25 درصد از تولیدات معدنی را صادر می کنیم

به گزارش دیتاپد، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: به فرمولی رسیده ایم که هر اندازه فراوری داشته باشیم، حداقل 25 درصد از میزان فراوری را می توانیم صادر کنیم.

25 درصد از تولیدات معدنی را صادر می کنیم

به گزارش گروه مالی دیتاپد به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، داریوش اسماعیلی گفت: با نگاهی به فراوری فولاد در سال قبل که حدود 27 میلیون تن و میزان صادرات که حدود 8.5 میلیون تن بوده است به فرمولی رسیدیم که هر اندازه فراوری داشته باشیم حداقل 25 درصد از میزان فراوری را می توانیم صادر کنیم و بنابراین به فراورینمایندگان اعلام کردیم که می توانند برای 25 درصد از فراوریات خود صادرات را در نظر بگیرند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: محصولات فولادی و خود فولاد باید قیمت قابل قبول و مناسبی برای مردم داشته باشد؛ چرا که ما فراوری نماینده هستیم، میزان فراوریات اضافه هم داریم که اقدام به صادرات آن نموده ایم.

وی اضافه نمود: برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد، کارگروه تنظیم بازار مصوبه ای در اواخر سال 98 داشته که فراورینمایندگان فولاد 60 درصد فراوریات خود را در بورس عرضه نمایند و 40 درصد مابقی را یا صادرات نموده و یا تحت عنوان قرارداد های طویل المدت با شرکت هایی که بیشتر از 400 هزار تن در سال احتیاج دارند قرارداد ببندند و بر اساس قرارداد پیش بروند.

تاثیر مثبت ابطال بعضی قیمت ها در بورس

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: اتفاقی که در چند وقت گذشته به خصوص در سال جدید افتاده این است که ما مقداری مجبور شده ایم قیمت ها را در بورس باطل کنیم اول اینکه مستند ورود ما تنظیم بازار است که به ما اجازه می دهد قیمت های نامتعارف حذف شوند و مبنای ما برای تعریف قیمت های نامتعارف نیز قیمت های جهانی بوده است که این کار تاثیر زیاد و البته بسیار بسیار مثبتی داشته است.

سال جاری میزان صادرات محصولات فولادی بیشتر از سال گذشته خواهد بود

اسماعیلی در خصوص صادرات محصولات فولادی نیز گفت: سال جاری تکیه، فشار، درخواست و سیاست ما بر روی صادرات است و به طور قطع به یقین برنامه داریم و این اتفاق خواهد افتاد که میزان صادرات محصولات فولادی در سال 99 قطعاً بیشتر از سال 98 خواهد بود و میزان ارز حاصل از صادرات محصولات زنجیره فولاد هم بیشتر از سال قبل خواهد بود.

صادرات 25 درصد از فراوریات محصولات معدنی

وی ادامه داد: با نگاهی به فراوری فولاد در سال قبل که حدود 27 میلیون تن و میزان صادرات که حدود 8.5 میلیون تن بوده است به فرمولی رسیدیم که هر اندازه فراوری داشته باشیم حداقل 25 درصد از میزان فراوری را می توانیم صادر کنیم و بنابراین به فراورینمایندگان اعلام کردیم که می توانند برای 25 درصد از فراوریات خود صادرات را در نظر بگیرند و به این ترتیب با لحاظ 25 درصد برای فراورینمایندگان شمش و 25 درصد برای محصولات بعدی (میلگرد، لوله، پروفیل و…) مجموعاً حداقل 50 درصد صادرات خواهیم داشت، ولی تمرکز بر روی محصول نهایی است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: در ادامه جمله گفته ایم که پس از عرضه 60 درصد از محصولات در بورس هر آنچه که باقی ماند را هم می توان صادر کرد و این به معنای بستن دست صادرنماینده و فراورینماینده نیست، برعکس دست آن ها را باز گذاشته و به آن ها یاری نموده ایم تا 25 درصد از میزان فراوریات آن ها طبق تعهد صادر گردد. از سوی دیگر این تازه ابتدای کار است یعنی این حداقل میزانی است که فراورینماینده به صورت قطعی می تواند صادر کند یعنی در صورت مازاد اجازه دارند از این میزان هم بیشتر صادرات داشته باشند.

اسماعیلی در خاتمه گفت: نکته ای که اینجا باید اشاره کنم این است که بحث صادرات ما که قطعاً بیشتر از سال گذشته خواهد بود تاکید ما بر روی انتهای زنجیره با ارزش اضافه نموده بیشتر است. یعنی ما زمانی که بتوانیم میلگرد، لوله و پروفیل، لوازم خانگی، ماشین و کانکس صادر کنیم، فولاد و ورق به عنوان ماده خام در نظر گرفته می گردد. یعنی شمش ماده اولیه ای برای فراوری اینهاست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1158

به "25 درصد از تولیدات معدنی را صادر می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 درصد از تولیدات معدنی را صادر می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید