کاهش فاصله تورمی دهک ها در اردیبهشت ماه

به گزارش دیتاپد، طبق گزارش مرکز آمار ایران، فاصله تورمی دهک های مختلف هزینه ای در اردیبهشت ماه 7.4 درصد شد که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش فاصله تورمی دهک ها در اردیبهشت ماه

به گزارش خبرنگاران، مرکز آمار ایران نرخ تورم (شاخص قیمت مصرف نماینده) کل کشور بر اساس دهک های هزینه ای در ماه گذشته را گفت.

براساس این گزارش نرخ تورم کل کشور در اردیبهشت ماه 1400 برابر 41 درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه 40.1 درصد برای دهک های اول و پنجم تا 47.5 درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

آنچه دهک های درآمدی را از یکدیگر مجزا می نماید، وزن کالا در سبد مصرفی خانوار است. دهک های کم درآمد به علت درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می دهند.

از این جهت، وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است. در مقابل بیشترین سهم را خوراکی ها و آشامیدنی ها دارند. آنها بیشتر مخارج خود را معطوف این دسته از کالاها و در واقع ضروریات زندگی می نمایند.

بیش از 40 درصد از سبد مصرفی گروه های کم درآمد را خوراکی ها و آشامیدنی ها تشکیل می دهند. اگر در این کالاها گرانی اتفاق بیفتد، برای کم درآمدها بسیار قابل لمس است. در نتیجه اگر تورم خوراکی ها زیاد گردد، فشار بر گروه های کم درآمد نیز افزایش خواهد یافت.

برداشت دیگری که از این واقعیت می توان داشت، اینکه اگر تورم در اثر افزایش قیمت کالاهای خوراکی رشد کند، در آن صورت فشار بر قشر ضعیف افزایش خواهد یافت.

از طرفی دیگر، اگر تورم از کانال افزایش قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدماتی رشد کند، آنگاه فشار تورمی بر اقشار ضعیف کاهش خواهد یافت و شاخک های تورمی پردرآمدها فعال تر می گردد.

ضریب اهمیت خوراکی ها و آشامیدنی ها در بالاترین دهک درآمدی کشور، 17 درصد است و 82 درصد اهمیت به کالاهای غیرخوراکی و خدمات اختصاص دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بین 44.8 درصد برای دهک دهم تا 50.1 درصد برای دهک دوم است.

این شاخص در خصوص گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات بین 30.9 درصد برای دهک اول تا 48.2 درصد برای دهک دهم است.

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به 7.4 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه قبل 0.3 واحد درصد افزایش را نشان می دهد و در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات نسبت به ماه قبل، فاصله تورمی بدون تغییر مانده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1804

به "کاهش فاصله تورمی دهک ها در اردیبهشت ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش فاصله تورمی دهک ها در اردیبهشت ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید