افزایش مقدار بارش تا آخر بهمن ماه

به گزارش دیتاپد، شرایط بارش های کشور از ابتدای آذرماه تا آخر بهمن ماه سال جاری طبق پیش بینی موسسه تحقیقات آب بیانگر آن است که تنها در حوضه های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق (حوضه سرخس) بیشتر از میانه بلندمدت خواهد بود.

افزایش مقدار بارش تا آخر بهمن ماه

به گزارش ایرنا، سال آبی جاری (ابتدای مهر1400 تا آخر شهریور 1401) بنا بر اعلام قبلی مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی یکی از خشک ترین سال های 50 ساله اخیر خواهد بود، گرچه سال آبی گذشته (ابتدای مهر1399 تا آخر شهریور1400) هم سالی خشک بود.

شرایط بارشی کشور تا به امروز نشان می دهد بارش های اجرا شده نسبت به 2 سال پیش چندان شرایط مطلوبی ندارد، چنان که گزارش قبلی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بیانگر آن بود که از مجموع 6 حوضه آبریز اصلی کشور، بالاترین بارش متعلق به حوضه آبریز اصلی دریای خزر بود و از مجموع حدود 30 حوضه آبریز درجه دو و 13 حوضه یک قطره بارندگی نداشته اند.

گرچه شرایط بارشی کشور در فصل پاییز آنچنان که باید و شاید مطلوب نبود این امیدواری وجود داشت که در فصل زمستان بارش ها جبران عقب ماندگی فصل پاییز را داشته باشد، اما براساس گزارش تازه موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، شرایط بارش پیش بینی شده برای سه ماهه ابتدای آذر تا انتهای بهمن ماه، نشان می دهد که در این دوره شرایط بارش ها درحوضه های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق (حوضه سرخس) بیشتر از میانه بلندمدت خواهد بود و برای سایر حوضه های آبریز درجه 2 کشور، کمتر از میانه بلندمدت پیش بینی شده است.

شرایط بارش ماه آذر 1400 در بیشتر حوضه های آبریز واقع در مرکز، جنوب و شرق کشور کمتر از میانه بلندمدت و در سایرحوضه های آبریز بیشتر از میانه بلندمدت پیش بینی می گردد.

پیش بینی اجرا شده برای حوضه آبریز اصلی مرزی شرق بیانگر آن است که این حوضه تنها حوضه ای است که کاهش بارش 53 درصدی را دارد و اندازه بارش آن به 4 میلیمتر خواهد رسید درحالی که میانه دوره بلندمدت آن 9 میلیمتر بوده است.

بعلاوه در آذرماه سال جاری 8 حوضه آبریز درجه دو کشور شامل رودخانه های بین سفیدرود و هراز، قره سو و گرگان، هامون و جازموریان، پترگان و خواف، هامون، هیرمند، بندرعباس، سدیج، کل، مهران و مسیل های جنوبی، مند، کاریان و خنج هم با کاهش بارش روبرو هستند.

اندازه بارش پیش بینی شده برای حوضه آبریز دریای خزر در آذرماه 44 میلیمتر است درحالی که در دوره بلندمدت این حوضه 45 میلیمتر بارش داشته که کاهش 2 درصدی را نشان می دهد.

گرچه حوضه آبریز اصلی دریای خزر در آذرماه کاهش بارش کمی نسبت به دوره بلندمدت دارد درعین حال حوضه آبریز اصلی دریاچه ارومیه بارشی 44 میلیمتری را تجربه می نماید که نسبت به دوره میانه بلندمدت که 39 میلیمتر بارش را خواهد داشت با رشد 12 درصدی همراه خواهد بود.

بارش پیش بینی شده برای حوضه آبریز اصلی فلات مرکزی در آذرماه 15 میلیمتر است که نسبت به میانه بلندمدت با بارش 21 میلیمتری کاهش 26 درصدی را خواهد داشت.

حوضه آبریز اصلی قره قوم تنها حوضه آبریزی که رشد بارش 60 درصدی در آذرماه دارد

شرایط بارش پیش بینی شده برای حوضه آبریز اصلی قره قوم در آذرماه 33 میلیمتر است درحالی که این حوضه در دوره بلندمدت میانه بارش 20 میلیمتری داشته که رشد 60درصدی بارش برای این حوضه آبریز را نوید داده است.

اندازه بارش پیش بینی شده در آذرماه برای حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان 54 میلیمتر است که نسبت به میانه بلندمدت با بارش 63 میلیمتری کاهش 14 درصدی خواهد داشت.

کشور ایران دارای 6 حوضه آبریز اصلی، 30 حوضه آبریز درجه دو و 9 محدوده مدیریت حوضه آبریز است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2155

به "افزایش مقدار بارش تا آخر بهمن ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مقدار بارش تا آخر بهمن ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید