جزئیات عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه های اقتصادی کشور در بورس

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران: مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه اقتصادی ملت و سرمایه گذاری توسعه مشخص ملت در بورس طی ماه های آینده اطلاع داد.

جزئیات عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه های اقتصادی کشور در بورس

به گزارش خبرنگاران محمد بیگدلی در مصاحبه با بورس 24 با اعلام این خبر گفت: بانک ملت در نظر دارد در ماه های آینده سهام شرکت های گروه اقتصادی ملت و سرمایه گذاری توسعه تعیین ملت را در بورس عرضه نماید.

وی اضافه نمود: گروه اقتصادی ملت به عنوان یکی از عظیمترین گروه های اقتصادی کشور با سرمایه ثبت شده 1200 میلیارد تومان، سهامدار عمده شرکت های ارزشمند بورسی مانند تامین سرمایه بانک ملت با ارزش بازار 11 هزار میلیارد تومان، بیمه ما با ارزش بازار 2500 میلیارد تومان، واسپاری ملت با ارزش بازار 1300 میلیارد تومان و همچنین شرکت های عظیم دیگری مانند سرمایه گذاری توسعه تعیین ملت، صرافی ملت و کارگزاری بانک ملت است که خدمات کامل بازار پول و سرمایه را ارائه می نمایند.

مدیرعامل بانک ملت ادامه داد: همچنین گروه اقتصادی ملت به عنوان سهامدار غیرکنترلی در شرکت هایی مانند بیمه البرز، بیمه آسیا، تامین سرمایه امین، توسعه صنایع و صادرات فارس، مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق و بعضی از شرکت های پالایشی دارای کرسی هیات مدیره است که با هماهنگی های صورت گرفته تعدادی از این شرکت های غیربورسی نیز در امسال در بورس اوراق بهادار تهران عرضه خواهند شد.

بیگدلی در تبیین سایر ویژگی های بنیادی گروه اقتصادی ملت گفت: سبد سرمایه گذاری بورسی کوتاه مدت این شرکت که در یک سال گذشته با رشد چشمگیری روبرو شده است نیز شامل سهام بنیادی و ارزشمند بازار از قبیل بانک های برتر، فولاد مبارکه، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات است و این حاکی از این است که گروه اقتصادی ملت علاوه بر سرمایه گذاری مدیریتی و بلندمدت در شرکت های تخصصی حوزه بازار پول و سرمایه از فرصت های موجود در بازار سرمایه نیز به نحو مناسبی استفاده می نماید.

مدیرعامل وبملت اضافه نمود: گروه اقتصادی ملت به عنوان یکی از نهادهای اقتصادی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در ارکان بازار سرمایه شامل شرکت فرابورس ایران و بورس انرژی دارای کرسی هیات مدیره است و در سایر ارکان بازار سرمایه نیز دارای سهام قابل توجهی است؛ لذا می توان این گروه را از مهمترین هلدینگ های فعال در بازار سرمایه کشور عنوان کرد که ضمن تاکید بر هدف سودآوری بر تصمیمات راهبردی بازار سرمایه نیز تاثیرگذار است.

بیگدلی در پاسخ به پرسش درباره شرایط عملیاتی و سودآوری گروه اقتصادی ملت نیز گفت: از منظر سودآوری، سود تلفیقی گروه اقتصادی ملت در سال اقتصادی منتهی به خاتمه اسفندماه 98 بالغ بر 1500 میلیارد تومان بوده است که حاکی از رشد 50 درصدی سود تلفیقی در مقایسه با سال اقتصادی 97 است. سود شرکت اصلی گروه اقتصادی ملت در سال 98 افزون بر 1300 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سود سال قبل از آن رشد نزدیک به 80 درصدی را تجربه کرده است.

مدیرعامل وبملت در بخش دیگر این مصاحبه از شرکت سرمایه گذاری توسعه تعیین ملت به عنوان یکی از شرکت های سرمایه گذار عظیم و تاثیرگذار در بازار سرمایه یاد کرد و گفت: سرمایه گذاری توسعه تعیین ملت با سرمایه 300 میلیارد تومانی، بخش عمده ای از سبد سرمایه گذاری اش به سهام شرکت های فولاد مبارکه، بیمه البرز، بیمه آسیا، ملی صنایع مس و بانک ها اختصاص دارد و ارزش روز سبد سرمایه گذاری این شرکت در سهام شرکت های بورسی نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان است. ضمن آن که سود سال اقتصادی منتهی به خاتمه اسفندماه 98 شرکت سرمایه گذاری توسعه تعیین ملت حدود 318 میلیارد تومان بوده و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی مقبول بوده که حاکی از شفافیت عملکرد و رویکرد حرفه ای شرکت است.

بیگدلی در پاسخ به این سوال که برآورد از قیمت سهام این شرکت ها در زمان عرضه چقدر است؟ گفت: اظهار نظر در خصوص این موضوع منوط به گزارش های ارزشگذاری است اما با عنایت به ارزش فعلی و مدیریتی سهام شرکت های موجود در سبد سرمایه گذاری گروه اقتصادی ملت و سبد سرمایه گذاری شرکت توسعه تعیین ملت، قیمت واقعی این سهام این دو شرکت در زمان عرضه بسیار بیشتر از ارزش دفتری کل سرمایه گذاری های آن ها خواهد بود و سود معتنابهی را برای بانک ملت و گروه اقتصادی ملت به ارمغان خواهد آورد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1270

به "جزئیات عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه های اقتصادی کشور در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه های اقتصادی کشور در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید