خاتمه چهارمین دوره بین المللی کوتاه مدت شیعه شناسی

به گزارش دیتاپد به نقل از روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، چهارمین دوره بین المللی کوتاه مدت شیعه شناسی این دانشگاه که با شرکت پژوهشگرانی از چندین کشور، اروپایی، آفریقایی و آسیایی از 14 تا 24 اسفندماه 95برگزار می شد انتها یافت.

خاتمه چهارمین دوره بین المللی کوتاه مدت شیعه شناسی

در این دوره تخصصی بین المللی که با شرکت سیزده تن از پژوهشگران، دانشجویان و اساتید دانشگاه از کشورهای انگلستان، اتریش، ایتالیا، اسپانیا، کانادا، ترکیه، هند، پاکستان، بروندی و سریلانکا برگزار گردید، مهم ترین سرفصل های تاریخی و اعتقادی تشیع ازجمله تاریخ شکل گیری، جغرافیای جمعیتی، مبانی کلامی، اعتقادی و الهیاتی و نیز دیدگاه ها و دکترین سیاسی و آخرت شناختی تشیع با حضور استادان زبده حوزه و دانشگاه به شرکت کنندگان آموزش داده شد.

شرکت کنندگان در این دوره که از میان پژوهشگران علاقه مند به شناخت تشیع و به وسیله رایزنی دانشگاه ادیان و مذاهب با دانشگاه های خارجی طرف همکاری و نیز میهمانانی که تاکنون از این دانشگاه بازدید داشته اند شناسایی و انتخاب شده بودند علاوه بر حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب قم به شهرهای تهران، اصفهان و مشهد نیز سفر کردند و علاوه بر حضور در کلاس های تئوریک و نشست های تخصصی برنامه ریزی شده به بازدید از اماکن تاریخی و مذهبی مربوط به اقلیت های دینی در ایران و نیز مطالعه فرهنگ و آداب ورسوم تشیع پرداختند.

این پژوهشگران در بخش نخست این برنامه به مدت سه روز در دانشگاه ادیان و مذاهب و سپس سه روز دیگر را نیز در دانشگاه فردوسی مشهد در کلاس های نظری شیعه شناسی شرکت کردند.

برای این میهمانان علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، تاریخ پیدایش تشیع و فرق آن را حمیدرضا شریعتمداری، مهدویت در شیعه را موحدیان عطار، اخلاقیات در تشیع را سید حسن اسلامی، زن و خانواده در تشیع را خانم لیزولیت عبید، مرجعیت و اندیشه سیاسی شیعه را سمیعی، امامت در تشیع را امداد توران، و صندلی عرفان در تشیع را فنایی اشکوری تدریس کردند.

شرکت کنندگان در این دوره در بخش دوم برنامه های خود چهار روز را نیز به بازدید از اماکن تاریخی شهرهای اصفهان و تهران گذراندند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 497

به "خاتمه چهارمین دوره بین المللی کوتاه مدت شیعه شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه چهارمین دوره بین المللی کوتاه مدت شیعه شناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید