جزئیات جدید از قرارداد ایران و چین ، فروش نفت در برابر کنترل فضای مجازی؟

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران، محمود نبویان در این تبادل نظر اعلام نموده چین متعهد شده که 25 سال از ایران نفت بخرد و در مقابل تعهداتی هم به ایران داده است اما واگذاری جزایر ایران به چین دروغ محض است.

جزئیات جدید از قرارداد ایران و چین ، فروش نفت در برابر کنترل فضای مجازی؟

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

نبویان گفت: نمی توان درباره این قرارداد به سادگی داوری کرد و باید حتماً متن این قرارداد را مطالعه کرد. اگر این قرارداد به نفع ملت ایران است، باید شواهدی در متن این قرارداد وجود داشته باشد و اگر هم به ضرر مردم است، باید شواهدش را در متن این قرارداد پیدا کرد.

وی با اشاره به مفاد قرارداد بین ایران و چین، اضافه کرد: این قرارداد 9 بند و 3 ضمیمه دارد. در ضمیمه اول اهداف اساسی، در ضمیمه دوم تفصیل در زمینه های همکاری و در ضمیمه سوم هم جزئیات زمینه های همکاری مطرح شده است.

چین تا 25 سال از ما نفت می خرد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مهمترین محورهای این قرارداد در حوزه نفت و انرژی است، توضیح داد: یکی از مسائل اساسی ما تحریم در زمینه فروش نفت است که چین در این قرارداد تضمین داده است که تا 25 سال از ما نفت خریداری کند. اکنون ما روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت بمی فروشیم که نزدیک به 900 هزار بشکه آن به چین فروخته می گردد.

وی توضیح داد: همچنین در این قرارداد قید شده که ایران و چین همکاری هایی در زمینه توسعه میادین نفتی، توسعه پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و همچنین تجهیز ذخایر نفت، گاز و پتروشیمی داشته باشند.

تسهیل روابط بانکی

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: یکی از موارد مهم دیگری که در توافق با چین قید شده، بازگشت پول به ایران و تسهیل روابط بانکی است. آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان به دنبال آن هستند که ایران نتواند نفت خود را به فروش برساند و همچنین پول فروش آن به کشورمان بازنگردد تا ایران تحت فشار قرار گیرد اما انعقاد این قرارداد با چین باعث می گردد که دشمنان به هدف خود نرسند و نقشه آنان با شکست روبرو گردد.

نبویان اضافه کرد: همچنین در توافق ایران و چین آمده است که چین با ایران همکاری کند تا ما نیروگاه های برق ایجاد کنیم و بتوانیم برق را به کشورهای همسایه صادر کنیم. همچنین در این توافق آمده است که چین با ایران سرمایه گذاری مشترک داشته باشد تا ما در افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه، نیروگاه برق ایجاد کنیم و علاوه بر این با همکاری با چین بتوانیم برق کشورهای جاده ابریشم را مشخص کنیم. ضمن اینکه ایران در این قرارداد متعهد می گردد که گاز چین و پاکستان را تا حدی که می تواند تأمین کند.

نبویان گفت: یکی از مواردی که در توافق با چین آمده این است که ایران با همکاری با چین بتواند در مناطق آزاد و ویژه خودروهایی را فراوری و به کشورهای منطقه صادر کند.

کنترل فضای مجازی با یاری چین

وی گفت: در حال حاضر متأسفانه ما حاکمیتی بر فضای مجازی، موتورهای جستجوگر، پیغام رسان های اجتماعی و پست الکترونیک نداریم و حاکمیت آن از دست ما خارج شده است و برای ما بسیار حائز اهمیت است که با همکاری با چینی ها بتوانیم بر فضای مجازی خود حاکمیت داشته باشیم و همچنین تبلت، لپ تاپ و موبایل فراوری کنیم و با چین همکاری هایی در زمینه هوش مصنوعی داشته باشیم.

وی متذکر شد: قرارداد ایران و چین یک توافق برد - برد است و این طور نیست که ما ضرر کنیم و توافق بسیار خوبی است. ممکن است بعضی بگویند که چین با انعقاد این قرارداد به دنبال منافعی است که باید گفت این مسئله درست است و طبیعی است که هر کشوری برای خود منافعی داشته باشد و ما هم قطعاً منافع خود را مدنظر قرار می دهیم.

نبویان گفت: اگر یک کار خوب به اجبار یا بدون اجبار در این دولت صورت گرفته باشد، امضای توافق با چین است. البته مسئولان کشور همواره باید هوشیار باشند و با احتیاط عمل نمایند تا به منافع ملت ایران مانند توافق خسارت بار برجام آسیبی وارد نگردد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1735

به "جزئیات جدید از قرارداد ایران و چین ، فروش نفت در برابر کنترل فضای مجازی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید از قرارداد ایران و چین ، فروش نفت در برابر کنترل فضای مجازی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید