چشم انداز امید به طرح بازآفرینی شهری

به گزارش دیتاپد، محمدیاسین دهقان- یزد- خبرنگار:آمار و اطلاعات از وضعیت مسکن استان موید وجود تعداد زیادی از خانواده هایی است که در انتظار خانه دار شدن به سر می برند. در حال حاضر در استان 332 هزار و 911 واحد مسکونی وجود دارد که بخش عمده ای از آنها واحدهای غیرآپارتمانی هستند.

چشم انداز امید به طرح بازآفرینی شهری

همین موضوع گسترش شهرهای استان در سطح را به دنبال داشته است که هزینه ها و سرانه شهروندی را به مراتب افزایش می دهد. با توجه به این که انبوه سازی و آپارتمان سازی نیز چندان مورد علاقه شهروندان یزدی نیست، به نظر می رسد که تامین احتیاج جدید مسکن براساس دستورالعمل جدید دولت در قالب طرح بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده، تاریخی و هدفِ بازآفرینی، بهترین تصمیم باشد. مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد از شناسایی ظرفیت استان برای اجرای طرح بازآفرینی شهری در بافت های هدف خبر می دهد و می گوید: بیش از 7300 هکتار بافت فرسوده در استان وجود دارد که معادل 25/7 درصد سطح کل شهرهای استان است.

رضا یادگاری درباره وضعیت فعلی و احتیاج مسکن استان می گوید: تعداد واحد مسکونی مورد احتیاج خانوارهای استان براساس خانوار معمول و تعداد خانوارهای ساکن و تعداد واحد ملکی 104 هزار و 696 واحد و براساس تعداد واحد مسکونی موجود و تعداد خانوار 3 هزار و 93 واحد است. وی می افزاید: در حال حاضر 332 هزار و 911 واحد مسکونی در استان وجود دارد که 239 هزار و 248 واحد آن غیر آپارتمانی و 47 هزار و 996 مورد آن آپارتمانی و مابقی انواع دیگر ساخت وساز است.

این مسئول می گوید: از این آمار 221 هزار و 805 خانوار استان مالکیت مسکونی دارند و 89 هزار و 491 خانوار نیز مستاجرند و مابقی نیز به سایر روش ها سکونت دارند. وی ادامه می دهد: دولت شرایط ویژه ای را برای تامین مسکن در بافت هدف بازآفرینی شهری قرار داده است و شهرهای یزد، اردکان، میبد، ابرکوه، بافق، اشکذر، تفت و مهریز دارای بافت های هدف اجرای این طرح هستند، از این رو می توان از شرایط و ضوابط موجود برای تامین احتیاج مسکن استان بهره گرفت.

وی از جمله این امتیازات را تخفیف 100 درصدی عوارض صدور پروانه در بافت تاریخی و تخفیف 50 درصدی عوارض صدور پروانه در بافت فرسوده عنوان می نماید. یادگاری می افزاید: بر این اساس برای احداث بنا در قطعات مسکونی که سطح آنها در وضع موجود کوچک تر از 150 متر مربع باشد و با تایید شهرداری امکان تجمیع نداشته باشند، ضوابط خوبی در نظر گرفته شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 261

به "چشم انداز امید به طرح بازآفرینی شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز امید به طرح بازآفرینی شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید