مالدیو ایران کجاست؟

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران : تالاب شیدور در استان هرمزگان و نزدیک شهرستان های بندر لنگه و پارسیان قرار گرفته است.

مالدیو ایران کجاست؟

مالدیو ایران به تالاب شیپور می گویند. گونه های جانوری در مالدیوایران بسیار متنوع است. بعلاوه پوشش گیاهی مالدیو ایران اغلب شامل لیسیوم، سودا و ... است. مالدیو ایران در استان هرمزگان واقع است. در ادامه به تمام نکات مهم درباره مالدیو ایران می پردازیم.

به گزارش خبرنگاران، خلیج فارس دارای 4 جزیره مرجانی است که یکی از این جزایر، جزیره شیدور نام دارد. این جزیره غیرمسکونی بین دو جزیره لاوان و هندورابی واقع شده و این روزها در بین گردشگران و بلاگرها به مالدیو ایران معروفیت پیدا نموده است.

مساحت تالاب شیدور، 1.2 کیلومتر مربع است که 1.5 کیلومتر از جزیره لاوان و 170 کیلومتر از شهر بندر لنگه، فاصله دارد. شیدور، یکی از کوچکترین جزایر خلیج فارس است که از مجموع وسعت آن، 98 هکتار به پناهگاه حیات وحش اختصاص دارد و 870 هکتار آن، متشکل از تالاب است. ساحل شیدور هم که به ساحل مارو معروف شده است، هم صخره ای شکل و هم به صورت ماسه ای ست.

در سال 1366 این جزیره زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش و منطقه طبیعی و محافظت شده، شناخته و معرفی گردید. گفتنی است که در سال 1378 نیز نام این تالاب در کنوانسیون دنیای رامسر به عنوان یکی از تالاب های مهم بین المللی به ثبت رسید.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره نمودیم، شیدور یکی از چهار جزیره مرجانی خلیج فارس به شمار می رود. علت آن هم توده های مرجانی بسیار زیبایی است که در تالاب شیدور در جنوب جزیره، تشکیل شده است. این تالاب برای محیط زیست بسیار اهمیت دارد و به همین علت برای جلوگیری از آسیب آن، کاربری مسکونی را از این منطقه سلب نموده اند، بنابراین امکان کمپ زدن در این جزیره وجود ندارد.

جزیره شیدور به جزیره ماران یا مارو نیز معروف است. اما علت آن چیست؟ مارهای سمی زیادی در این تالاب وجود دارند که سیاه رنگ و کوچک هستند، همین امر موجب شده است که به جزیره شیدور، جزیره ماران نیز بگویند. البته گفتنی است که مردم آن منطقه به لهجه محلی به آن، جزیره مارو می گویند.

چگونه به جزیره شیدور برویم؟

تالاب شیدور در استان هرمزگان و نزدیک شهرستان های بندر لنگه و پارسیان واقع شده است. این تالاب در 170 کیلومتری شهرستان بندر لنگه و 1.5 کیلومتری شرق جزیره لاوان واقع شده است و با ساحل خلیج فارس، 9 کیلومتر فاصله دارد. برای رفتن به شیدور، با قطار یا هواپیما به بندرعباس بروید، بعد خود را به بندر مقام یا بندر نخیلو برسانید و از آنجا با قایق موتوری راهی این جزیره زیبا و شگفت انگیز شوید. برای بازگشت نیز باید با همان قایق هماهنگ کنید تا در پیتان بیاید.

برترین راه دسترسی به جزیره شیدور، این است که ابتدا به بندر مقام رفته و سپس از آنجا از طریق قایق های موتوری که در این بندر وجود دارند، خود را به تالاب شیدور برسانید.

نکته قابل توجه در این خصوص بازگشت از جزیره شیدور این است که می توانید با همان قایق موتوری که خود را به شیدور رساندید، هماهنگ کنید تا در ساعت مقرر به آنجا آمده تا به محل اقامت خود بازگردید.

پوشش گیاهی جزیره شیدور

پوشش گیاهی جزیره شیدور اغلب شامل لیسیوم، سودا، آتریپلکس و گونه های سیپروس، ارودیوم و نستورا است که جزوی از گونه های علفی محسوب می شوند. از دیگر گونه های گیاهی که در این منطقه وجود دارد، می توان به گل جالیزی، بارهنگ، چوچ که به درخت مسواک نیز معروف است، پیر گیاه و گل ماهور شرقی اشاره نمود.

گونه های جانوری در مالدیو ایران

گونه های جانوری از جذابیت های طبیعی نواحی بکر ایران است که بسیاری از گردشگران را به بازدید از یک مقصد جذب می نماید، اما در مالدیو ایران، در شیدور هم به علت مسکونی نبودن، گونه های جانوری متنوعی وجود دارند که بازدید از آن برای طبیعت گردهای حرفه ای جالب است.

پرندگان شیدور:

گونه های شاخص جانوری که در جزیره شیدور وجود دارند، انواع پرندگان اعم از پرستوی دریایی گونه سفید، پرستو دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی کاکلی بزرگ، پرستو دریایی پشت تیره، پرستو دریایی تیره، اگرت ساحلی سفید و خاکستری تیره، پرستو دریایی معمولی، حواصیل سبز و عقاب دریایی ماهیگیر را شامل می شوند.اغلب گونه های پرندگانی که در این جزیره زندگی می نمایند، پرندگان مهاجری هستند که به تالاب شیدور می آیند. البته چکاوک کاکلی شامل این نمی گردد چون بومی همین زیستگاه است.

خزندگان شیدور:

دیگر گونه های جانوری که در این جزیره مرجانی زندگی می نمایند، خزندگانی همانند لاک پشت پوزه عقابی و لاک پشت سبز، سوسمار دم دراز بیابانی، اسکینگ ایرانی، اسکینگ علفزار جنوبی و مار جعفری هستند.

آبزیان شیدور:

نکته قابل توجه درباره جزیره مرجانی شیدور این است که این جزیره تنها آبسنگ مرجانی محافظت شده در ایران است که به زیستگاه آبزیان مختلفی تبدیل شده است. جالب است بدانید که جزیره شیدور، پیروز به کسب مقام در فهرست مهمترین آبسنگ های مرجانی از اتحادیه بین المللی حفاظت و منابع طبیعی (IUCN) شده است.

بعلاوه در مالدیو ایران - شیدور - انواع پستانداران دریایی اعم از نهنگ ها و دلفین ها هم زندگی می نمایند، اما هیچ پستاندار خشکزی تا به امروز در این تالاب دیده نشده است. گزارشات درباره جزیره شیدور حاکی از این است که 19 گونه مرجان در این تالاب وجود دارند.

اهمیت شیدور از نظر محیط زیستی

خوشبختانه، تالاب شیدور به یک واسطه برای اتصال لاک پشت های این منطقه به شبکه منطقه ها مهم لاک پشت های دریایی در جنوب شرق آسیا و اقیانوس هند، تبدیل شده است. اهمیت این موضوع به این جهت است که موجب می گردد برنامه های حفاظتی و مدیریتی روی گونه های لاک پشت های جزیره شیدور به صورت منسجم اجرا گردد.

از دیگر ویژگی های تالاب مرجانی شیدور این است که محلی مناسب برای تخم گذاری لاک پشت های دریایی از گونه های پوزه عقابی و سبزرنگ محسوب می گردد و به همین جهت نیز از اهمیت خاصی برخوردار شده است.

از دیگر نکاتی که جزیره شیدور را به مکانی مناسب برای حفاطت از گونه های متنوع جانوری تبدیل نموده است، می توان به این مورد اشاره نمود که این جزیره محلی مناسب برای نگهداری پرندگان دریایی شناخته شده در سطح دنیا است. هم چنین، شیدور یک زیستگاه عالی برای تخم گذاری پرستوی دریایی گونه سفید، کاکلی بزرگ، کوچک و پشت دودی در ایران به شمار می رود. در واقع جزیره شیدور بیشتر دارای کاربری زیستگاهی برای مارها، پرندگان (اغلب پرندگان مهاجر) و لاک پشت ها است و از همین جهت بکر بودن است که به مالدیو ایران معروفیت پیدا نموده است.

از اوایل اردیبهشت ماه تا آخر مرداد ماه هرسال، پرستوهای دریایی به تالاب شیدور می آیند، زیرا در این ماه ها، شیدور برترین مکان برای تخم گذاری پرستوهای دریایی است. رطوبت و گرمای تالاب در این ماه ها بسیار زیاد است و اصلا فصل مناسبی برای ورود گردشگران نیست، اما در ماه های پاییز و زمستان، شیدور مقصدی بکر و مناسب و متفاوت برای گردشگران محسوب می گردد.

10 نکته برای سفر به جزیره شیدور

1- از مجموع گستره این تالاب در جنوب ایران، تنها 5 درصد آن، صخره ای است. همین منطقه صخره ای در تالاب شیدور، مناسب ترین مکان برای تخم گذاری لاک پشت ها و پرنده ها است، اما متاسفانه کمپ زنی گردشگران در این منطقه، موجب آسیب زدن به آن ها شده و اجازه نمی دهد تا پرندگان و لاک پشت ها در این محل، تخم گذاری نمایند.

2- لاک پشت ها موجوداتی بسیار ترسو هستند و در صورتی که متوجه شوند، انسانی در این منطقه حضور دارد، دیگر به این محل برای تخم گذاری نمی فرایند. در این صورت به مرور زمان، چرخه حیات آن ها در تالاب شیدور، نابود خواهد شد، از طرفی لاک پشت هایی که در این تالاب حضور دارند از جلبک ها تغذیه می نمایند، اما زمانی که هیچ لاک پشتی در این منطقه وجود نداشته باشد، جلبک ها باقی خواهند ماند و وجود جلبک به هیج عنوان برای مرجان هایی که در جزیره وجود دارند، مفید نیست و موجب نابودی آن ها خواهد شد.

3- به بیان دیگر، هنگامی که جلبک ها خیلی زیاد شوند، باعث کدر شدن آب شفاف اطراف جزیره خواهند شد و در نتیجه، مرجان ها نابود خواهند شد و این امر نابودی کل زیستگاه را در پی خواهد داشت. بنابراین اقامت شبانه انسان ها در این جزیره اصلا به سود هیچ یک از موجوداتی که در این زیستگاه، سکونت دارند، نیست و در نهایت، تالاب بین المللی شیدور نابود خواهد شد. بنابراین اگر قصد بازدید از این تالاب را دارید برای خود به گونه ای برنامه ریزی کنید، که شب را در این تالاب سپری نکنید تا آسیبی به گونه های جانوری جزیره شیدور وارد نگردد.

4- در نزدیکی تالاب شیدور، روستایی به نام روستای مقام وجود دارد که تنها به اندازه نیم ساعت با این تالاب، فاصله دارد. بنابراین پس از اینکه از جزیره شیدور تماشا کردید، می توانید برای سپری کردن شب خود را به این روستا برسانید.

5- در هنگام بازدید از تالاب شیدور از انتقال آلودگی های انسانی و ریختن زباله در این محل به شدت، خودداری کنید.

6- جزیره شیدور به علت زیبایی طبیعی به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل شده است. اما هنگام بازدید از این تالاب مرجانی، خیلی باید مراقب رفتارهای خود باشید و به خوبی از تالاب بین المللی شیدور محافظت کنید.

7- در شمال غربی جزیره شیدور، مرجان های بسیار زیبایی وجود دارند که متاسفانه اغلب گردشگران، آن ها را نابود می نمایند. گفتنی است که حیات 90 درصد از گونه های دریایی که در این تالاب هستند، وابسته به تعداد مرجان های آن است. بنابراین وجود مرجان ها برای این جزیره حیاتی است.

8- همانطور که بارها ذکر کردیم، جزیره شیدور، مکانی مناسب برای حیات وحش است و به هیج عنوان در هنگام بازدید از این تالاب نباید هیچ اثری از خود باقی بگذارید، زیرا موجب نابودی این تالاب و کاربری آن خواهد شد. برای بازدید از این جزیره کوچک در جنوب به این نکته توجه داشته باشید که نباید برای یک سرگرمی دو ساعته، زیستگاه دیگر جانوران را نابود کنید. بنابراین تا حد امکان اندازه زمانی که می خواهید در این تالاب بگذرانید را به حداقل برسانید.

9- از ریختن آشغال در این مکان به طور جدی، خودداری کنید. هم چنین گفتنی است که شکار و صید خزندگان، پرندگان، ماهیان و صدف هایی که حاوی مروارید هستند، ممنوع است، بنابراین از انجام چنین کارهایی بپرهیزید.

10- خزندگان و پرندگان، موجوداتی ترسو هستند، بنابراین به هیچ عنوان به لانه آن ها نزدیک نشوید، زیرا درصورتی که بترسند دیگر به این مکان نخواهند آمد.

از جمله کارهایی که موجب آسیب زدن به جزیره شیدور می گردد، می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

جمع آوری تخم پرندگان و لاک پشت ها

آلودگی نفتی ناشی از مجاورت با جزیره لاوان

برداشت ماسه از ساحل

تخریب لانه پرندگان

تخریب مرجان های آبی

صید صدف های حاوی مروارید

ماهی گیری غیر مجاز

آلودگی ساحل ناشی از بازگشت زباله های داخل آب

شکار لاک پشت ها

چه امکاناتی در جزیره شیدور برای گردشگران وجود دارد؟

همانطورکه اشاره نمودیم، جزیره شیدور اصلا مکان مناسبی برای سکونت و اقامت گردشگران نیست و تنها به علت زیبایی خیره نماینده ای که دارد، می توانید ساعاتی در روز را به بازدید از این محل اختصاص دهید و سپس از آن منطقه خارج شوید تا آسیبی به آن وارد نگردد.

از آنجایی که این تالاب، محلی مناسب برای حفاظت از گونه های جانوری کمیاب است و به هیچ عنوان برای کمپ زنی و اقامت در شب مناسب نیست، هیچ امکانات رفاهی مناسبی برای انسان ها در آن تعبیه نشده است.

برترین زمان سفر به جزیره شیدور

جزیره شیدور واقع در استان هرمزگان است و هرمزگان در تابستان، هوای بسیار داغی دارد که اصلا برای سفر خوشایند نیست. بنابراین بهتر است که از سفر به این تالاب در فصل تابستان خودداری کنید تا در آفتاب داغ آن نسوزید. هم چنین فصل بهار، فصل تخم گذاری پرندگان و لاک پشت ها است و ورود به تالاب در این زمان، ممنوع است.

برای سفر به جزیره شیدور می توانید دیگر فصول سال را در نظر داشته باشید. هم چنین قبل از سفر به این تالاب با اداره محیط زیست و دریابانی، هماهنگی های لازم را انجام دهید و مجوز بازدید از این مکان را دریافت کنید تا مسئله ای برایتان بوجود نیاید.

نکته قابل توجه درباره بازدید از این جزیره این است که برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست این جزیره، تنها 2 ساعت زمان برای بازدید از آن در نظر گرفته شده است و گردشگران بعد از دو ساعت باید جزیره را ترک نمایند.

همانطور که گفتیم هچ امکانات رفاهی در این جزیره وجود ندارد. بنابراین حتما برای سفر به این جزیره با خود یک بطری آب همراه داشته باشید. علاوه بر آن اگر می خواهید در این جزیره به گشت وگذار بپردازید، اندازه کمی غذا نیز همراه خود داشته باشید. البته توجه داشته باشید همانطور که ذکر کردیم، حداکثر زمانی که می توانید برای بازدید در این جزیره بگذرانید، دو ساعت است اما باز هم محض احتیاط، خوراکی همراه خود داشته باشید اما مراقب باشید که هیچ آشغالی از خوراکی های خود را در آن جا نیندازید.

از دیگر وسایل ضروری برای سفر به جزیره شیدور در جنوب، عینک آفتابی، کفش مناسب پیاده روی، کلاه و لباس راحتی و کرم ضدآفتاب است. پیشنهاد می کنیم قبل از سفر یک چک فهرست تهیه کنید و لوازم مورد نیازتان را بر اساس آن انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تمام نکات مربوط به جزیره زیبای شیدور در جنوب کشورمان که به مالدیو ایران معروفیت پیدا نموده است، را بیان کنیم. امید است که به شما عزیزان در درک این موضوع یاری نموده باشیم. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران مجله یومگ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

نزدیک ترین فرودگاه یا جهت ریلی به جزیره شیدور کدام است؟

فرودگاه جزیره لاوان نزدیک ترین فرودگاه به جزیره شیدور است، اما جهت دسترسی شیدور از جزیره لاوان نیست. باید با قطار یا هواپیما به بندرعباس سفر کنید و بعد از جهت زمینی به بندر مقام یا بندر نخیلو بروید. از آنجا به بعد جهت پیشنهادی برای دسترسی به شیدور، استفاده از قایق های موتوری است.

منبع: رکنا
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2112

به "مالدیو ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالدیو ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید