بازی های خانگی مفرح و شاد برای دورهمی و مهمانی ها

به گزارش دیتاپد، بازی های خانگی شادی را به همراه خود به جمع محبت آمیز و خانوادگی شما وارد می نماید. بازی کردن های دورهمی لحظاتی را رقم خواهد زد که خاطره خواهد شد و شما از آن لذت خواهید برد. در این مطلب می خواهیم منتخبی از بهترین بازی های خانگی و روش انجام آن در این روزها را برایتان بگوییم.

بازی های خانگی مفرح و شاد برای دورهمی و مهمانی ها

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

بازی های خانگی شاد و جذاب

1. اسم فامیل

بازی اسم فامیل بیش از هزار سال قدمت دارد و یکی از بازی های خانگی بسیار ساده است که تنها لوازم مورد نیاز آن، قلم و کاغذ است. این بازی به حداقل دو نفر نیاز دارد و از دو نفر بیشتر تعداد شرکت نماینده ها نامحدود است. بنابراین از بهترین بازی هایی است که همه افراد خانواده در تمام رده های سنی می توانند در آن شرکت نمایند.

روش بازی

این بازی می تواند به شکل سنتی خودش و عمومی برگزار گردد و یا بصورت تخصصی در یک رشته خاص مثلا سینما بازی گردد. در حالت عمومی باید روی کاغذ ستون بندی شده و بالای ستون ها موارد زیر نوشته گردد:

  • اسم
  • فامیل
  • شهر
  • غذا
  • میوه
  • اشیاء

سپس به نوبت یک نفر یک حروف الفبای دلخواه انتخاب نموده و بلند اعلام می نماید. به محض اعلام حرف، افراد باید ستون ها را با مواردی که با آن حرف آغاز می شوند پر نمایند. فردی که زودتر همه ستون ها را پرکند استپ می گوید و بازی متوقف می گردد تا امتیازها تعیین شوند.

برای هر مورد 5 امتیاز به فرد داده می گردد. اگر هم کسی بتواند در موارد خاص که هیچ کس نتوانسته بنویسد موردی پیدا کند، 10 امتیاز نوش جانش می گردد.

بازی به همین منوال تا هر زمان که بخواهید می تواند ادامه پیدا کند و در سرانجام با شمردن مجموع امتیازات برنده تعیین می گردد. در روش موضوعی مثلا موضوع موسیقی، ستون ها را با مواردی مثل نام آهنگ، نام خواننده، قسمتی از یک شعر یا ترانه و … می توان پر کرد.

2. بازی دوز

دوز نیز یکی از قدیمی ترین بازی هاست که پدران و مادران ما در گذشته حتی روی حیاط های قدیمی با گچ صفحه آن را می کشیدند و ساعت ها با آن سرگرم بودند. همچنین در اروپا این بازی به نام ایکس- او معروف است.

روش بازی

سبک اروپایی این بازی آسان تر است چون فقط نیاز به کاغذ و قلم دارد و معمولا دو نفر بیشتر بازی نمی نمایند. در این روش یک جدول 3 در 3 عظیم مانند شکل زیر بکشید. یک نفر حرف ایکس و نفر دیگر حرف او را انتخاب می نماید. در هر مرحله هر فرد می تواند یک خانه را با علامت انتخابی خودش پر کند. فردی که زودتر بتواند سه خانه در یک ردیف را با علامت خود پر کند، برنده است.

در روش سنتی ایرانی تعداد افراد می تواند 4 نفر هم باشد. در این روش روی صفحه سه مستطیل از عظیم به کوچک بصورت تو در تو باید کشید .قطرهای مستطیل را نیز بکشید. دو خط هم باید از وسط اضلاع به هم متصل شوند. نقاطی که خطوط همدیگر را قطع کردند باید بعنوان نقاط اصلی ضربدر کشیده شوند.

حال هر نفر باید سه مهره داشته باشد. برای مهره ها از حبوبات مختلف بهره ببرید. در هر دور از بازی هر فرد وقتی نوبتش می گردد می تواند یک مهره در جای دلخواه بگذارد. هرکس بتواند سه نقطه در امتداد هم را با مهره خود پر کند برنده است و دور بعدی را بعنوان جایزه آغاز می نماید.

3. نقطه بازی

نقطه بازی از بازی هایی است که در ابتدای بازی هیجان زیادی ندارد، اما بازی از نیمه به بعد هیجان بسیار بالایی دارد و خیلی جذاب است. تعداد نفرات شرکت نماینده بین دو تا چهار نفر است و تنها لوازم مورد نیاز کاغذ و قلم است.

روش بازی

قبل از آغاز بازی یکی از افراد بصورت داوطلب باید تعدادی نقطه بصورت مربعی و با فواصل تقریبا یکسان روی کاغذ بکشد. تعداد نقطه ها بستگی به حوصله افراد شرکت نماینده دارد. هرچه نقطه ها بیشتر باشند بازی طولانی تر می گردد. زمانی که کار نقطه گذاری تمام شد بازی آغاز می گردد. هر فرد در هر دور بازی می تواند فقط دو نقطه را با یک خط به هم وصل کند. اگر بتواند با کشیدن خط بین دو نقطه یک مربع ایجاد کند آن خانه متعلق به خودش می گردد و با افتخار حرف اول اسمش را داخل آن خانه می نویسد و به عنوان جایزه خط بعدی را می کشد.

در ابتدای بازی به دلیل خلوت بودن و خالی بدون خطوط، بازی هیجان کمتری دارد اما رفته رفته که تعداد خطوط زیاد می گردد، تعداد مربع هایی که با کشیدن هر خط اضافه می گردد نیز بسته به تمرکز فرد بیشتر می گردد و هیجان خیلی زیادی را ایجاد می نماید. در سرانجام هر فرد که خانه های بیشتری را متعلق به خود نموده باشد برنده نهایی می گردد.

4. بازی شاه، سارق، وزیر

این بازی، یک بازی هیجان انگیز و بیشتر برای عظیم ترهاست که بسیار آسان است و به 4 تکه کاغذ و یک قلم بیشتر نیاز ندارد.

روش بازی

برای آغاز این بازی هیجان انگیز باید ابتدا کلمه های شاه، وزیر، جلاد و سارق را به طور جداگانه روی هر تکه کاغذ بنویسید. سپس کاغذها را بسته و با هم قاطی کنید. هر فرد بصورت شانسی باید یک کاغذ را بردارد و طوری که دیگران نبینند آن را باز کند و بخواند. فردی که شاه یا جلاد می گردد خوش به حالش است چون اتفاقی برایش نمی افتد. شاه بلند اعلام می نماید وزیر من کیست؟ وزیر با نشان دادن کاغذش خودش را معرفی می نماید. دوباره شاه دستور می دهد که سارق من را از میان این دو پیدا کن.

قسمت فوق العاده هیجان انگیز بازی این جاست. اگر وزیر سارق را دست انتخاب کند شاه شکنجه ای را به جلاد دستور می دهد تا برای سارق انجام دهد اما اگر اشتباه کند بلافاصله شاه می گوید به جلاد توهین کردی؟ این بار دستور شکنجه برای وزیر بیچاره را می دهد. شکنجه ها معمولا به انتخاب شاه است و در بیشتر مواقع کشیدن سبیل آتشی یا انجام یک کار پر هیجان خانمان سوز و خنده دار است.

5. پانتومیم

پانتومیم از بازی های بسیار زیبا و لذت بخش است که ساعت ها می تواند شما و خانواده تان را سرگرم کند. خوبی این بازی این است که به هیچ وسیله ای نیاز ندارد و تنها باید از هوش خود بهره ببرید. همچنین به خاطر داشتن حرکات فیزیکی، یاری بسیار زیادی به بالا بردن روحیه و تمرکز می نماید. تعداد شرکت نماینده ها نامحدود و برای تمام سنین مناسب است.

روش بازی

برای آغاز بازی همه افراد در یک طرف می نشینند و فردی که نوبت اوست یک کلمه را بصورت ذهنی انتخاب می نماید و آن را با حرکات دست نمایش می دهد. در این بازی لب زنی و لب خوانی نباید انجام گردد و خطا محسوب می گردد. افراد مقابل باید طی حدس هایی که می زنند، کلمه انتخابی فرد نمایش دهنده را حدس بزنند. برای اینکه این بازی هیجان خیلی بیشتری داشته باشد بهتر است افراد به دو یا چند تیم، تقسیم بندی شوند و برای گفتن هر کلمه یا جمله، زمان تعیینی معلوم گردد.

6. بازی جرات حقیقت

این بازی به دلیل هیجان بالایی که دارد، در چند سال گذشته به خصوص در میان جوانان بسیار باب شده است. تعداد افراد بازی معمولا از 4 نفر آغاز می گردد و نامحدود است. تنها وسیله ای که برای این بازی ضروری است یک بطری است.

روش بازی

برای این بازی افراد باید بصورت گرد دور هم بنشینند. فرد آغاز نماینده بطری را می چرخاند. بطری چند دور می خورد و سپس سر بطری به طرف یک نفر می ایستد. این جاست که بازی هیجان انگیز می گردد. فردی که بطری را چرخانده است از فردی که بطری به طرف او متقوف شده است می پرسد: جرات را انتخاب می کنی یا حقیقت را؟

اگر فرد جرات را انتخاب کرد باید هر کاری که افراد گروه به او گفتند انجام دهد و اگر حقیقت را انتخاب کرد باید هر سوالی که از او شد جواب درست به آن بدهد.

7. بازی هپ هپ

این بازی از بازی های خانگی بسیار هیجان انگیز است و به قدرت تمرکز بالایی نیاز دارد. تعداد افراد باید از سه به بالا باشند و نامحدود است. این بازی برای نوجوانان و به خصوص علاقه مندان به بازی های فکری و ریاضی، بازی مناسب و سرگرم نماینده ای است و به هیچ چیز جز حواس جمع نیاز ندارد.

روش بازی

بسته به تعداد افراد شرکت نماینده یک عدد انتخاب می گردد. مثلا اگر افراد 5 نفر باشند عدد 5 عدد بازی است. بازی به این شکل است که هر نفرد باید یک عدد را بگوید و زمانی که به عدد انتخابی بازی و مضراب های آن عدد رسیدند فرد به جای عدد باید بگوید: هپ هپ. معمولا برای آسان تر شدن بازی حتی اگر تعداد مثلا هفت یا هشت نفر باشد باز هم عددهای آسان مثل 5 انتخاب می گردد تا همه افراد مضراب های آن مثل 10,15،20و … را به راحتی تشخیص دهند و سریعا هپ هپ را بگویند. فردی که یادش برود و به جای هپ هپ، عدد را بگوید می سوزد و نفر باقی مانده در آخر، برنده می گردد.

سخن آخر

امیدواریم با انجام این بازی ها نهایت لذت را ببرید. شما نیز اگر بازی هیجان انگیزی می شناسید که می توان آن را به راحتی در خانه انجام داد برای ما در پایین همین صفحه بنویسید. منتظر نظرات و پیشنهادات عالی شما عزیزان هستیم.

همچنین پیشنهاد می کنیم با خواندن مطلب کسب درآمد از بازی های آنلاین، هم بازی کنید و هم کسب درآمد کنید!

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1358

به "بازی های خانگی مفرح و شاد برای دورهمی و مهمانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی های خانگی مفرح و شاد برای دورهمی و مهمانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید