اولین بوستان شهری کشور با مفهوم کم نهاده در مشهد به بهره برداری رسید

به گزارش دیتاپد، اولین بوستان شهری کشور با مفهوم کم نهاده با ایده پردازی، طراحی و نظارت عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به بهره برداری رسید.

اولین بوستان شهری کشور با مفهوم کم نهاده در مشهد به بهره برداری رسید

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزرای دانشجو، بوستان عمومی و نمایشی- موضوعی کم نهاده، با بعضی رویکرد های طراحی پایدار فضای سبز از جمله خشک منظرسازی، با هدف استفاده بهینه از منابع آبی، کاهش هزینه های نگهداری و استفاده کمتر از سموم و کود های شیمیایی، با طراحی و نظارت عالیه بر اجرای طرح توسط دکتر فاطمه کاظمی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و در قالب همکاری های علمی و اجرایی بین دانشگاه فردوسی مشهد و سازمان پارک ها و فضای سبز شهر مشهد در زمینی به مساحت تقریبی یک هکتار در منطقه الهیه مشهد به بهره برداری رسید.

با تکیه بر یافته های تحقیقاتی چند دهه اخیر کشور های پیشرفته و نیز نتایج پژوهش های بومی کشور در دهه اخیر، مفهوم کم نهاده در این بوستان شهری، با هدف توسعه مفهومی پایدار و بوم سازگار برای فضای سبز ایران برای اولین بار ارایه شده است.

در این پارک، توجه ویژه به استفاده از مواد و مصالح پایدار نظیر گونه های گیاهی خشکی پسند و بومی منحصر به فرد و همساز با اقلیم خشک شهر مشهد، انواع مالچ ها و گیاهان پوششی، حداقل استفاده از چمن، و نیز استفاده از پایه های سولار برای استفاده از سیستم روشنایی خورشیدی در حد وسیعی اجرا شده است.

فاطمه کاظمی در خصوص احداث این پارک خاطر نشان کرد اصلاح خاک، حذف علف های هرز، کوددهی، سم پاشی و نیز عملیات نگهداری چمن جزو عملیات مستمر نگهداری در پارک های شهری است که با طراحی و نظارت هدفمند در اجرای این پارک امید است به حد قابل قبولی در مقایسه با پارک های مجاور کاهش یابد.

طراح این بوستان در خصوص سیستم آبیاری در بوستان کم نهاده با ذکر این که این سیستم در نوع خود بی نظیر است، بیان نمود که این پارک عمدتا به صورت آبیاری موضعی با استفاده از لوله های دریپر دار آبیاری می شود که پخش آهسته آب بر سطح خاک، کاهش هدررفت آب، کنترل مصرف آب، آبیاری بدون دخالت نیروی انسانی و کاهش هزینه های اولیه و صرفه اقتصادی، از مزایای آن است.

کاظمی شرح داد: در طراحی پارک کم نهاده از تقریب 70 گونه گیاهی سازگار با اقلیم مشهد و یا مقاوم به خشکی استفاده شده که تعدادی از آنها، بومی خراسان و ایران است و بعضی از این گونه ها برای اولین بار وارد فضای سبز شهری شده است. همچنین، به منظور جلوگیری از تحمیل هزینه های سالانه عملیات خاک ورزی، بستر کشت با تقویت کننده های دوستدار محیط زیست اصلاح شده که در دراز مدت هزینه های خاک ورزی و کوددهی را کاهش خواهد داد. این کود ها به لحاظ دارا بودن انواع ترکیبات غذایی و شبه هورمون های رشد مورد نیاز گیاه، اثرات مفیدی بر رشد و نمو گیاه دارد.

پروژه طراحی و احداث بوستان کم نهاده، امکان ارتباط آشکار دانشگاه و بخش آکادمیک، با صنعت و بدنه اجرایی فضای سبز شهری و نیز مردم جامعه را فراهم نموده است و از سوی دیگر توسعه این دانش و رویکرد نوین در زمینه فضای سبز، مورد توجه مجلات معتبر بین المللی نیز قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1470

به "اولین بوستان شهری کشور با مفهوم کم نهاده در مشهد به بهره برداری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین بوستان شهری کشور با مفهوم کم نهاده در مشهد به بهره برداری رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید