در آن را با استفاده از اسکن کد QR کتاب ها دانلود کنند.

خدمات اجتماعی، فرهنگی، رفاهی و تجاری در متروی تهران و حومه

شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه نیز به عنوان نخستین بهره بردار حمل و نقل ریلی شهری در ایران الگو و مرجع همه کلان شهرها وکشورهای واقع در منطقه خاورمیانه است که در حال احداث خطوط حمل ونقل ریلی درون شهری است و مسئولیت ارائه خدمات حمل و نقل ایمن و سریع و نیز ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی در شهر زیرزمینی را برعهده دارد. متروی تهران نیز همانند دیگر متروها در جهان امکانات رفاهی و تفریحی قابل توجهی برای مسافران فراهم کرده که به نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم.

فروشگاه های تجاری و زنجیره ای

در بعضی از فضاهای داخلی ایستگاه های مترو فروشگاه، مغازه، غرفه تعبیه شده تا مسافران بتوانند اقلام مورد احتیاج خود را بدون خارج شدن از ایستگاه به راحتی در این شهر زیرزمینی خریداری کنند. این غرفه های زنجیره ای شامل مواد غذایی، سوپرمارکت، عطر و اودکلن، کافی نت، لوازم خانگی، پوشاک، کیف، کفش و ... می باشند. دستگاه های اتوماتیک سوپرمارکت نیز در اغلب ایستگاه های مترو مستقر است.

همچنین در شهر زیرزمینی متروی تهران جهت رفاه حال مسافران باهدف ارائه خدمات بیشتر و دسترسی آسان برای خرید روزانه فروشگاه های زنجیره ای هم به صورت عمده و هم به صورت مجازی (فروش تلفنی و فروشگاه دیواری) در ایستگاه های پرتردد فعال است.

موزه هنری در مترو

مترو تهران نه تنها تردد راحت و ایمن، بلکه زیبایی های بصری را هم مدنظر قرار داده و باهدف تلطیف، ایجاد آرامش محیطی، ایجاد تنوع و بومی کردن فضاهای قابل رؤیت مسافران، اقدام به سفارش و نصب آثار هنری ایرانی-اسلامی کرده که به گفته بعضی از هنرمندان در نوع خود در ایران و حتی خاورمیانه، بزرگترین مجموعه نقش برجسته را بصورت موزه پنهان در دل زمین ایجاد نموده است.

کتابخانه مجازی

طرح کتابخانه ای به وسعت یک شهر با هدف افزایش سرانه مطالعه مسافران ارائه شد این سامانه دسترسی رایگان مسافران مترو به وسیله فیدباکس هایی که در ایستگاه های منتخب نصب شده ارائه می نماید و مسافران می توانند به مدت یک ساعت از کتاب های این نرم افزار به صورت رایگان استفاده کنند البته پس از خارج شدن از مترو، نگران کتابی که در حال مطالعه آن بوده اند نباشند چراکه می توانند در سفر بعدی ادامه کتاب را مطالعه کنند.

بلیت های هوشمند

سیستم حمل ونقل متروی تهران به عنوان اولین پذیرنده عملیاتی پروژه کارت های بلیت هوشمند (QR code) است. که هم زمان با شهر تهران، شهرهای پیشرفته و باسابقه جهان در حوزه سامانه های پرداخت الکترونیک همانند لندن، رم و میلان در مراحل تست و بهره برداری از این فناوری هستند و متروی تهران به عنوان یکی از شهرهای پیشگام در جهان محسوب می شود.

باشگاه ورزشی:

این باشگاه در ایستگاه متروی امام حسین (ع) واقع شده است. مخصوص آقایان و بانوان می باشد و استفاده از آن برای عمومی آزاد است. مجهز شدن این ایستگاه به باشگاه ورزشی به معنای فراهم نمودن خدمات بهتر در راستای سلامت و صرفه جویی در وقت مسافران می باشد.

اتاق های مادر و کودک

افتتاح اتاق مادر و کودک در ایستگاه های پرتردد یکی از اقدامات چشمگیر فرهنگی در شهر زیرزمینی متروست در این طرح اتاقی با تمامی وسایل همچون امکان شستشو و نظافت، گرم کردن شیر و غذا و محل خواب و استراحت برای بچه ها در نظر گرفته شده تا مادران بتوانند درنهایت آرامش احتیاجهای بچه ها خود را رفع کنند. این اقدام فرهنگی برای کنندگان اتحادیه بین المللی حمل و نقل عمومی (UITP) به عنوان بازدیدکننده از این شهرزیرزمینی بسیار جالب بوده و بنابر گفته این کنندگان اکنون بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان در سیستم حمل و نقل خود توجهی به این موضوع نداشته اند و این درحالی است که ما در راستای اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک؛ از سال 87 ساخت این اتاق ها را در برنامه های شرکت بهره برداری مترو قرار دادیم.

ارائه خدمات مشترکین تلفن همراه و بیمه

در بعضی از ایستگاه های بزرگ و پر تردد مترو شرکت های همراه اول، ایرانسل و امور مشترکین جهت ارائه کلیه خدمات به مسافران در ایستگاه های مترو مستقر می باشند؛ و همچنین برپایی غرفه هایی که در آنها بیمه نامه فروخته می شود.

از امکانات رفاهی دیگر در ایستگاه های متروی تهران می توان به امکانات خاص برای نابینایان، معلولان، سالمندان و نمازخانه، پارکینگ، گل فروشی، آرایشگاه، باشگاه ورزشی، بانک و دستگاه خودپرداز اشاره نمود که در این شهر زیرزمینی جهت ارائه خدمات بیشتر به مسافران مستقر شده اند. علاوه بر این در اغلب ایستگاه های متروی تهران و حومه دستگاه های خودپرداز بانک های مختلف وجود دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 376

به "جاذبه های شهرهای زیرزمینی در سراسر دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های شهرهای زیرزمینی در سراسر دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید