راهکارهای مشارکت آذربایجان شرقی در توسعه همکاری های اقتصادی با جمهوری آذربایجان بررسی شد

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران/آذربایجان شرقی در ارتباط تصویری مسئولان و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان، راهکارهای مشارکت سرمایه گذاران و بخش خصوصی استان در بازسازی منطقه قره باغ و همچنین توسعه همکاری ها و مبادلات اقتصادی ایران با آذربایجان بررسی شد.

راهکارهای مشارکت آذربایجان شرقی در توسعه همکاری های اقتصادی با جمهوری آذربایجان بررسی شد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار سفیر کشورمان در باکو که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گشت، اظهار کرد: با جدیت و اهتمام ویژه به دنبال توسعه روابط و همکاری های مشترک بین کشورمان با جمهوری آذربایجان هستیم.

محمدرضا پورمحمدی ادامه داد: از تلاش های دستگاه دیپلماسی کشورمان در سرانجام مناقشه قره باغ و درگیری های کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان تشکر می کنم.

وی گفت: ضرورت دارد فعالان مالی ایران از نزدیک با فعالان مالی جمهوری آذربایجان دیدار و گفت وگو داشته باشند که برای این منظور هفته آینده برنامه ای از سوی اتاق بازرگانی در تبریز تدارک دیده خواهد شد.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی استانی کم نظیر از لحاظ موقعیت ژئوپولتیکی و به لحاظ توانمندی های مالی، صنعتی، کشاورزی و معدنی است و قابلیت بسیار خوبی برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه به خصوص جمهوری آذربایجان دارد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که به اندازه جمهوری آذربایجان به لحاظ سوابق فرهنگی، اعتقادی و مذهبی به ما نزدیک باشد و باید از این مزیت ها استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: وزیر صمت، موضوع و مسوئلیت همکاری با کشورهای همسایه را به عهده آذربایجان شرقی قرار داده که البته از ظرفیت استان های مجاور آذربایجان غربی، اردبیل و گیلان نیز در این راستا بهره مند خواهیم شد.

وی اضافه کرد: در آذربایجان شرقی بیش از پنج هزار واحد صنعتی فعال است که از این تعداد 13 واحد خودروسازی است و 35 درصد قطعات خودرو کشور در این استان تولید می شود.

پورمحمدی با بیان اینکه تبریز به عنوان پایتخت شیرینی و شکلات ایران نامگذاری شده و محصولات آن به 80 کشور صادرات انجام می گیرد، گفت: معادن این استان با هشت میلیارد تن ذخایر مکشوفه در کشور کم نظیر هستند؛ صنعت ساختمان و بخش کشاورزی ما بسیار فعال بوده و قابلیت های بسکمک دارد.

وی ادامه داد: 50 شهرک و ناحیه صنعتی و یک شهرک سرمایه گذاری خارجی در استان آذربایجان شرقی فعال است که 40 درصد واحدهای شهرک سرمایه گذاری، شرکت های خارجی بوده و سرمایه گذار 10 واحد تولیدی مستقر در این شهرک از جمهوری آذربایجان است که نزدیک به 47 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اند.

وی گفت: پیشنهاد می کنیم یک مرکز تجاری و شرکت سرمایه گذاری مشترک برای حمایت از فعالیت های مالی و حضور موثر و توسعه روابط مالی با جمهوری آذربایجان ایجاد شود.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: نیاز است کمیته ویژه ای برای پیگیری توافقاتی که در کمیسیون همکاری های مشترک تهران و باکو انجام گرفته، تشکیل شود.

وی گفت: حدود پنج سال قبل بیشترین گردشگران استان ما گردشگران سلامت از جمهوری آذربایجان بودند که اکنون کاهش یافته و می توان تسهیلاتی برای تورهای سلامت فراهم کرد.

وی ادامه داد: بستر برگزاری نمایشگاه مجازی در آذربایجان شرقی فراهم است و می توان از این فرصت برای به نمایش گذاشتن توانمندیگهای استان مان در جمهوری آذربایجان بهره مند شد تا اطلاعات طرف مقابل در خصوص توانمندی های ایران به روز رسانی شود.

پورمحمدی اظهار کرد: باید تسهیلاتی برای تسریع امور گمرکی همچون تعرفه های ویژه و تردد اتباع دو کشور به خصوص رفت و آمدهای خودرویی فراهم کرد.

وی به ایجاد پنجره واحد مشترک گمرکی بین دو کشور همسایه اشاره کرد و گفت: اگر نمایندگان اتاق های بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان از هر دو طرف در تبریز و باکو مستقر شوند، موجب افزایش تعاملات بیشتر خواهد بود.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: شهرک صنعتی مشترک در مرز دو کشور و صنایع تکمیلی در جمهوری خودمختار نخجوان ایجاد شود و توسعه روابط دانشگاهی می تواند تسهیل گر ارتباطات شود.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، وی ادامه داد: موافقت نامه هایی در زمینه ایجاد نهادهای مالی و بیمه ای و یا در زمینه حمل و نقل می تواند به توسعه همکاری ها کمک کند.

پورمحمدی با اشاره به اینکه بستر ایجاد بازارچه مشترک در منطقه جلفا و خداآفرین فراهم است، گفت: به دنبال ایجاد گمرک جدید خداآفرین هستیم که به توسعه هر چه بیشتر همکاری های دو کشور کمک می کند.

وی تاکید کرد: مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ نیازمند بازسازی است و صنعت ساختمان ما با ظرفیت های بالای تولید مصالح ساختمانی از جمله سیمان، گچ و قیر و انواع سنگ های ساختمانی می تواند برای شروع کار و حضور موثر در جمهوری آذربایجان کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1552

به "راهکارهای مشارکت آذربایجان شرقی در توسعه همکاری های اقتصادی با جمهوری آذربایجان بررسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای مشارکت آذربایجان شرقی در توسعه همکاری های اقتصادی با جمهوری آذربایجان بررسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید