چرا بلیت هواپیما نایاب شده؟

به گزارش دیتاپد، این روز ها بلیت هواپیما در بعضی از مسیر ها مانند تهران- مشهد، تهران- شیراز و ... به سختی پیدا می گردد. در این مورد شائبه هایی مبنی بر عدم فروش بلیت به علت افزایش قیمت بلیت ها مطرح است.

چرا بلیت هواپیما نایاب شده؟

به گزارش مهر، جنجال بر سر موضوع افزایش قیمت بلیت هواپیما به نتیجه نرسید؛ از طرفی ایرلاین ها اصرار دارند که به علت افزایش هزینه های موجود در یک سال گذشته، ناچار به افزایش قیمت بلیت هواپیما هستند، از طرفی در مقابل دو دیدگاه وجود دارد، از سویی سازمان هواپیمایی کشوری که اگرچه با افزایش نرخ بلیت موافق است، اما این کار را ملزم به ابلاغ ستاد تنظیم بازار می داند و از سوی دیگر بعضی از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با گران شدن بلیت از اساس ابراز مخالفت نموده اند.

در این میان، اما موضوع دیگری که منجر به ایجاد سوال شده، کمبود بلیت هواپیما در بعضی از مسیرهاست. در حالی که بلیت هواپیما برای سفر های نوروزی در وب سایت شرکت های هواپیمایی برای فروش گذاشته شده، اما برای بعضی تاریخ ها نمی توان بلیتی پیدا کرد. این موضوع این شائبه را ایجاد نموده که ایرلاین ها به عمد و با هدف فشار به سازمان هواپیمایی و ستاد تنظیم بازار، از فروش بلیت خودداری می نمایند.

تقاضا پروازی بیشتر از قبل شده است

حسن خوشخو، معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری درخصوص کمبود بلیت بعضی مسیر ها گفت: کمبود بلیت به علت افزایش تقاضا در بعضی مسیر ها بوده است و ناوگان هوایی کشور جوابگو احتیاج متقاضیان نیست با جمعیت 90 میلیونی در قرن 21 که همه در پی سفر راحت هستند و احتیاج به هواپیما بیشتر حس می گردد نمی توان با وجود کمبود ها به متقاضیان پاسخ داده گردد.

وی در ادامه در مورد اینکه مسیر تهران به مشهد یا تهران به شیراز و … هواپیما تا فروردین ماه وجود ندارد گفت: صدور مجوز ها است در هفته های گذشته پرواز ها با همان تعداد قبلی صورت گرفته است به طور مثال در 23 بهمن ماه اگر 50 سفر به مشهد صورت گرفته در روز های قبل و بعد هم همین تعداد بوده است و کمتر نشده بنابراین نمی توان گفت که کمبود بلیت به علت افزایش قیمت ها باشد.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری در ادامه اضافه نمود: باید شفاف صحبت کرد و عرضه کم برای افزایش قیمت بلیت نیست و هیچ شرکتی حاضر نیست که ضرر کند بنابراین هیچ پروازی به علت افزایش قیمت کنسل یا لغو نشده است.

حسن خوشخو درخصوص افزایش قیمت بلیت گفت: طبق مصوبه ای که دولت داشته قیمت ها در شورای رقابت تنظیم گرفته و ابلاغ می گردد افزایش قیمت مطالبه ای است که شرکت های هواپیمایی دارند، اما تا وقتی ابلاغ نگردد هیچ افزایشی صورت نخواهد گرفت

محدودیت ها به علت افزایش تقاضا است

حسام قربانعلی، روابط عمومی ایران ایرلاین درخصوص کمبود بلیت هواپیما گفت: تعداد پرواز های داخلی محدود است و به طور مثال برای مشهد در روز سه پرواز انجام می گردد با توجه به اینکه ماه رجب و شعبان است و متقاضی زیاد کمبود بلیت کاملاً طبیعی می باشد.

وی در ادامه بیان نمود: اینکه نبود پرواز ها برای افزایش قیمت بلیت باشد اشتباه است و این کار را فقط چارتر ها انجام می دهند و ایرلاین ها که مستقیم می فروشند چنین کاری را نخواهند کرد با توجه به اینکه فروش به وسیله سامانه های دولتی نظارت می گردد در حال حاضر برای مسیر هایی مانند خوی، دشت مغان و.. پرواز است، اما برای بندرعباس، چابهار، مشهد و.. بلیت وجود ندارد این هم به خاطر حجم بالای تقاضا است با توجه به اینکه پرواز استند بایی وجود ندارد و همه پرواز ها صورت می گیرد.

روابط عمومی ایران ایرلاین درخصوص افزایش قیمت بلیت هواپیمایی گفت: افزایش قیمت بلیت ها به شرط تخصیص هواپیما و تقویت ناوگان هوایی میسر خواهد شد.

افزایش بلیت غیر قانونی است

میراکبر رضوی، مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری درخصوص کمبود بلیت پرواز ها به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه تعطیلات وجود دارد مردم در پی بلیت هستند نه تنها بلیت هواپیمایی بلکه بلیت های راه آهن و اتوبوس و… هم محدود است و تقاضا در این مدت زیاد است و می توان گفت 90 درصد متقاضیان ناراضی هستند با توجه به اینکه ناوگان های فعال هرروز در حال اجرا هستند.

وی در ادامه بیان نمود: به طور مثال شب میلاد امام رضا (ع) حدود 200 هزار نفر متقاضی وجود دارد و فقط 100 هزار نفر می توانند بلیت تهیه نمایند و ما شرمسار 98 درصد مردم می شویم و این ربطی به افزایش قیمت بلیت ندارد چرا که پرواز ها محدود است و تقاضا بالا بنابراین اینکه بگویم برای افزایش قیمت بلیت است اشتباه می باشد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری درخصوص افزایش قیمت بلیت ناوگان هوایی گفت: آنالیز ها صورت گرفته است، اما تا زمانی که به سازمان ها ابلاغ نگردد افزایش بلیت غیر قانونی است.

افزایش قیمتی وجود ندارد

با وجود این مقصود اسعدی سامانی -دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی- با تکذیب عدم فروش بلیت در بازار در واکنش به اقدام ستاد تنظیم بازار (عدم موافقت با افزایش قیمت بلیت) تاکید نمود: امکان عدم فروش و عرضه بلیت هواپیما وجود ندارد و این اقدام به ضرر خود شرکت های هواپیمایی است و سود شرکت ها بابت فروش بلیت است.

محمد محمدی بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- نیز درباره کاهش عمدی پرواز ها از سوی ایرلاین ها برای اعمال فشار جهت افزایش قیمت، گفت: کاهش عمدی پرواز ها از سوی ایرلاین ها واقعیت ندارد، چون این کار به زیان آنهاست. با وجود این به علت فصل زمستان مقداری از پرواز های داخلی کاهش یافته است.

صحبت های مسئولان شرکت های هواپیمایی در حالی از غیر عمدی بودن کمبود بلیت هواپیما حکایت دارد که بعضی از منابع مطلع اعلام نموده اند شرکت های هواپیمایی با اعمال کمبود های عمدی دنبال افزایش قیمت بلیت هواپیما هستند.

از شواهد امر پیداست که شرکت های هواپیمایی همواره ناراضی که با وجود آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در آذرماه 94 همچنان از یارانه های دولتی از جمله سوخت تقریباً رایگان استفاده می نمایند به بهانه کمبود نقدینگی در حال زمین گیر کردن هواپیما های خود برای فشار جهت اعمال افزایش قیمت هستند.

کمبود بلیت ها بیشتر از قبل در این مدت به چشم خورده است اینکه مسئولین علت این کمبود ها را تقاضا می دانند نیم توان بحثی مطرح نمود، اما شاید این کمبود ها علتی برای افزایش قیمت بلیت هواپیما باشد که مسؤولین آن را رد نموده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 بهمن 1401 بروزرسانی: 24 بهمن 1401 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2363

به "چرا بلیت هواپیما نایاب شده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بلیت هواپیما نایاب شده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید