آب پاکی مرکل روی دستان ترامپ؛ در ائتلاف دریاییِ تنگه هرمز شرکت نمی کنیم

به گزارش دیتاپد، سخنگوی صدراعظم آلمان رسماً اعلام کردکه همه اعضای دولت برلین در زمینه عدم مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز اتفاق نظر دارند.

آب پاکی مرکل روی دستان ترامپ؛ در ائتلاف دریاییِ تنگه هرمز شرکت نمی کنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت آلمان رسماً گفت در زمان حال و شریط فعلی به ائتلاف آمریکایی برای گشت زنی در تنگه هرمز نمی پیوندد.

به نوشته خبرگزاریرویترز ، سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز دوشنبه گفت: صدراعظم [نیازی به] مشارکت در مأموریتی آمریکایی را در شریط فعلی و زمان حاضر نمی بیند و همه [مقامات] در دولت آلمان در این موضوع متفق هستند.

سفارت آمریکا در برلین روز سه شنبه از آلمان خواسته بود به فرانسه و انگلیس در ائتلاف واشنگتن برای مبارزه با خشونت ایرانی ها ملحق گردد.

پیش تر آندریاس نیک، عضو کمیته روابط خارجی مجلس و اولاف شولتز وزیر دارایی و معاون صدر اعظم آلمان از جمله مقاماتی بودند که صریحاً مخالفت خود با پیوستن به ائتلاف دریایی تحت رهبری آمریکا علیه ایران را اعلام نموده بودند.

روز چهارشنبه (9 مرداد/31 جولای)، سخنگوی دولت آلمان گفت که برلین در ماموریت دریایی مورد نظر آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نخواهد کرد. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز ضمن تأکید بر ضرورت تنش زدایی در منطقه غرب آسیا مخالفت برلین را با مشارکت در این ائتلاف گفت.

علیرغم تلاشهای چند هفته ای آمریکا برای ایجاد این ائتلاف، هنوز تعیین نیست که چند کشور به طور جدی در این طرح حضور خواهند یافت. انگلیس از متحدان نزدیک آمریکا ابتدا حضور در این ائتلاف را رد نموده بود اما بعد از توقیف نفتکش این کشور توسط نیروی دریایی سپاه خواهان تشکیل چنین ائتلافی شد.

درخواست واشنگتن از برلین درحالی اجرا شده است که روابط دو کشور بر سر پاره ای از مسائل از جمله اختلافات دو کشور درباره پناهجویان و برجام و هزینه های ناتو دچار تیرگی است. روابط میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و آنگلا مرکل به دلیل نقدها ترامپ از وی چندان مطلوب نیست و بعضی تحلیلگران علت عدم همراهی کامل برلین با آمریکا در مسائل مربوط به خلیج فارس را در همین چارچوب ارزیابی نموده اند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 271

به "آب پاکی مرکل روی دستان ترامپ؛ در ائتلاف دریاییِ تنگه هرمز شرکت نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب پاکی مرکل روی دستان ترامپ؛ در ائتلاف دریاییِ تنگه هرمز شرکت نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید