طرح فراوری کیت شناسایی 30 توده یونجه بومی اجرایی می گردد

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، قرارداد انجام این پروژه سفارشی، فروردین ماه سال جاری بین پژوهشگاه و یک شرکت بخش خصوصی منعقد شده است.

طرح فراوری کیت شناسایی 30 توده یونجه بومی اجرایی می گردد

یونجه مهمترین گیاه علوفه ای برای تغذیه دام و پس از غلات، مهمترین محصول مالی در جهان محسوب می گردد. از طرف دیگر همزیستی یونجه با باکتری های ریزوبیوم همزیست و در نتیجه تثبیت نیتروژن مولکولی در این گیاه، اهمیت آن را برای تناوب با محصولات زراعی دیگر برای حاصلخیزی خاک افزایش داده است.

افزایش فراوری و بهبود کیفیت یونجه زراعی مستلزم حفاظت، ارزیابی، ثبت و تبادل این مواد است که البته با توجه به تنوع ژنتیکی گسترده در بین افراد جمعیت یونجه، مطالعه ژنتیک این گیاه از پیچیدگی زیادی برخوردار است.

به همین سبب پیدا کردن اطلاعات لازم در خصوص تنوع ژرم پلاسم ارقام مختلف یونجه خصوصاً در ایران که به عنوان یکی از خاستگاه های اصلی این گیاه، دارای توده های بومی متنوع یونجه است اهمیتی بالایی دارد.

مطالعه تنوع ارقام یونجه بر اساس خصوصیات ریخت شناسی و حتی بافت شناسی به زمان طولانی احتیاج دارد و به دلیل تاثیرپذیری خصوصیات مورفولوژیکی از شرایط محیطی، معمولاً این نوع آنالیز ها دقیق نیست. بنابراین در سال های اخیر برای مشخص تنوع ژنتیکی ژرم پلاسم های یونجه از روش های مولکولی استفاده می گردد.

محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در قرارداد منعقد شده در صددند ضمن ارزیابی اصالت توده ها، شناسایی آنها را به وسیله تنوع ژنتیکی درون و بین توده ها و همچنین ارقام داخل توده های مطرح کشور با استفاده از روش های مولکولی آنالیز نموده و یک کیت شناسایی مولکولی برای توده های مورد نظر معرفی نمایند.

در این پروژه، توده های بومی و تجاری ضمن اطمینان از اصالت آنها از منابع مطمئن تهیه می شوند. وجود تنوع ژنتیکی بین توده های جمع آوری شده به وسیله استفاده از روش های مولکولی آنالیز شده و پس از شناسایی نوکلئوتید سیگنیچرهای اختصاصی توده های مورد نظر نسبت به توسعه نشانگرهای اختصاصی اقدام خواهد شد.

در نهایت با استفاده از نشانگرهای توسعه یافته، بارکد مولکولی توده های مورد نظر به روش مولتی پلکس ایجاد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1770

به "طرح فراوری کیت شناسایی 30 توده یونجه بومی اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح فراوری کیت شناسایی 30 توده یونجه بومی اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید