تکلیف مسافران پروازهای تاخیری و لغو شده چیست؟

به گزارش دیتاپد، شرکت های هواپیمایی براساس قوانین موظفند در صورت تاخیر یا لغو پروازهای خود خدماتی را به مسافران ارائه دهند. با توجه به این مساله و این که امروز به دلیل بارش برف و یخبندان بسیاری از پروازهای داخلی تاخیر داشته یا لغو شده، در مطلب پیش رو با این قوانین و خدمات آشنا می شوید.

تکلیف مسافران پروازهای تاخیری و لغو شده چیست؟

با ما همراه باشید تا با بهترین تور بهار 99 ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین آشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، بارش برف و کاهش دید افقی در فرودگاه مهرآباد از صبح امروز یکشنبه 29 دی ماه موجب ابطال بیش از 30 پرواز فرودگاه پایتخت شد، اما آن دسته از پروازهایی که تاخیر داشت به ترتیب اولویت در صف پرواز نهاده شد.

شرکت های هواپیمایی موظف هستند ساعت مجدد پروازها را به وسیله پیامک به مسافران خود اطلاع دهند و به کاهش ازدحام جمعیت در ترمینال ها اقدام نمایند.

مقررات موجود در بخش پروازهای داخلی تاکید دارد چنانچه تاخیر تا 2 ساعت به طول بینجامد، شرکت های هواپیمایی موظفند از مسافران پذیرایی نوع اول انجام دهند. ارائه این پذیرایی به وجود زمان کافی برای پذیرایی و عدم افزایش تاخیر بیشتر مشروط است.

همچنین در صورتی که تاخیر بیش از 2 ساعت و تا 4 ساعت طول بکشد، شرکت های هواپیمایی موظف به انجام پذیرایی مناسب حداقل نوع اول با توجه به امکانات فرودگاهی، فراهم کردن امکان برقراری ارتباط تلفنی جهت اطلاع رسانی، تغییر پرواز در صورت درخواست مسافر و امکان انجام آن، انجام اقدامات لازم جهت اعزام با سایر شرکت های هواپیمایی در صورت درخواست مسافر در صورت وجود پرواز در همان جهت یا انتقال به مقصد نهایی به وسیله جهتهای جایگزین به جز جهت درج شده در بلیت و استرداد کامل وجه بلیت مسافر در صورت انصراف مسافر از ادامه پرواز هستند.

این قوانین می افزاید: اگر تاخیر بیش از 4 ساعت باشد، در این صورت شرکت حمل نماینده موظف است، علاوه بر رعایت مواردی که در بالا عنوان شد، به جبران خسارت به میزانی که از قبل معین شده است، بپردازد.

در خصوص پروازهایی که به دلیل شرایط جوی یا اضطراری فرودگاه مبدا و مقصد و جهت دچار تاخیر یا ابطال بیش از 2 ساعت می گردد، شرکت های هواپیمایی با رعایت مقررات پذیرایی از نوع اول، صرفا موظف به استرداد کامل وجه به مسافرین هستند.

از صبح امروز پروازهای خروجی داخلی از مبدا فرودگاه مهرآباد به بیش از 10 مقصد از جمله عسلویه، لامرد، شیراز، اهواز، تبریز، ایلام، چابهار، زاهدان، قشم، آبادان، کرمان و ... با پرواز بیش از 8 ایرلاین داخلی از جمله شرکت های هواپیمایی ایران ایر تور، ایران ایر، کاسپین کارون، ماهان و... لغو شد.

فرودگاه مهرآباد صبح امروز از ازدحام جمعیت در ترمینال های این فرودگاه اطلاع داد و از مسافران خواست قبل از عزیمت به سمت فرودگاه از برقراری پرواز خود اطمینان حاصل نمایند.

شرایط پروازهای ورودی به فرودگاه مهرآباد از مبدا به مقصد این فرودگاه نیز از صبح امروز شرایطی مشابه را داشت و بیشتر پروازها لغو شد.

بیش از 10 پرواز از شهرهای شیراز، مشهد، ارومیه، تبریز، یزد، ماهشهر، بیرجند، ایلام، قشم، گرگان، بندرعباس و ... به مقصد فرودگاه بین المللی مهرآباد از صبح امروز باطل شد و بسیاری از پروازها با احتمال از سرگیری پروازها تاخیر اعلام کردند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 784

به "تکلیف مسافران پروازهای تاخیری و لغو شده چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف مسافران پروازهای تاخیری و لغو شده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید