دلیل امتناع بن سلمان از شرکت در کنفرانس آب وهوایی مشخص شد

به گزارش دیتاپد، برخی منابع دیپلمات علت اینکه چرا ولیعهد عربستان در لحظه آخر از شرکت در کنفرانس آب وهوایی گلاسکو امتناع کرد را فاش کردند.

دلیل امتناع بن سلمان از شرکت در کنفرانس آب وهوایی مشخص شد

این منابع دیپلمات به سایت سعودی لیکس گفتند: محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) در لحظه آخر و با وجود اینکه نامش در لیست شرکت کنندگان کنفرانس آب وهوایی گلاسکو بود، به دلیل اینکه رهبران سیاسی جهان از دیدار با او خودداری کردند، تصمیم گرفت در کنفرانس شرکت نکند.

بن سلمان پس از سال ها برای اولین بار در نشست بین المللی گروه بیست که کار خود را روز شنبه در رم، مرکز ایتالیا آغاز کرد، حضور نیافت.

این عدم حضور در واقع افزایش شدت انزوای بین المللی که بن سلمان با آن روبرو است و نیز خودداری سران جهان از جمله جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از حتی حضور در یک سالن با بن سلمان و نه فقط اجتناب از دیدار با او را نشان می دهد.

یک مقام عالی رتبه آمریکایی سه شنبه گذشته تاکید کرده بود که بایدن برنامه ای برای دیدار بت بن سلمان در حاشیه کنفرانس آب وهوایی ندارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به این سؤال که آیا بایدن در نشست سران 20 با بن سلمان درباره افزایش تولید نفت گفتگو خواهد کرد یا نه، گفت: درباره دیدار احتمالی چیزی برای اعلام ندارم و حتی نمی دانم در این نشست چه کسی به نمایندگی از عربستان حضور خواهد داشت، اجازه دهید ببینیم در روزهای آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد.

سران کشورهای گروه بیست از شنبه نشست های خود در رم را برای بررسی موضوعاتی چون مبارزه با همه گیری کرونا، بهبود اقتصاد جهانی و به طور ویژه مسایل آب وهوایی آغاز کردند.

سلمان بن عبد العزیز، پادشاه عربستان نیز سخنرانی از پیش ضبط شده ای را برای نشست سران بیست فرستاد که در آن تاکید کرده بود، عربستان به حمایت از ثبات و تعادل بازارهای نفت ادامه خواهد داد و از کمک رسانی های بین المللی با انرژی پاک حمایت می کند.

سران کشورها و دولت ها امروز به محض سرانجام یافتن نشست گروه بیست در رم، به گلاسکو خواهند رفت.

روزنامه گاردین چاپ انگلیس دو روز پیش نوشت، پس از آنکه دولت عربستان از بایدن درخواست کرد توجه شخصی بیشتری به ولیعهد این کشور نشان داده و تماس های بیشتری با ا گرفته و به نادیده گرفتن او ادامه ندهد، بن سلمان به سوژه طنزی در رسانه های خارجی تبدیل شده است.

این روزنامه نوشت، زمانی که از رئیس جمهور آمریکا سؤال شد آیا قیمت نفت به زودی کاهش خواهد یافت یا نه، بایدن اظهارات مبهمی درباره این داشت که روابط تنش زده خود با عربستان را تا حدودی در این مورد مقصر می داند.

بایدن گفت که افزایش قیمت نفت در واقع برای انتقام جویی از تصمیم شخصی او درمورد گفتگو نکردن با بن سلمان و یا به رسمیت نشناختن او رخ داده است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2049

به "دلیل امتناع بن سلمان از شرکت در کنفرانس آب وهوایی مشخص شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل امتناع بن سلمان از شرکت در کنفرانس آب وهوایی مشخص شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید