رئیس جمهور ایران به تماس تلفنی ترامپ جواب نداد

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران، وبگاه آمریکایی نیویورکر با انتشار گزارشی مدعی شده که در جریان حضور هیئت ایرانی در نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، فرانسه تلاش های مشخصی برای تماس تلفنی میان روسای جمهور ایران و آمریکا به عمل آورده است.

رئیس جمهور ایران به تماس تلفنی ترامپ جواب نداد

نیویورکر در گزارش خود ادعا کرده است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در دوم مهرماه با حضور در محل اقامت هیئت ایرانی در هتل میلنیوم هیلتون، تلاش داشته تا یک گفت وگوی تلفنی سه جانبه را با حسن روحانی و دونالد ترامپ برقرار کند، اما طرح او در آخرین مراحل به شکست می انجامد.

در این گزارش گفته شده که یک گروه فنی برای ایجاد تماس امن سه جانبه میان روسای جمهور ایران، فرانسه و آمریکا وارد هتل هیئت ایرانی شدند تا زمینه انجام این تماس را در محل اقامت رئیس جمهور ایران فراهم کنند و با وجود ایجاد زمینه های لازم، اما در نهایت این ارتباط برقرار نشد، چون ایران با آن مخالفت کرد.

آن گونه که گزارش نیویورکر گفته است، علت عدم برقراری تماس میان روسای جمهور ایران و آمریکا در این مسئله بوده است که روحانی به اقدامات اترامپ برای انجام اولین گام و برداشتن تحریم ها اعتماد نداشته است و وقتی ماکرون وارد هتل شد، روحانی پیشتر به اتاق خوابش رفته بود، اگرچه تماس از طرف خط ترامپ ساعت 9:30 دقیقه انجام شد و ماکرون گوشی را برداشت اما روحانی هرگز برای پاسخ به این تماس از اتاق بیرون نیامد.

نویسنده این گزارش همچنین افزوده است که وزیر خارجه ایران بعد از آن گفت که این فقط یک بازی بود که ما را بدون ارائه تضمین هایی درباره اقدامات ترامپ، به یک دیدار بکشاند، در حالی که هیچ چیز مشخص نبود.

در عین حال نویسنده نیویرکر در گزارش خود گفته است که فرانسه در این میان در نظر داشت با برقراری تماس میان روحانی و ترامپ، طرح چهار بندی خود را ارائه دهد، که این طرح شامل، درخواست ترامپ برای بسط مسائل مهم توافق 2015 هسته ای، تعهد ایران به محدودیت های دائمی بر روی برنامه هسته ای و پرداختن به درخواست ایران برای رفع تحریم ها به گونه ای بود که تهران قادر به صادرات نفت باشد.

در طرح چهاربندی فرانسه همچنین به نقاط تنش زای منطقه ای و تلاش ایران برای خاتمه دادن به جنگ پنج ساله در یمن و تضمین امنیت و آزادی دریانوردی در سراسر خلیج فارس نیز اشاره شده بود.

با این حال در این گزارش گفته شده که ایرانی ها اعتمادی به ترامپ ندارند، چون تنها چند روز قبل از حضور آنان در نشست سازمان ملل، ترامپ دور تازه ای از تحریم ها علیه ایران اعمال و این بار بانک مرکزی ایران را هدف قرار داده بود.

نویسنده گزارش نیویوکر همچنین به نقل از مقامات فرانسوی گفته است که تلاش ها برای به نتیجه رساندن دیپلماسی در تنش روبه فزاینده منطقه همچنان ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 437

به "رئیس جمهور ایران به تماس تلفنی ترامپ جواب نداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور ایران به تماس تلفنی ترامپ جواب نداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید