چین به فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان اعتراض کرد

به گزارش دیتاپد، وزارت دفاع چین در بیانیه ای گفت که فروش تسلیحاتی از سوی هیچ کشوری از جمله آمریکا به تایوان را بر نمی تابد و آن را خلاف اصل چین واحد می داند.

چین به فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان اعتراض کرد

به گزارش دیتاپد در این بیانیه که امروز آدینه منتشر شد آمده است فروش تسلیحاتی به تایوان نقض اصل فوق است و صلح و ثبات در تنگه تایوان را به خطر می اندازد.

ارزش فروش بسته تسلیحاتی آمریکا به تایوان نزدیک به 500 میلیون دلار براورد شده است وزارت دفاع چین تاکید دارد که تایوان بخش لاینفک از خاک این کشور محسوب می گردد.

بیانیه تاکید می نماید فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان خلاف اصل یک چین و بیانیه های مشترک دو کشور محسوب می گردد نقض حق حاکمیت چین است روابط دو کشور را مسموم می نماید و برای امنیت تنگه تایوان سازنده نیست.

بیانیه در زمانی منتشر می گردد که تایوان در حال برگزاری رزمایش شبیه سازی رایانه ای هان کوانگ است که با هدف آمادگی برای مقابله با حملات ارتش چین برگزار شده است این رزمایش از روز دوشنبه به مدت 5 روز آغاز شده است افسران پنتاگون این رزمایش رایانه ای شبیه سازی را نظارت نموده اند.

اواخر ماه آینده میلادی نیز تایوان یک رزمایش شبه جنگی دیگر برگزار خواهد نمود.

با تور چین سفر کنید.

در همین حال به رغم مخالفت های فراوان چین، آمریکا اعلام نموده است برای فروش فناوری های حفاظتی و آموزش خلبانان تایوانی جنگنده های اف 16، به توافق رسیده است.

روزنامه اس سی هنگ کنگ می نویسد دولت آمریکا همچنین در حال آنالیز فروش تسلیحاتی بزرگ شامل محموله ای 66 فروندی از جنگنده های اف 16 به تایوان است.

بر اساس این گزارش، ارتش آمریکا حمایت های فنی در اختیار تایوان می گذارد تا بتواند از جنگنده های اف 16 خود بهتر حراست کند و برنامه های تمرینی در اختیار این جزیره می گذارد.

تایوان می گوید میخواهد توان نظامی خود را در برابر تهدیدهای ارتش چین افزایش دهد برنامه تمرینی و حفاظتی فنی که آمریکا در اختیار این جزیره قرار می دهد 500 میلیون دلار ارزش دارد.

پنتاگون در بیانیه ای از فروش فنی تسلیحاتی دفاع نموده و افزوده است این فروش بخشی از راهبرد آمریکا برای بالا بردن توان تایوان و ایجاد توازن نظامی در منطقه است.

فروش های تسلیحاتی آمریکا به تایوان در چهار دهه گذشته همیشه بزرگترین اختلاف میان این کشور و چین بوده است و به رغم اعتراضات پکن، این فروش ها ادامه یافته است.

از سال 2017 میلادی سومین بار است که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بسته تسلیحاتی به تایوان می فروشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 179

به "چین به فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان اعتراض کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان اعتراض کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید